PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Vektörel hastalıklar (zoonos hastalıkları) nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi23:12, 12 Kasım 2008 
Vektörel hastalıklar ve zonoos hastalıkları....Netta araştırma yaptım ama bulamadım..Yardımcı olursanız sevinirim..

Birde bitkilerin, hayvanların ve insanların, insanlara zararları..


İ.Yardım ederseniz çok sevinirim..
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Vektör'ler mikro organizmaları Bünyesinde barındıran taşıyan bunları insan vücuduna Bulaştıran Çevre ve İnsan sağlığını Tehdit eden- Hastalık yapan- Yayan -"Doğa'ya -Bitkilere ve İnsanlara" Zarar veren Canlılara verilen Genel isimdir
yani kırım kongo,
sıtma

brucella


gibi.. örnekleri çoğaltarak bir yazı oluşturabilirsiniz.

Benzer Konular:
Etiketler:
  • vektor hastaligi
  • vektor hastaligi nedir
  • vektorel hastaliklar
Cevap
Keten Prenses23:36, 12 Kasım 2008 
Vektör'ler mikro organizmaları Bünyesinde barındıran taşıyan bunları insan vücuduna Bulaştıran Çevre ve İnsan sağlığını Tehdit eden- Hastalık yapan- Yayan -"Doğa'ya -Bitkilere ve İnsanlara" Zarar veren Canlılara verilen Genel isimdir
yani kırım kongo,
sıtma

brucella


gibi.. örnekleri çoğaltarak bir yazı oluşturabilirsiniz.

Cevap
Keten Prenses23:44, 12 Kasım 2008 
buda konu hakkında işine yarayabilir

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Muğlalı, 250 çeşit zoonoz hastalığı bulunduğunu belirterek, bu hastalıklardan insanların korunmasının ancak veteriner hekimlerin sorumluluğundaki çalışmalarla mümkün olabileceğini kaydetti.
Veteriner hekimlerin hayvan sağlığının korunması için önlemler alan, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavilerini yapan kişiler olduğuna işaret eden Prof. Dr. Muğlalı, "Zoonoz yani hayvanlardan insanlara ve insanlardan hayvanlara geçen hastalıklarla mücadele ederek, toplum sağlığını korumak veteriner hekimin en önemli görevidir. Hayvan sağlığının korunması, üretim ve ıslahları, doğru ve ekonomik beslenmeleri, hastalıklarının teşhis ve tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerde kirlenme, hayvansal atıklar ve bunların değerlendirilmesi, çevre kirliliği, hayvansal ürünlerin üretim teknolojisi ve insan tüketimine uygunluğunun her aşamadaki sağlık kontrolü veteriner hekimlerin sorumluluk alanına girer" dedi.
Hayvan sağlığıyla insan sağlığını birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını, veteriner hekimin görev alanının sadece hayvan sağlığıyla sınırlı olmayıp, insan sağlığıyla da yakından ilgili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Muğlalı, "Kuduz, ruam, tüberküloz, kabakulak, sıtma, şarbon gibi hayvanlardan insanlara doğrudan veya brusella, salmonella, SARS, BSE (deli dana), gibi hayvansal ürünler aracılığıyla dolaylı olarak geçen hastalıklarla iç ve dış parazitlerden insanların korunması ancak veteriner hekimlerin sorumluluğundaki çalışmalarla mümkündür. Veteriner hekimler, halkın sağlıklı ve güvenli gıda tüketiminden sorumludur. Aldıkları eğitimin doğal sonucu olarak gıda kontrolü, gıda güvenliği ve gıda üretim teknolojisi bilgileriyle hayvanlardan insanlara bulaşan bakteri, virüs, mantar ve parazitlerden oluşan 250 dolayındaki zoonoz hastalık çeşidiyle gıda zehirlenmeleri ve hayvansal ürünlerde ilaç ve diğer maddelerin kalıntılarının önlenmesi mücadelesini de yürütür. Güncel gelişmelere paralel olarak gıda maddelerine etken bulaşmasına yönelik kritik kontrol noktalarının tespitinde önemli görevler üstlenir. Bu nedenle çiftlikten sofraya kadar her noktada veteriner hekim kontrolü önem kazanmıştır. Dolayısıyla veteriner hekimin kontrolünden geçmeyen hiçbir hayvansal gıda tüketilmemelidir" diye konuştu.


Cevap
Misafir16:36, 30 Eylül 2011 
peki zoonos nedir
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Skaler büyüklük ile vektörel büyüklük arasındaki fark nedir?
Eşit vektörel nedir?
Vektörel Çarpım
İvme nedir, ivmenin vektörel büyüklük olmasının nedeni nedir?
Enfeksiyöz Hastalıklar (Bulaşıcı Hastalıklar)