Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Şubat 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar...yaşım 22 üniversite mezunuyum ama gelin görün ki birkaç senedir vesvese hastalığına yakalandım bu bağlamda birkaç sorum olacak...
1-Kasıtlı olmayarak abdest sırasında bir uzvumu yıkamamış olma ya da eksik sayıda (1 ya da 2 kere yapma mest verme vs gibi) düşüncesi sarsa ve abdestime devam etsem o abdest geçerli olur mu?
2- 1 numaralı soruya ek olarak abdest tamamlandıktan sonra o eksik veya yapmadığımı düşündüğüm yerleri abdest sonunda yıkasam olur mu bunu bir yerde duymuştum ama bana saçma gelmişti belki de olabilir
3-her uzvumu 1 kere yıkayarak da gusül veya namaz abdesti alsam geçerli olur mu?
4-mesela sol kolumu dirseklere kadar yıkarken aklıma hemen acaba sağ kolumu 2 kere mi yıkadım ya da atladım mı şüphesi geliyor bazen başa dönüyor bazen de abdeste devam ediyor,bitiriyor ve 2.kez abdest almaya başlıyorum en doğru hareket nedir islamda bu durumda?aynı şey enseme mest veririken acaba başıma mest verdim mi şeklinde de bazen olabiliyor
5-Abdest alırken bazen yellenme hissi uyanıyor bende ayağımı yıkarken en çok oluyor bu sorun eğilirken ya da musluğa uzatırken devam etmeli miyim yoksa en başa mı dönmeliyim?
6-gusül abdesti sonrası kurulanırken zevk suyu geldiğini görüyorum genellikle abdestim bozulmuş oluyor mu?yoksa sadece namaz abdesti mi almalıyım???
7- 6 numaralı duruma bağlı olarak bazen hafta sonları bir arkadaşımın cafesinde part time çalışıyorum 20 tl-30 tl gibi para alıyorum diyeceksiniz ki ne alaka 6 numaralı soru ile eğer abdest sonunda zevk suyu gelmişse ve aldığım abdest geçersiz olmuş ise ve hatta namaz abdesti almam gerekiyorsa ve ben almazsam o günkü elde ettiğim gelir bana Haram olur mu? (bu sorunun cevabı benim için çok önemli helale harama önem veren biriyim) tabi bu srounun değişik bir versiyonu olarak hani olmaz ya gusül veya abdesti almak gerektiği halde almayıp günlük gelir elde etsen bu haram olur mu?
8-bazen gece rüyalar görüyoruz her genç gibi ama sabahleyin boşalma olmadığını farkediyorum ama idrarımı yaparken sanki çok dolgun çıktığını düşünüyorum acaba o malum sıvı idrarla çıkıyor olabilir mi?gusül almalı mıyım bu durumda?farkında olmadan ya da idrarımızla çıkan meni den dolayı gusül almalı mıyız?

bu yaşta bu tip sorunlarla karşı karşıyayım sudan çıkmış balığa döndüm desem yeridir inanın bana bu sıkıntılarımdan bir an önce kurtulmam için bana yol gösterir misiniz?

yukardaki sorduğum sorulara islami kaynaklara dayanaraktan vereceğiniz cevaplar beni ziyadesiyle mutlu ve daha huzurlu edecektir

bu genç yaşımda bunlardan kurtulamazsam ilerde daha kötü şeyler olur korkusunu şimdiden hissetmeye başladım...

şimdiden teşekkür ederim,en kısa sürede sorularımın cevaplarını almayı diliyorum... (mail yolu ile geri dönerseniz çok memnun olurum