Arama

Reddedilmeyecek dualar nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Eylül 2009 Gösterim: 37.285 Cevap: 4
1223 - avatarı
1223
Ziyaretçi
7 Kasım 2008       Mesaj #1
1223 - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadslar reddedilmeyecek dualar nelerdir bunuiçnde yardım edin nolurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
çok zorbi durm
EN İYİ CEVABI DERF_YORK verdi
Köylülerden birisi Sürekli hergün bir Dağı kazmakta idi;
Orada bir Hazine bulacağına kendini kaptırmış ve neredeyse ömrünü heba etmekteydi.
Sponsorlu Bağlantılar
Mübareklerden birisi Onun bu halini görüp.. Ona acır:
Ve Allaha Dua: Eder !! Allahım Senin hikmetine sual ( soru yargılama ) olmaz.
Lakin bu Kulun: kendini ziyan ediyor.

Bir süre geçtikten sonra O mübarek Köyülünün, Dağın kazdığı bölümünde Hazineye ulaşdığını görür.
Köylüye sorar Orası boş bir Dağ idi; Nasıl buldun ?
Köylü yanıt verir !! Ben: "Allaha Güvenmiştim.

Bu belki kıssadan hisse bir Hikaye ama: Anlatmak istediğim şu:
Hiç bir İçten edilen dua: Reddedilmez.
Ama kabul olmadığını zannetdiğiniz bir dua'da Sizin için; Bir hayır vardır.
Çünkü Şüpesiz Allah en iyi bilendir. !!!

Son düzenleyen fadedliver; 24 Kasım 2008 17:04
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
7 Kasım 2008       Mesaj #2
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Duanın yapılış şekli nasıl olmalıdır, makbul dualar nelerdir ve ne zaman dua edilmelidir?
Alıntı

Duanın nasıl yapılması gerektiği hakkında yüce Rabbimiz bize yol gösteriyor ve açıkça, başka hiçbir izaha gerek kalmayacak şekilde; “Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. ... Allah'a korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah'ın rahmeti çok yakındır.”(1); “Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, yüksek olmayan bir sesle, sabah akşam Rabbini an. Gafillerden olma.”(2) buyuruyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yine, dua etmekten kibirlenip kaçınmak gibi, dua ederken de tiz perdeden bir sesle ve ölçüsüzce ellerini avuçlarını açarak, büyüklenerek dua etmekten men ediyor ve mütevazi bir şekilde, kapısında bir dilenci gibi, boynu bükük ve kalbi kırık, dudağı buruk ve mahzun bir eda ile dua edilmesini emrediyor(3)

Dua, yalnız Allah için ve Allah’a yapılır. Yani, insan istediğini sadece Ondan ister, başkasından bir şey istenmez. Çünkü, “El açıp yalvarmaya lâyık olan ancak O'dur. O'nun dışında el açıp dua ettikleri onların isteklerini hiçbir şeyle karşılamazlar. Onlar ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açan kimse gibidir. Halbuki (suyu ağzına götürmedikçe) su onun ağzına girecek değildir. Kâfirlerin duası kuşkusuz hedefini şaşırmıştır.”(4)

Ayrıca, Cenabı Hakkın en hoşlandığı ve kabule en şayan olan dua da, herkesin uykuda veya başka işlerle meşgul olduğu gafil saatlerde yapılan duadır. Büyükler hep bu vakitleri gözleyip dua etmişlerdir. Peygamberimiz (s.a.v) de, en geniş kapsamlı dualarını gece namazından (teheccüd) sonra yapmıştır. Uykuyu, gafleti bir kenara bırakıp, gecenin bir kısmında uyanık bulunarak münacatta bulunmak insanı Allah’a yaklaştırır. “Korkuyla ve umutla Rablerine yalvarmak üzere (ibadet ettikleri için), vücutları yataklardan uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.”(5)

Mühim bir iş için duaya başlamadan önce sadaka vermek ve iki rekat namaz kılıp abdestli ve kıbleye yönelik olarak dua etmek, önce Allah’a hamd edip sonra da Peygamberimize salavat getirmek, duanın kabulü için önemli şartlardan biridir. Dualar için belli vakitler ve uygun saatler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Ezan ve kamet arası, ezan okunurken, gecenin sonunda, farz namazların ardından ve özellikle sabah namazından sonra, secde halinde, Kabe ve Mescid-i Nebevi gibi mübarek yerlerde, üç aylarda ve kandil gecelerinde, ramazan ayında ve kadir gecesinde vs. gibi. Bir de duası reddedilmeyen kimseler ve reddedilmeyen dualar vardır. Bunlar da, başta anne ve babanın evladına duası, misafirin duası, mazlumun duası müminin mümine gıyabında yaptığı dua.

(1) A’raf, 7/55-56.
(2) A’raf, 7/205.
(3) A’raf, 7/206.
(4) Ra’d, 13/14.
(5) Secde, 32/16.

Gerçekçi ol imkansızı iste...
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Reddedilmeyen dûa
İftar anında, bu ve ihtiyaç duyduğumuz duaları yapmayı sakın ihmal etmeyelim İftar anı, çok şerefli bir zaman dilimidir Oruçlunun duası reddedilmez Abdullah b Amr b s (RA) den rivayete göre Resûlullah (SAV) Efendimiz:
"Şüphesiz her oruçlu için iftarını açtığında reddedilmeyen bir duâ vardır"
Efendimiz’in dûası
İbn-i Müleyke demiştir ki: Abdullah b Amr b s (RA)’nın iftarını açtığı zaman şu duayı okuduğunu kendisinden iştittim:
"ALLAHümme innî es’elüke bi-rahmetike’l-leti vesiat külle şey’in en tağfire lî"
"Ey ALLAH’ım! Her şeyi kaplayan rahmetin ile beni mağfiret etmeni Senden dilerim" (İbn-i Mace, Sıyam: 48)
Üç kişi
Ebû Hureyre (RA) den rivayete göre Resûlullah (SAV) Efendimiz şöyle buyurdu:
"Üç kimse vardır ki, duaları reddedilmez, mutlaka kabul edilir:
Adil idareci, devlet başkanının duası ve mazlûmun bedduası
Mazlûmun bedduası
ALLAH Teâlâ, mazlûmun bedduasını bulutların üstüne yükseltir, ona göğün kapılarını açar ve şöyle buyurur: İzzetime yemin olsun ki, bir süre sonra bile olsa, (öcünü almakta) sana mutlaka yardım edeceğim!" (Tirmizi,

HANGİ DUALAR REDDEDİLMEZ?
BU 3 DUAYA HER ZAMAN DİKKAT ETMELİ
Efendimiz (sas) Hazretleri redde uğramayacak dualardan üçünü şöyle sıralar:

-Ana babanın çocukları hakkındaki duası.

-Misafirin ev sahibi hakkındaki duası.

-Zulme uğrayan adamın zalim hakkındaki duası.

İşte bu üç duaya dikkat etmeli, bu duaların bedduaya dönüşmesine sebep olacak tutum ve tavırlardan önemle kaçınmalıdır. Çünkü redde uğramayan bu üç dua, kitapları
--

Son düzenleyen Keten Prenses; 18 Şubat 2009 13:39 Sebep: link içeriği eklendi
Quo vadis?
DERF_YORK - avatarı
DERF_YORK
Kayıtlı Üye
18 Şubat 2009       Mesaj #4
DERF_YORK - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Köylülerden birisi Sürekli hergün bir Dağı kazmakta idi;
Orada bir Hazine bulacağına kendini kaptırmış ve neredeyse ömrünü heba etmekteydi.
Mübareklerden birisi Onun bu halini görüp.. Ona acır:
Ve Allaha Dua: Eder !! Allahım Senin hikmetine sual ( soru yargılama ) olmaz.
Lakin bu Kulun: kendini ziyan ediyor.

Bir süre geçtikten sonra O mübarek Köyülünün, Dağın kazdığı bölümünde Hazineye ulaşdığını görür.
Köylüye sorar Orası boş bir Dağ idi; Nasıl buldun ?
Köylü yanıt verir !! Ben: "Allaha Güvenmiştim.

Bu belki kıssadan hisse bir Hikaye ama: Anlatmak istediğim şu:
Hiç bir İçten edilen dua: Reddedilmez.
Ama kabul olmadığını zannetdiğiniz bir dua'da Sizin için; Bir hayır vardır.
Çünkü Şüpesiz Allah en iyi bilendir. !!!
Beni Ona sorsanız, 1 ölüyüm. Bana O'nu sorsanız tüm kalemlerim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Eylül 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
allah hepinizden razi olsun dilinize kalbinize saglik Msn Happy) herzaman sizin gibi dostlarim olsun isterim , ALLAH tum dualarinizi kabul etsin , benim icinde kucucuk bir dua esirgemeyen din kardeslerimden allah razi olsun ,