Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk milleti vatan ve bayrak için neler yapmadı ki! En son yapılabilecek işi, ölmeyi en evvel denedi bu kahraman milletin çocukları… Türk töresinde vatan, millet ve bayrak sevgisi her sevginin önünde gelir Bunun içindir ki, Türk insanı vatan için ölmeyi bir vazife bilmekte, oğlunu şehit veren anne ve baba acısını yüreğine gömerek "Vatan sağ olsun" diyebilmektedir Bu ruhu Batılıların anlaması mümkün değildir Çünkü onlar için vatan maddî değeri olan bir toprak parçasıdır Onlarda şehitlik kavramı olmadığı için vatan uğruna ölme riski ancak çok büyük maaşlar karşılığında taşınabilir Onlarda paralı askerlik söz konusudur Ancak paranın hatırı için cephede mücadele edilir Maaş kesilince çatışmada kesilir Ne kadar para o kadar mücadele… Bunun en güzel örneğini ABD'nin Irak'taki paralı askerlerinde açıkça görüyoruz Doların hatırına Irak bataklığında sivrisinek avlıyorlar

Bizim askerlerimiz için para hesapta yoktur Vatan sevgisi parayla ölçülmez bizde Her Türk genci yirmi yaşına gelince büyük şenlik ve merasimlerle Peygamber ocağı olarak nitelendirilen askere uğurlanır Bazılarının saçına kına bile yakılır Bunun anlamı vatana kurban olması için gönderildiğidir Evden çıkan genç, artık ailenin değil, vatanın evlâdıdır Her şey vatan içindir bundan sonra Al bayrağın gölgesinde vatan düşlerine dalmanın zamanıdır artık Ana, baba, yavuklu ve sıla hasreti vatan duygusuna yenilmiştir

Türk milletinde askerlik kutsaldır Onun içindir ki bu vazife 'vatan borcu' olarak nitelendirilmiştir Vatanımızın en buhranlı ve sıkıntılı dönemlerinde topraklarımızı düşman saldırılarından, zulümden, felâket ve musibetlerden korumak azmiyle asırlar boyunca üç kıtada amansız mücadelelere girerek şehit olmuş ecdadımızın evlatları, onlar bizlere şanlı ve şerefli bir mazi bırakmıştır Bizler bu şerefli tarih sayfalarıyla ne kadar övünsek azdır

Bayrak bağımsızlığın sembolüdür şüphesiz Böyle olduğu içindir ki toplumumuzda apayrı bir yere ve değere sahiptir Hemen her milletin kendine mahsus bayrağı vardır Üzerindeki işaretler ülkelere göre değişir ve mana taşır Tarihin çok eski devirlerinden beri bayrak vardır Bu mühim sembol Divan-ü Lügat-it Türk'te "batrak" olarak geçmektedir Günümüz Türkiye'sinin bayrağı bambaşka bir manaya bürünmektedirBayrağımızdaki kırmızı, bu vatan için canını seve seve veren şehitlerimizin kanını sembolize etmektedir Bayraktaki hilâl Müslümanlığımızın alâmetidir Yıldız ise genç Türkiye Cumhuriyeti'dir Bütün halinde düşünürsek Türklerin birlik ve bütünlüğünün simgesidir bayrak… Bunun altında toplanınca her şeyimiz "bir" olur Kanımız onun için akmaktadır hâlâ…

Nice şairler bayrak üzerine şiirler yazmışlardır Merhum şair Arif Nihat Asya da, adı bayrakla özdeşleşmiş bir gönül adamıdır Bayrak denince nedense hep o akla gelir Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak'ta yazdığı "Bayrak" şiiri her Türk'ün zihnine kazınmıştır Doğrusunu söylemek gerekirse bu ünü fazlasıyla da hak etmiştir Bu şiir genç yaşlı birçok insanın ezberindedir Bu şiirden bir bölümü sizlere sunmak istiyorum:

"Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü…
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım
Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım
Seni selâmlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım
Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder
Gölgende bana da, bana da yer ver!
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar;
Yurda ay- yıldızının ışığı yeter"

Bayrak nazenin bir yârdır gözümüzde En sıkıntılı dönemlerde onun etrafında kenetleniriz Onu bağrımızda büyütürüz Ülküdür, sevdadır, candır, mazidir, namustur, iradedir, anadır, sevgiliye sunulan alımlı bir güldür, şereftir, namustur, hayattır, aşktır, muhabbettir, mukaddesattır, göklerde süzülen bir kartaldır, uğrunda ölünmeye değer varlığımızdır, şanlı tarihin özüdür, dosta gurur, düşmana korkudur Bize yol gösteren ışıktır

Bu millet üç kıtada at sürdü ve cihan devleti olan Osmanlı'yı dünyaya egemen kıldı Bünyesinde onlarca ırkı, barış ve huzur içerisinde barındırdı Bizlere çok zengin bir medeniyet mirası bıraktılar Bizler de Türkiye olarak onların bıraktığı emaneti hakkıyla muhafaza edeceğiz Vatanımızın sınırlarını gerekirse bir kez daha kanla çizmeye hazırız Topraklarımızda gözü olanların bunu böyle bilmesi gerekir Bu millet ölmedi, şanla şerefle yaşıyor Bu bayrak ilelebet gönderde dalgalanacaktır Hiçbir güç onu yücelerden indiremez Çünkü yedisinden yetmişine kadar Türk milleti olarak gece gün nöbetteyiz Sözlerimi Mithat Cemal Kuntay'ın şu anlamlı dizeleriyle noktalamak istiyorum:

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır"