Arama

Memduh Şevket Esendal'ın hikayeleri hakkında bilgi verebilir misiniz? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Aralık 2013 Gösterim: 32.726 Cevap: 24
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2009       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sahan kulbasti hikayesi
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
3 Aralık 2009       Mesaj #12
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sahan kulbasti hikayesi

Sahan Külbastı
Sponsorlu Bağlantılar

Nüfus Müdürü emeklisi olan rahmetli Necip Efendinin kızı Bedriye ile Şimşeklerin Ahmet Efendinin oğlu, Teğmen Selim’i nişanlanmasıyla olaylar başlar.
Kız onsekiz, oğlan ise yirmi bir yaşındaydı.Komşu çocukları oldukları için önceden tanışıyorlardı.Bedriyelere gelip giden Zilha Kadının yardımıyla, komşu kapısı önünde Selimle Bedriye beş dakikacık konuşup, el sıkıştılar.Onlar için bu konuşma, bir konuşmadan daha çok bir
anlaşma niteliğindeydi.Elleri birbirinden kolay kolay ayrılamamıştı.

Bir zaman sonra Selim İstanbul’daki alayına gider ve bir süre sonra savaş patlak verir.Selim, üç ay içinde siper vuruşmalarına alıştı.Tabi bunu yaparken vatan sevgisinin yanısıra Bedriyeye ulaşma özlemi
vardı.Daha sonra vuruşmada Selim’in akciğerinde iki kurşun kalmış,bir gülle parçası ile de kafa kemiği kırılmıştı;ama ölmedi,ancak iki gözü de görmez oldu.

Hastahanede doktorların artık hiç göremeyeceğini söylememesine rağmen o artık herşeyin farkındaydı.Almanya’ya yolladılar,ama onlar da Türk doktorlarının teşhisini doğru bulmuşlardı.

Daha sonra annesini görmek için memleketine giderken annesinin öldüğünü,evlerinin kapalı olduğunu trende öğrendi.Bir yandan acı acı ağlar,bir yandan da onun kendisini bu durumda görmediğine sevinir.

Trenden indikten sonra dayısının evine gider.Ama onlar da kör,kendi işini bile halledemeyen birisine yardım etmek istemezler.O da bunun farkına varınca Fatma’ya evini temizletir ve yerleşir.

Zilha Kadın, Bedriye’yle beraber Selimi görmeye gelirler.Ama bundan Selim’in haberi yoktur.Bu görme işlemi bir müddet devam eder.Bu süre içinde Selim Bedriye’den bahsetmez.Bir müddet sonra mahallede Selim dul bir kadın bulursa onunla evlenecek ,kendisine baktıracakmış diye dedikodu çıkar.Bunun üzerine Bedriye üzülür ve Zilha Kadına bu durumu öğrenmesini ister.Selime niye Bedriyeyi sormuyorsun deyince; Selim:”Nasıl sorayım Zilha bacı,bak ben ne oldum.”diyerek ağlar. Yan tarfta konuşmayı dinleyen Bedriye de ağlar.Bedriye ona varmak istediğini ve evleneceği tek kişinin o olabileceğini,onu her haliyle sevdiğini ve kabul edeceğini söyletir.Bunun üzerine Selim de kabul edince evlenirler.

Ortaokul öğretmen ve öğrencileri onlara hediye olarak kucaklar dolusu çicekler getirirler.Çocuklar Selimin dizlerine sarılarak:”Seni unutmayacağız,siz bizim için gözlerinizi verdiniz.” der ve ağlarlar.Selim de ağlayarak:”İki gözüm değil,bin gözüm olsaydı da sizino parlak gözleriniz uğruna verseydim.”der

Memduh Şevket Esendal

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2009       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kahramanı insan olmayan hikayeler gönderirmisiniz teşekkür ederim şimdiden
Alıntı

mendil altinda hikayesi

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2009       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
memduh şevket esendal hikaylerinda hangi konuyu ele alır lütfen çok acil
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ocak 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
menduh şevket esen dalın hikayeleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ocak 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
memduh şevket esendal'ın kısa bir öyküsünü yazar mısınız?????????
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Eylül 2010       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mendil altında nın özeti yokmu yaa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2010       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ayaşlı ile kiracıları kitabında anlatılmak istenen nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2010       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sabah külbastısı hikayesi hakkında bilgileri bulamıyorum bana yardım edebilirmisiniz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ocak 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Memduh şevket esendalın aptal sende ve sahan külbastısı eserini bulamıyorum nolur acil yardımcı olurmusunuz Msn Sad(