Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Mihrimah Sultan

Gösterim: 8436 | Cevap: 2 Mihrimah Sultan nereli, hayatı, kimdir.
11
  • 2 Gönderen Finn and Jake
  • 2 Gönderen Finn and Jake
  • 3 Gönderen Finn and Jake
5 Haziran 2011 13:57   |   Mesaj #1   |   
Finn and Jake - avatarı
MOD Adventure Time
İzmir

9.174
10.530 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-11-2010

Mihrimah Sultan (Mihrimah Sultan Kimdir? - Mihrimah Sultan Hakkında)

Mihrimah Sultan
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mihrimah Sultan
Mihrimah sultan

Mihrimah Sultan, (1522–1578) Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın tek kızı ve 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetiminde önemli bir rol oynamış bir padişah kızı sultan.

Doğumu ve çocukluğu
Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayı'nda doğdu. Mihrimah Sultan'ın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümünden sonra yerine geçecek olan diğer çocuğu II. Selim'i dünyaya getirdi. Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan'ı çok sever, bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetişti ve iyi bir eğitim gördü.

Gençlik yılları
1539 yılında 17 yaşındayken Mimar Sinan ve Diyarbakır valisi Rüstem paşadan evlenme teklifi aldı.Rüstem Paşa(Topal Rüstem)'le evlendi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezit ve Cihangir'in sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı'nda (bugünkü Sultanahmet Meydanı) büyük şölenlerle kutlandı. Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı. Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi oldu. Babasını Malta'ya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmunt'la yazışmalar yaptı. Çok büyük bir servet sahibi oldu. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinan İstanbul'un Üsküdar ilçesinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptı. Ayrıca 1562-1565 yılları arasında gene Mimar Sinan İstanbul'un Edirnekapı semtinde cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptı. Mihrimah güneş ve ay demektir. Caminin iki minaresinin arasından ay doğarken, yanındaki caminin iki minaresi arasından da güneş batar. Mimar Sinan'ın camiyi yaparken bunu bilinçli olarak tasarladığı öne sürülmüştür.
Annesi 1558 yılında öldükten sonra babasına annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında babası öldükten sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim'in saltanatı boyunca da danışmanlığını sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.
Mihrimah Sultan'ın 1548 yılında Lehistan Kralı II. Zygmunt'a tahta geçmesi dolayısıyla gönderdiği kutlama mektubu
396px Mihrimah zygmunt28154829

Son yılları
Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat'ın saltanatı sırasında öldü ve babası Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camii'ndeki türbesinde babasının yanıbaşında gömüldü.
RuffRyders ve AndThe_BlackSky bu mesajı beğendi.
5 Haziran 2011 19:27   |   Mesaj #2   |   
Finn and Jake - avatarı
MOD Adventure Time
İzmir

9.174
10.530 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-11-2010

Mihrimah Sultan Hakkında

Galeri
Mihrimah Sultan Camii (Edirnekapı), İstanbul

800px Istanbul   Mesquita de Mihrimah
Mihrimah Sultan Camii (Edirnekapı)'nin başka bir görüntüsü

800px Istanbul   Mesquita de Mihrimah   CC3BApula
Üsküdar Mihrimah Sultan Külliyesi ve İskele Camii, İstanbul

450px C4B0stanbul 5067
Üsküdar Mihrimah Sultan Camii'nin başka bir görüntüsü

800px Uskudar Square

Vikipedi, özgür ansiklopedi
RuffRyders ve AndThe_BlackSky bu mesajı beğendi.
7 Ekim 2011 18:08   |   Mesaj #3   |   
Finn and Jake - avatarı
MOD Adventure Time
İzmir

9.174
10.530 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-11-2010

Mihrimah Sultan Hakkında

Bir çoğumuz Mimar Sinan hayatı ve eserleri hakkında yazılar okumuşuzdur, bugün mimar sinanın belkide hiç duymadığınız bir anısını anlatmak istiyorum sizlere Mimar Sinan ve büyük aşkı Mihrimah Sultan, Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşk’ı Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu gelir Dünya’ya .
Efsane bir ask’ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane aşkların en temeline en masalsı olanına ithafen ismi Mihrimah konulur Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir.

Zaman hızla geçmiş Mihrimah Sultan büyümüş 17 yaşına gelmiştir ki o zamanlar için evlendirilmesi uygun olan bir yaştadır. İki talibi olur biri Diyarbakır valisi Rüstem Paşa diğeri ise saray’ın baş mimarı Mimar Sinan.

Padişah biricik kızını Rüstem paşa ile evlendirir Sinan evlidir ve 50 yaşındadır ama bilinen odur ki Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır. Mimar Sinan o derece derin bir tutku ile aşık olduğu Mihrimah Sultan’a kavuşamamıştır fakat o’na olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

İstanbul’un en güzel yerlerinden birine Üsküdar’a Mihrimah Sultan adına bir cami yapması istenir kendisinden. 1540 yılında inşa etmeye başladığı cami’yi 1548 yılında tamamlar.Cami inşa edilirken bir yandan kendi aşkını anlatır hiç şüphesiz ve eserine sanki “eteklerini giymiş bir kadın” siluetini verir ayrıca cami için mimari olarak esinlendiği örnek aldığı yer ise bir başka aşka kutsal bir aşka adanmış bir şaheserdir ; Ayasofya.

Bahsi geçen bu cami 2 Minareli olup padişah fermanı ile yaptırılan bir eserdir ama Sinan’ın söyleyecekleri bununla bitmemiş olacak ki bu eserden 14 yıl sonra o güne kadar ilk defa padişah fermanı olmaksızın Edirnekapı da surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ıssız yalnız ama İstanbul’ un en yüksek tepesi olan bir yere sanki aşkının gizli ıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişcesine ikinci bir eser yapmaya koyulur, Mihrimah Sultan’a ithafen.

Derler ki; cami Mihrimah sultanın o duru gösterişsiz ve bir o kadar asil güzelliğine istinaden küçücüktür ve sadece 38 mt bir minareye sahiptir. Bir adet incecik kubbesinin üzerindeki 161 pencere ise iç güzelliğinin ne kadar aydınlık ve berrak olduğunu temsil eder bu sayede gün ışığının her köşede adeta dans ettiği kadınsı edalı. ( o tarihte bu açıklıktaki ve bu kalınlıktaki bir kubbeye o kadar pencere dünya üzerinde sadece Mimar Sinan tarafından yapılabilirdi) cami içindeki pandatiflerde ve minare kenarlarındaki upuzun işlemelerde de Mihrimah Sultan’ın o çok güzel ayak topuklarını döven upuzun saçları tasvir edilmiştir.

Ve yine denir ki Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami.
Ama Sinan aşk‘ını öyle sihirli bir tılsımla mühürlemiştir ki bu sırra şaşırmamak o sevdaların naifliğine imrenmemek elde değil. Sinan Usta’nın aşk’ının vesikasıdır sanki iki caminin de yeri özenle seçilmiştir. Güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış camilerdir. Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette yılın sadece bir gününde ki o gün 21 Mart gece ile günün birbirinre eşit olarak kavuştuğu gün’dür daha enteresanı o gün Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür) göreceğiniz muhteşem manzara şudur:

Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır! “Bu nasıl bir hesaplama bu nasıl bir estetik anlayışıdır!”mihrimahsultankolye
RuffRyders, AirFoRcE_11 ve AndThe_BlackSky bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Mihrimah Sultan benzer konular

Camiler - Mihrimah Sultan Camii
Mihrimah Sultan Camii (Edirnekapı) Vikipedi, özgür ansiklopedi Mihr-î-Mâh Sultan Camii, 2008 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Istanbul_-_Mesquita_de_Mihrimah.JPG/800px-Istanbul_-_Mesquita_de_Mihrimah.JPG Mimar(lar): Mimar Sinan İnşaat başlangıç yılı: 1562...
Forum: Mimari Eserler Cevap: 1
Son Mesaj: 23 Nisan 2014 09:24
Nur Yoldaş - Mihrimah
Nur Yoldaş - Mihrimah - Şarkı Sözleri Tenha başım yad ellerde yüreğimde Sevdalı, sevdalı, sevdalı semahım Uçarken sen göklerde Sevdiğim, sevdiğim, sevdiğim mihrimahım Sevdiğim mihrimahım Sevdiğim mihrimahım
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Ekim 2012 12:42
Mihrimah Sultan kaç yaşında öldü?
selam mihrimah sultan kaç yaşında öldü bilyor musunz
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Ekim 2011 23:07
Pir Sultan Abdal - Sultan Suyu
Pir Sultan Abdal - Sultan Suyu Sultan suyu gibi çağlayıp akma Erilir gam yeme divane gönül Er başımda duman, dağ başında kış Erilir gam yeme divane gönül Yıkılır mı Hak'kın yaptığı havuz Şah-ı Merdani’ nin, Biz De Kılavuz Üç günlük dünyada, şu yahşi yavuz Erilir...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Eylül 2009 00:09
Pir Sultan Abdal - Pir Sultan Deyi
Pir Sultan Abdal - Pir Sultan Deyi Dün gece dün gece seyrim içinde Serim ağlar ağlar Pir Sultan deyi Gündüz hayalimde gece düşümde Düşlerde ağlaşır Pir sultan deyi Uzundur uzundur dedemin boyu Yıldızdır yaylası Banaz’dır köyü Yaz bahar ayında bulanır suyu ...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Eylül 2009 00:04
 
Sayfa 0.207 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu