Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Selim Naşit Özcan

Gösterim: 4.942 | Cevap: 0 Selim Naşit Özcan nereli, hayatı, kimdir.
9 Haziran 2007 19:56   |   Mesaj #1   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
KocaeLi

44.751
7.520 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-04-2007

Selim Naşit Özcan (Selim Naşit Özcan Kimdir? - Selim Naşit Özcan Hakkında)

Selim Naşit Özcan

Selim Naşit Özcan Doğum tarihi 1928 Ölüm tarihi 18 Ağustos 2000 Doğum yeri Türkiye / İstanbul Mesleği Tiyatrocu Türk tiyatro sanatçısı.

Biyografi
Büyük Tuluat Ustası Naşit Bey ile kantocu Amelya Hanım’ın oğlu olarak 1928’de İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Şehzadebaşı’ndaki Millet Tiyatrosu’nun üstündeki dairede kızkardeşi Adile Naşit ile sahneyi izleyerek geçti. Babaları desteklemese de her iki kardeş de tiyatroya gönül verdiler ve ilk defa Cumhuriyetin 10. Yıl Kutlama Gecesi’nde aynı sahneyi paylaştılar.

Selim Naşit,1943 yılında ticaret lisesinden ayrıldıktan sonra ilk defa profesyonel olarak Muhlis Sabahattin’in operet topluluğunda Gül Fatma operetinde rol aldı. Kısa bir süre sonra Muammer Karaca operetine geçti ve Muammer Karaca’nın yanında 16 yıl boyunca çalıştı.
1961’de kardeşi Adile Naşit ve eniştesi Ziya Keskiner ile Ankara’da babaları adına kurdukları Naşit Tiyatrosu’nda çalıştı. Daha sonra Elhamra İstanbul Tiyatro Sahnesi’ni Toto Karaca, Sururiler ve Muzaffer Hepgürler ile paylaştı. 1966’da Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’na geçerek kardeşi ve eniştesi ile tekrar buluştu. 1979'dan itibaren Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda, Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda, Karşı Tiyatro'da çalışan, 18 yıl Akbank Çocuk Tiyatrosu'nda yer alarak tiyatroda yarım asrı geride bırakan Naşit, 300'e yakın oyunda rol aldı.

Selim Naşit tiyatroda en son Tiyatro Stüdyosu'nun Histeri oyununda rol almıştı. Naşit bu oyundaki rolüyle tiyatro kariyerinin ilk elle tutulur tiyatro ödülü olan Afife Jale En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.
Selim Naşit birçok da televizyon dizisinde de rol almıştı. Senaryosunu Can Barslan'ın yazdığı Gülşen Abi' dizisinde gazete patronu rolüyle hafızalarda yer eden sanatçı son olarak Zilyoner adlı TV dizisinde oynamıştı. Onu geniş kitlelere tanıtan bir diğer yapım ise Ömer Vargı'nın yönettiği Her Şey Çok Güzel Olacak adlı sinema filmiydi. Bir milyondan fazla seyirciyi sinemaya çeken filmde Naşit buradaki rolüyle Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'ne değer görülmüştü. Selim Naşit sinemada da 60'a yakın filmde rol aldı.

Türk tiyatrosunun Baba lakaplı sanatçısı Selim Naşit, 54 yıllık sanat yaş**ında hep küçük rollerde 'elle tutulur nüanslarla' karakterler yaratmayı başardı.
Ömrünün son yıllarını kanserle mücadelesi yüzünden sahneden ayrı geçirdi. Tedavi gördüğü Kadıköy Şifa Hastanesi'nde pankreas kanserine yenik düşerek 18 Ağustos 2000 tarihinde 72 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Selim Naşit’in, Naşit adında tiyatrocu bir oğlu vardır.
Filmografi
Televizyon Dizileri
  • Gülşen Abi
  • Aynalı Tahir
Filmler
  • Herşey Çok Güzel Olacak
Tiyatro
  • Gül Fatma Operet
  • Histeri
Aldığı ödüller
  • Afife Jale En iyi Yardımcı erkek oyuncu ödülü
  • Sinema Yazarları Derneği En iyi yardımcı erkek oyuncu
Son düzenleyen KisukE UraharA; 3 Mart 2009 08:01
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Selim Naşit Özcan benzer konular

İzzet Öner a.k.a Megamix - İşte Meşhur Şarkı ve Klip
Arkadaşlar Uzun Zamandır Arıyordum Ve Buldum...Sizlerle Paylaşmak İstedim...Bir Çok Forum Sitesinde En Çok İndirilen Şarkı Bitch Sibel'i Paylaşıyorum....Ayrıca İzzet ÖNER a.k.a megamix İn Bu Şarkısı Dışında UnderGround Albümünüde Koyuyorum....Bir Çok Rapper'e Acayip Dissler Var,Bunun Yanında Soft...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Ağustos 2013 11:00
Hz. Ömer Dönemi - Hz. Ömer'in Halife Tayin Edilişi
HZ. ÖMER'IN HALIFE TAYIN EDILMESI Hz. Ömer (r.a.)'in hilafete gelmesinde, Islam cemiyetinde yeni bir tayin veya seçim tarzi görüyoruz. Hz. Ebu Bekir (r.a.)'in halifeligi olayinda, ortada birkaç aday vardi ve sonunda Hz. Ebu Bekir (r.a.) seçildi. Bu bir nevi seçim idi. Hz. Ömer...
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 3
Son Mesaj: 5 Ocak 2012 22:07
Gazanfer Özcan
Gazanfer Özcan Gazanfer Özcan Doğum tarihi 27 Ocak 1931 Ölüm tarihi - Doğum yeri Türkiye Mesleği Tiyatro ve sinema sanatçısı Gazanfer Özcan, (d. 27 Ocak 1931). Tiyatro ve sinema sanatçısı. İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi Beyoğlu Taksim Erkek...
Forum: Sinema tr Cevap: 3
Son Mesaj: 8 Temmuz 2009 22:44
Exmortis (Ölüler) - Ölüler - Ölüler Evinden Kaç;ış
Bir akşam kafanda bir şişlik ile ormanda uyanıyorsun hava oldukça soğuk ve seçeneklerin donmak ya da korunç görünüşlü bir eve sığınmak. Aslında seçeneğin falan yok! O eve sığınacak ve evin barındırdığı dehşeti yani exmortis'in sırrını çözmeden çıkamayacaksın. Baştan belirtmekte yarar var oyunda...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 47
Son Mesaj: 28 Ekim 2008 19:55
Aşk ve Ölüm 2
fOE2NA7k67w&mode=related&search=
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Haziran 2007 21:59
 
Sayfa 0.144 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu