Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ağustos 2011       Mesaj #60
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar 8 yıllık fizyoterapistim.bizim ftr okudugumuz zamanlarda mesleğin adı bile bilinmiyordu.coğu kişi 2 yıllıkmı diye sorardı.biz mesleği yazarken alacagmız maasa değil yapacagımız işe baktık.sağlık bölümü dedik iş imkanı olur dedik.ikinci senemde tr de rehabilitasyon merkezlerinin sayısı artmaya basladı ve dolayısı ile fzt ihtiyacı özelde arttı.buna pararlel olarak da maaslar yükseldi.iş bile aramadım hiç.hep arandım.bi çok yerde çalıstım doğu dahil.doğuda maaslar doğal olarak kımse tercih etmedıgı ıcın daha yüksek.şu an cok yerde ftr okulu acıldı.hatta dısarıdan bile fzt ler gelmeye basladı düşük fiyatlara.şimdiki ezun olanlara bakıorum.iş görüşmesinde ilk sordukları maas oluyor.doğal olarak buda işverenın canını sıkıyo ve tercih etmıyor.evet şu an yenı mezun olan biri minimum 3000 tl ile baslayabilir.tabi bu özelde.devlette 1800-2200 arası değişir.deneyimli bir fizyoterapist 5000 e kadar maas alabilir.bunun haricinde cevreniz geniştir yorulmam dersenız özel hasta almakla birlikte dahada yüksek rakamlar kazanırsınız.bundan ne 5 sene sora nede 10 sene sora bu maaslar düşmez.türkiyede fzt sayısı şu an max 20000.olması gerekn minimum 45000 fzt.bu sayıya ulaşmak yıllar alır.birde eğer mesleginizi iyi yaparsanız önem gösterirsenız sadece parayı düşünmeyip kendınızı geliştirirsenız zaten siz tercih edilirsiniz.ben su an özel rehabilitasyon merkezındeyım.serebral palsy li cocuklarla calısıyorum.4.250 alıyorum.ben buraya baslarken benımle beraber 3000 i kabul eden fzt de vardı.ama işveren bilgime samimiyetıme ve iş üzerindekı hakımıyetıme güvenerek benı tercih etti.ve halada çalısıyorum gitmek istesemde göndermezler.yanikısaca işinizi iyi yapın.gerisinden korkmayın.serebral palsy li cocuklarla calısmak zordur.sabır ister.cocukları seveceksınız.onlar engelli bireyler.sadece fiziksel değil zihinsel engelleri olan bireyler.yeri gelir salyaları akar yeri gelirüzerinize kusarlar yeri gelir 45 dk ağlarlar.bazıları sizi anlamaz dünyadan kopuktur.bişeyi basarmanız bazen yıllar alabilir.devlet hastaneleri daha rahattır ama maas yarı yarıyadır.özel dal merkezleri yogundur cok hasta alırsınız.ama özel hasta sansınız artar buda gelirinizi arttırır.sakın korkmayın bu meslek avrupa ülkelerınde gözde bir meslektir.tr de de yeni yeni duyulmaya ve önemı artmaya baslamıstır.kımse fzt olupta işsiz kalmaz.yeterkı işi sevin kendinizi geliştirin hakkınızı alın ama aklınızda tek olan para olmasın.insanla ugrasacaksınız bunu bilin öle tercih edin.sabırlıysanız bu meslegi tercih edin.insanlara yardım etmeyı seviyorsanız tercih edin.fizyoterapistler doktor değildirler.doktor teşhisi koyar.fizyoterapist teşhise göre tedavi programı çizer ve uygular.fizyoterapistin işini fizyoterapistten baska kımse yapamaz.ne bir hemşire nede beden eğitimi öğretmeni.2 yılllık olanlar fzt teknikerliğidir.bir nevi fizyoterapist yardımcısdır.imza yetkisi olmaz ve fizyoterapist kadar kazanamaz.maas konusu dediğim gibi kişiye ve deneyime göre değişir.net bir maas belli değildir.FİZYOTERAPİSTLİK ÖZGÜRLÜKTÜR.....herkese işinde yada okulunda basarılar dilerim.