Arama

Biyolog - Tek Mesaj #7

Hi-LaL - avatarı
Hi-LaL
Ziyaretçi
6 Ekim 2007       Mesaj #7
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
biominik34 adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba hilal bende biyoloji bölümnden yeni mezun oldum staj için bakınırken senn yazını gördm çok haklısın valla güzel yzmışsn ama benm zaten içim kararmıştı iyice kötü oldm Msn Sad umarım karşılaşırz burda ve konuşurz hoşçakal

Merhaba MeslektaşımMsn Happy

İçinizin kararması için değil mezuniyetten sonraki zorlu aşamalara hazırlıklı olmanız adına yazmıştım ben bu yazıları oysa ki... Msn Sad

Bu arada ilerde mesleki yönden senin işine yarayacak bir yerde staj yapmanı dilerim. Eğer işin laboratuar kısmında olmak istiyorsan bir hastane ortamını önerebilirim imkanların varsa... Ama bunu önermemin asıl nedeni laborantlık yapman değil sağlık alanındaki ( biyokimya-mikrobiyoloji vb ) yeni teknolojileri bizzat gözünle görüp ilerde en azından medikal sektörde tıbbi cihazlar üzerinde tecrübe edinmiş olmandır. Yazımda aklıma gelmeyen ancak bir biyoloğun içinde yatan "bilim insanı" olma hayalini bir nebze olsun gerçekleştirebileceği bir alan az önce aklıma geldi...

Günümüzde artık sağlık teknolojisini sürekli ithal etme anlayışı yerine "neden biz de üretmeyelim ki?" tarzı yatırımcı bir zihniyet de gelişmeye başladı. Bence bu çok mantıklı ve bizim açımızdan ufku geniş bir zihniyet...Dolayısıyla medikal alanda bu amaca yönelik yatırımlar yapmaya başlayan firmalarda aplikasyon sorumlusu, teknik personel ya da AR-GE elemanı olarak da iş bulabilme imkanları genişliyor.

Az önce bir hastane ortamında stajı önermemdeki en büyük sebep de bu sektöre girmeyi düşünen bir insanın işin mantığını kavrayabilmesi açısındandı. Bunu da değerlendirmeye alabilirsin.

Yine şuan aklıma gelen ve kendinizi geliştirebileceğiniz başka bir alan da Avrupa Birliği projelerinin yazımı ve uygulanması olabilir. Benim önerim; şayet etrafınızda bir sivil toplum kuruluşu ( STK = dernek, vakıf vb) varsa başlangıçta gönüllü olarak da olsa bu tarz projelere dahil olmanızdır . Avrupa Birliği Aday Adaylığımızın uzun süreceğini düşünürsek AB projeleri hazırlamanın da önü açık görünüyor ve bu konuda ülkemizde de hissedilir bir açık sözkonusu...

Eğer maddi imkanlarınız varsa "mesul müdürlük sertifikası" alabilirsiniz. Özellikle haşerelerle mücadele üzerine firmalarda mesul müdür çalıştırılması zorunlu. Dolayısı ile aklınızda olsun derim yine de Msn Wink

Bir de bunca yıl başkaları adına çalıştıktan ve hatta tabir-i caizse işten anlamayan patronlarla mücadele edip, yeri geldiğinde haketmediğimiz şekilde haksızlıklara maruz kaldıktan sonra şuan benim üzerinde durduğum bir çalışma alanı var ki "kendi işinizin patronu olmak "!!! Teknolojinin hızına yetişmek inanın çok zor ama dünyadaki yeni ilerlemeleri sürekli takip ederek bunu ülkemize getirmek adına birkaç girişimci meslektaş arkadaşınızla risk alıp ticarete atılmayı düşünebilirsinizMsn Happy

Şunu unutmayınız ki sahip olduğunuz en önemli üç şeyi "umut", "cesaret" ve "azim" i kaybetmediğiniz sürece bir şekilde -ama er ama geç- istediğiniz yerde olmamanız için neden yok Msn Happy

Hepinizin yolu açık olsun ....