Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar bendede asus f3sc laptop vardı ve bu serilerde takılı olan nvidia grafik kartlarında sorun varmış. nette epey araştırdım. çok fantastik çözüm yolları denedim şimdi anlatıcam inanmıcaksınız. ama biraz araştıran bilir. öncelikle anakartı fırına verdim 10 dk Msn Happy evet ciddiyim. sadece grafik işlemcisi açıkta kalacak şekilde folyo ile sarıp fırında 10 dk yüksek ısıda tutuyorsunuz. ama mikrodalga fırın olmalıydı o yüzden işe yaramadı önce. mantığına gelince aslında olay şu: grafik işlemcisi yüksek ısıdan dolayı altındaki lehimleri eriyor kopuyor yada yandakine bütünleşip haliyle kafayı yiyor görüntü. fakat yüksek ısıda o lehimler eriyip tekrar normal hale dönebiliyor. bunu yaparken işlemcinin yere paralel olması lazımki düzgün yerleşsin. dediğim gibi bu yöntem yüksek ısı veremediğim için yaramadı. sonra aklıma başka bir yöntem geldi o da grafik işlemcisini fansız çalıştırmak! evet bu daha mantıklı çünkü zaten fanlı halde vardığı bir yüksek ısıdan lehimler bozulmuşsa, tekrar bir yüksek ısıya maruz kalması o lehimleri oturtabilirdi. hemen fanı söktüm (dikkat sadece grafik işlemcisinin fanını) ardından bilgisayarı açtım normal windows ekranı falan gelene kadar kullandım. geliyor tabi ama tam belli olmuyor, malum ekran beyazlı falan.. bir kaç dakika sonra işlemci cayır cayır yanmaya başladı ve laptopu kapattım. sonra soğumasını bekledim fanı taktım ve açtım. ta daaa! çalıştı. extreme yöntemler denemek isteyenler buyursun. iyi günler.