Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2014       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
vurmalı çalgılar nedir?
Çalgı; Müzik yapmaya yarayan aletlere denir.
Vurmalı çalgı; Elle yada müzik aletinin bir parçasıyla vurulmak suretiyle seslerin ortaya çıkmasıyla müzik elde edilmesinde kullanılan müzik aletlerine verilen isimdir.
Vurmalı çalgılar müzikte ritim yapısı kurulmak için kullanılırlar. Vurmalı çalgılar ailesi, tarihin en eski çalgılarının önemli bir bölümünü içerir.
Hangi çalgılar vurmalı çalgı sınıfına girerler?
Üzerine elle veya başka bir cisimle vurularak, çalkalayarak, sürtülerek veya ovularak ses elde edilen her obje vurmalı çalgıdır.
Vurmalı çalgıların sınıflandırılması
1. Sesin üretilme şekline göre vurmalı çalgılar
2. Müzikal işlevine göre vurmalı çalgılar
3. Gündelik bilgiye göre vurmalı çalgılar
4. Farklı Kültürlere ve geleneklere göre vurmalı çalgılar
Sesin üretilme şekline göre vurmalı çalgılar
1. İdiofon
2. Membranofon
3. Kordofon
4. Aerofon
5. Elektrofon
Müzikal işlevine göre vurmalı çalgılar
1. Belirlenebilir frekanslılar
2. Belirlenebilir frekanslı olmayanlar
Belirlenebilir frekanslılar
Timpani, Marimba, Ksilofon, Vibrafon, Harp, Mızıkalar Belirlenebilir frekanslılara örnek olarak verilebilir.
Belirlenebilir frekanslı olmayanlar
Ziller, Bass davul, Tenor davul, Düdükler, Yer davulu Belirlenebilir frekanslı olmayanlara örnek olarak verilebilir.
Gündelik bilgiye göre vurmalı çalgılar
Gündelik bilgimizin algıladığı perküsyon aletleri bu gruba girer. Davul seti (Bateri), Tef, Sonradan perküsyon aleti olarak kullanılmaya başlanmış aletler (metal borular, bir bisiklet tekerindeki teller, süpürgeler, konserve kutuları, bakır kaplar, tencereler, vs.) bu gruba girer.
Farklı Kültürlere ve geleneklere göre vurmalı çalgılar
1. Folklorik Vurmalı Çalgılar
2. Modern-yaygın Vurmalı Çalgılar
Folklorik vurmalı çalgılar
Berimbau, Cajon, Djembe, Tabla, Latin perküsyon aletleri, Timbal bu gruba girerler.
Modern-yaygın vurmalı çalgılar
Orkestrada kullanılan perküsyon aletleri, Davul seti (Bateri) bu gruba girer.
Vurmalı çalgılara örnekler
Ağız kopuzu, Bateri, Bongo, Çalpara, Çan, Davul, Darbuka, Def, Hang, Gong, Glockenspiel, Kastanyet, Kudüm, Marakas, Perküsyon, Simbal, Tabla, Taiko, Timpani, Zil(Çalgı), Delbek, Marakas,Nakkare, Santur, Üçgen, Çelesta, Trompet, Kaynana Zırıltısı (Rattle),Bendir, Kudüm.