Arama

Kutuplarda Hayat - Tek Mesaj #3

DrAm3vLH - avatarı
DrAm3vLH
Ziyaretçi
8 Eylül 2007       Mesaj #3
DrAm3vLH - avatarı
Ziyaretçi
Kutuplarda hayat
Buranin en onemli ozelligi cok soguk olmasi, herhangi bir meyve sebze vesaire seylerin yetismemesi, Elmas altin gumus vb seylerin acayip bol olmasi yani yolda yuruyorsunuz ayaginiza elmas carpiyor vs. Elmas neredeyse elma kadar ucuz.Bol bol cig et ve cig balik yenen bir mekan Allah gostermesin yolunuz duserse ne demek istedigimi cok iyi anlarsiniz.Insanlar kafalarina acayip tilki ve benzeri tuylu yaratiklarin derilerinden yapilmis sapkalar giyiyorlar. Ustunuze kaban olarak en azindan bir ayinin giyebilecegi kadar kalinlikta yunlu ,agir sicak palto giymek zorundasiniz.Ayakkabi olayina gelince bakin onu anlatamayacagim iste: Burda giyilen ayakkabilari sadece gormek lazinm tarifi mumkun degil yalnizca atlardan yapildigini itiraf edeyim.Demek istiyorumki ager narmal kilonuz 65 falansa disari cikip tartilirsaniz 90 falan olabilirsiniz onun icin kilonuz soruldugunda icerdemi disardami diye sormayi unutmamaniz lazim.Eger Turk yemeklerinden baska sey yiyemem ben arkadas falan diyorsaniz siz burda ancak ayvayi yersiniz Peki burasi soguk ama ne kadar soguk ? bu soruyu soruyorsunuz gibime geliyor tamam kizmayin anlatalim: simdi normal bir buzdolabinin soguk dondurucusu yaklasik eksi 30 gibi .Burada ise normal disarida mevsim normalleri 45 - 50 civari yani demek istiyorumki disarida soyle bir tur atayim deseniz dolabinizin yaklasik iki kat daha sogugunda turlama kalkiyorsunuz demektir.Ozel onlem almadan sadece ayilar yasiyor.Eh bi de biz yasiyoruz.Simdi diyebilirsiniz yani kardesim orda ne medeniyeti var? valla var.Hemde bayagi var.Nassi yani ?...... Soyle :Burada her turlu kultur ,sanat, tiyatro,sineme bir bati ulkesini aratmayacak kadar yaygin.Ben anlamadim bu isi .Bi konferanslar falan olimpiyatlar vs yapiyorlar dersinizki ilmin besigi burasi ama bir de yasadiklari yerlere ve halkin yasam tarzina bakiyorsunuz hic bi sey anlamiyorsunuz.Biz burada Amerikalilarca Entire Turkish community diye biliniyoruz.Havamiz fene degil