Arama

Ian Somerhalder

Güncelleme: 11 Mayıs 2011 Gösterim: 50.144 Cevap: 1
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
20 Şubat 2007       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Ian Somerhalder
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar
lostboone
Ian Somerhalder, 1978 doğumlu Amerika’lı sinema-tv oyuncusu, model ve yapımcı. Young Americans adlı diziyle tanınan ve The Rules of Atraction’daki rolüyle sinemada da adını duyurmayı başaran Somerhalder, 2004’de yayınlanmaya başlayan Lost adlı dizide, ‘Boone Carlyle’ karakterini canlandırıyor.

Ian Joseph Somerhalder, 8 aralık 1978’de Robert ve Edna Somerhalder’ın üç çocuğundan biri olarak Covington, Louisiana’da dünyaya geldi. İngiliz ve Fransız soyundan gelen müteahhit babası ve İrlanda ve Choctaw soyundan gelen masaj terapisti annesi ile birlikte Mississippi’de büyüdü. Soyadı ‘Hull’ olan arazi sahibi, zengin ve İngiliz biyolojik büyük büyükbabasının, metreslerinden birinin hamile kalması üzerine, göçmen çalışanlarından birini onunla evlendirmesi ve doğan çocuğa soyadını vermesini sağlaması yüzünden Ian’ın soyadı, büyük büyükbabasından bu yana Somerhalder şeklinde geldi.

10 yaşındayken annesinin de desteğiyle modellik yapmaya başlayan Ian, New York, Paris, Milan, ve Londra’da modellik yaptı. Modellik yaptığı bazı markalar Calvin Klein, Dolce & Gabanna, Gucci, Versace gibi markalar için çalıştı. İki sezon boyunca Guess’in yüzü oldu. 13 yaşındayken ailesi boşanan Ian, annesinin yanında kaldı ve bir Katolik okuluna gitmeye başladı. Aynı zamanda oyunculuğa merak sarmaya başlayınca Covington’daki yerel bir tiyatro grubuna katıldı. DNA Models Ajansı’nda çalışmaya devam eden ve bir süre sonra oyunculuğunu da profosyonelliğe taşımaya karar veren Ian, 17 yaşında New York’ta oyunculuk yapmaya başladı ve iki yıl sonra da prestijli oyuncu koçu William Esper’la çalışmaya başladı.

The Big Easy (1997) ve Now and Again (1999) adlı dizilerde birer bölümde yer aldıktan sonra 2000’de popüler gençlik dizisi Young Americans’da oynadığı ‘Hamilton Fleming’ rolüyle başarıyı yakaladı. Televizyon için yapılan Anatomy of a Hate Crime adlı filmin (Russell Henderson rolünde) ardından 2001’de Life as a House (Josh rolünde) ve 2002’de Faye Dunaway’le birlikte oynadığı Changing Hearts (Jason Kelly rolünde) olmak üzere iki sinema filminde yeraldı.

Ian Somerhalder’ın ilk büyük rolü, Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan Roger Avary’nin The Rules of Attraction’daki (2002) ‘Paul Denton’ karakteri oldu. Bu filmde rolü gereği bir erkekle öpüşmesinin ardından, bir daha gay rollerde oynamak istemediğini açıkladı. Bu açıklaması üzerine Gaywired Magazine ve Logo Tv’s News’un web sitesi 365Gay tarafından Gay Hater (gay düşmanı) olarak ilan edilen Somerhalder, geri dönüş yaptı. Kendisinin de bazı arkadaşlarının gay olduğunu ve basının bütünü değil sadece öpüşme sahnesini ön plana çıkarmasından dolayı böyle bir açıklama yaptığını, ayrıca bu konu hakkında sorulmadıkça bir daha konuşmayacağını söyledi.

The Big Easy (1997), Now and Again (1999), CSI: Crime Scene Investigation (2002), CSI: Miami (2003), Law & Order: Special Victims Unit (SVU) (2003) adlı dizilerde çeşitli bölümlerde göründükten sonra 2004 sezonunda Smallville’de altı bölüm boyunca Adam Knight rolünü oynadı. 2004’de In Enemy Hands (Danny Miller rolünde), The Old Man and the Studio (Matt rolünde) filmlerinde rol alan ve aynı yıl, Recess adlı kısa filmde Cooley rolünü canlandıran Ian, aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlendi.

2004’de yayınlanmaya başlayan Emmy Ödüllü dizi Lost’da annesinin düğün organizasyonu işini yöneten başarılı iş adamı ‘Boone Carlyle' karakterini canlandırmaya başladı. Bu diziyle birlikte popülaritesi iyice artan Somerhalder, 2006’da çektiği Pulse filminde Dexter McCarthy, The Sensation of Sight’da Drifter karakterini canlandırdı.

2 Kasım 2000’de Mostbeautifulman.com adlı web sitesi tarafından erkek ünlüler arasında Ayın En Güzel Erkeği seçilen Somerhalder, mayıs 2006‘da DNA Models Ajansı’nın yayınladığı Top 10 Erkek Modeller listesinde de yeraldı.

Lost’da üvey kız kardeşi ‘Shannon Rutherford’ karakterini canlandıran Maggie Grace ile birlikte olduğuna dair söylentiler ortaya atıldı ama her ikisi de bu haberler hakkında yorum yapmadılar. Kayak yapmaktan hoşlanan Somerhalder, tıpkı Matthew Fox gibi iyi bir binici.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
Son düzenleyen KisukE UraharA; 11 Mayıs 2011 18:24
Biyografi Konusu: Ian Somerhalder nereli hayatı kimdir.
Gerçekçi ol imkansızı iste...
pesimist - avatarı
pesimist
Ziyaretçi
11 Mayıs 2011       Mesaj #2
pesimist - avatarı
Ziyaretçi
Ian Somerhalder
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
ian somerhalder

Ian Joseph Somerhalder (d. 8 Aralık 1978) ABD'li oyuncu, model ve yapımcı. Lost dizisindeki Boone Carlyle ve The Vampire Diaries dizisindeki Damon Salvatore karakterleriyle tanınmıştır.
Somerhalder, on üç yaşındayken anne ve babası boşanmıştır. Ian annesinin yanında büyümüş ve annesini bir söyleşisinde "çok inançlı biri" olarak tanımlamıştır. Annesi onu doğuya özgü tıbbî ve organik gıdalarla besleyerek büyütmüştür. Somerhalder bu konuyla ilgili olarak "Bebek mamamı hazırlardı ve beni mavi-yeşil algler (su yosunları) ile oyalardı belki de ilkokul üçten beri. Hiç şeker kullanmadım, beyaz ekmek ya da beyaz unlu ürünler tüketmedim. Ev yapımı alkolsüz bira ve soya ile büyüdüm". Bir söyleşisinde Ian, "Fast-Food yiyemem. On yıldır McDonald's dan alışveriş yapmadım. Her gün balık yiyorum."diye açıklama yapmıştır. Ailesi 2005 yılında Louisiana'daki Katrina kasırgasından büyük boyutta etkilenmiş ve Haziran 2007'ye kadar toparlanamamıştır. Somerhalder "Harika bir çocukluk geçirdim. Atlarımız, motorsikletlerimiz ve botlarımız vardı; ancak ben hep daha fazla istedim. Daha büyük bir at, daha hızlı bir bisiklet vs." demiştir. "İlkokulun sonunda daha 10 yaşlarındayken Edna bana dışarı açılmamı ve hayatımı modellik yaparak kazanmamı önerdi. Ben de hemen kabul ettim ve sonrasında New York'taki Ford ajansında 3 yıllık sözleşmeyle çalışmaya başladım." diyen Somerhalder on yaşındayken annesinin desteğiyle modelliğe başlamış ve aralarında Gucci'nin de bulunduğu birkaç ünlü markanın modelliğini yapmıştır.

Kariyeri
Somerhalder 2000 yazında Young Americans adlı Dawson's Creek benzeri kısa süren bir WB dizisinde yer almıştır. Dizide, prestijli bir yatılı okulun dekanının oğlu olan, okul arkadaşına aşık Hamilton Fleming'i canlandırmıştır. Dizi Havre de Grace, Maryland'de çekilmiştir.
2002'de James Van Der Beek, Shannyn Sossamon ve Jessica Biel ile birlikte Bret Easton Ellis'in romanı The Rules of Attraction'ın Roger Avary tarafından uyarlanan filminde Paul Denton'ı oynamıştır.
Mayıs 2006'da, DNA Models tarafından En İyi 10 Erkek Modelden biri olarak seçilmiştir.Somerhalder HBO'nun Tell Me You Love Me'sinde konuk oyuncu olarak Nick'i oynamıştır. Bayan oyuncu Michelle Borth ile birlikte yer aldığı seks sahnesinde tamamen çıplak görünmüştür.
Eylül 2009'da, Somerhalder The Tournament adlı filmle görülmüştür. Filmde, diğer süikastçlerle birlikte ölümcül bir yarışa girmiş olan Miles Slater adındaki bir katili canlandırmıştır.10 Ekim 2009'da, Harry Weinmann tarafından yönetilmesi kararlaştırılan Gotik film Cradlewoodda başrol oynayacağını durumuştur. Filmin 2011'de gösterime girmesi planlanmıştır.
Ian Somerhalder also appears in the limited-edition coffee table book About Face by celebrity photographer John Russo and Pixie Press Worldwide publishers.
Somerhalder şuanda CW TV'de yayınlanan genç drama dizisi The Vampire Diaries'de vampir Damon Salvatore'u canlandırmaktadır.

Oynadığı roller

Film

• 1998 - Celebrity
  • 2001 - Life as a House
  • 2002
    • Changing Hearts
    • The Rules of Attraction
  • 2004
    • In Enemy Hands
    • The Old Man and the Studio
    • Recess
  • 2006