Arama

Rüştü Asyalı

Güncelleme: 15 Kasım 2009 Gösterim: 55.419 Cevap: 0
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
15 Kasım 2009       Mesaj #1
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Rüştü Asyalı (Rüştü Asyalı Kimdir? - Rüştü Asyalı Hakkında)

Sponsorlu Bağlantılar
Rüştü Asyalı

Rüştü Asyalı (d.1947, Ankara) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen, rejisör, senaryo yazarı, seslendirme sanatçısı.
Lise yıllarında Ankara Halkevleri Genel Merkezi'nde açılan tiyatro kurslarına başladı.1963 yılında Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde "temsil kolu sanatçısı" olarak yeraldı. Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü sınavını kazandı. Mezun olduktan sonra 1970 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak profesyonel oyunculuk yaşamına başladı.
Ankara Radyosu'nda Çocuk Saati programında canlandırmaya başladığı "Keloğlan" oyunları ile dinleyicinin beğenisini kazanmasının ardından film yapımcılarının önerisiyle sinemaya ilk adımı attı. 1971-1975 yılları arasında dört "Keloğlan" filminde rol aldı. Ardından çalışmalarını "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmlerle sürdürdü. Ankara'da "Oyuncular Birliği" özel tiyatro topluluğunun kurucuları arasında yeraldı. 1970 yılından günümüze kadar Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. "Keşanlı Ali Destanı", "Fil Adam", "Düşler Yolu" ve "Azizname" adlı oyunlardaki rolüyle büyük başarı sağlayan sanatçı, "Kanlı Nigar", "Ah Şu Gençler", "Ölümsüzler", "Yunus Diye Göründüm" ve "Soruşturma" adlı oyunların yönetmenliğini yaptı. Özel tiyatrolarda da konuk yönetmenlik çalışmaları yapan Rüştü Asyalı, Pamukbank Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunda "Masal Var-Masalcık Var", "Ah Şu Gençler", Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosunda "Ah Şu Gençler" isimli eserleri gerçekleştirdi. Ankara Ekin Tiyatrosunda Nazım Hikmet için yazılmış "Hasret" adlı oyunun rejisörlüğünü üstlendi. Sanatçı, bu oyunda Nazım Hikmet rolünü oynadı. 1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları ve sanat, kültür programlarıyla radyo ve televizyonda çeşitli projelere büyük katkılarda bulundu. "İki Öküz", "Bir Varmış Bir Yokmuş" ve "Türkülerle Oyunlar" adlı dizilerin senaryo yazarlığı, yönetmenliği ve oyunculuğunu yaptı. "Atatürk Anlatıyor" isimli belgeselde Mustafa Kemal Atatürk canlandırdı. Son çalışması "Ben Bir İnsan" isimli yapıt, Devlet Tiyatroları sahnesinde oynandı.
Sanatçı çeşitli tarihlerde Devlet Sanatçıları Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği genel başkanlığı görevlerini, ayrıca Seslendirme Sanatçıları Birliği genel başkanlığı ve Sanat Kurumu yönetim kurulu üyeliğini sürdürdü. 9 Temmuz 2008'de Devlet Tiyatroları başrejisörülüğü'ne getirildi, halen görevini sürdürmektedir. Ayrıca, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'nde, diksiyon, spikerlik, sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk alanlarında ders vermektedir.

Rol aldığı tiyatro oyunları

• Ben Bir İnsan
  • Kuvvayi Milliye Destanı
  • Azizname
  • Fil Adam
  • Keşanlı Ali Destanı
  • Düşler Yolu
Yönettiği tiyatro oyunları

• Ah Şu Gençler
  • Ölümsüzler
  • Yunus Diye Göründüm
  • Soruşturma
  • Kanlı Nigar
  • Masal Var-Masalcık Var
  • Hasret (Nazım Hikmet)
Filmografisi

• Keloğlan Aramızda 1971-Keloğlan
  • Keloğlan 1971-Keloğlan
  • Keloğlan'la Can Kız 1972-Keloğlan
  • İki Öküz 1972
  • Sefer Seferde 1975
  • Keloğlan İz Peşinde 1975-Keloğlan
  • Yaman Delikanlı 1976-Yaman
  • Ben Bir Garip Keloğlanım 1976-Keloğlan
  • Ben Bir İnsan 2002
  • Havada Bulut 2002-Kömürcü Hristo
  • Kod Adı 2006-Savcı Doğan
  • Kod Adı Kaos 2007-Savcı Doğan
Yazdığı senaryolar

• Yaman Delikanlı 1976
  • Ben Bir Garip Keloğlanım
  • Ben Bir İnsan 2002
  • vikipedi

Biyografi Konusu: Rüştü Asyalı nereli hayatı kimdir.