Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Hz. Muhammed'in insani yönü hakkındaki ayet mealleri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 13 Kasım 2008 (21:21) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
137074 kez görüntülenmiş, 101 cevap yazılmış ve son mesaj 30 Aralık 2013 (14:39) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.19  |  Oy Veren: 47      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 27 Aralık 2008, 22:29

#11 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alıntı:
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Hz. Peygamberi Örnek Bir İnsan Olarak Gösteren Âyetler:

Kur'ân'da gayet açık ifâdelerle Hz. Peygamber'in Yüce Allah tarafından mü'minler için örnek alınması gereken model bir insan olarak takdim edildiğini görmekteyiz. Konu ile ilgili âyetlerde şu veya bu konuda diye bir kayıt koyulmamış olması O'nun insanlar için her yönüyle örnek olarak gösterildiği anlaşılmaktadır.

İşte bu konudaki bazı âyetler şunlardır:

"Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21)

Bu âyette, Resûlullah'ın, Allah'a ve âhiret gününe inananlar için örnek bir şahsiyet olarak ileri sürülmesi, böylece onu Örnek edinmenin Allah'a ve âhiret gününe îman hususuna bağlanması O'nun sünnetine dinde ne kadar değer verilmiş olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kur'ân, Hz. Peygamberin mü'minler için örnek bir insan olduğunu belirtmekle kalmaz aynı zamanda onun büyük bir ahlâk üzere olduğunu da şöyle vurgular:

"Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb'inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin" (Kalem, 68/ 1-4)

Sünnetin dindeki değerini ortaya koyan unsurlardan birisi de genelde onun da bir vahiy mahsûlü oluşudur. Nitekim, Kur'ân'a baktığımız zaman vahyin sadece kendisi ile sınırlandırılmadığına, Hz. Peygamber'e Kur'ân'ın dışında da vahiy verildiğine dâir birçok işâretleri görürüz.
...
Rapor Et
Reklam
Eski 27 Aralık 2008, 23:10

#12 (link)
ON TEMMUZ 2013
konçuy - avatarı
el-Emin anlamı:
Hz. Muhammed (s.a.v.) Güvenilir Bir İnsandı.
Rapor Et
Eski 15 Ocak 2009, 14:23

Hz.Muhammed'in insani yönü ile ilgili ayetler neler?

#13 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
1-)hz. muhammedin insani yönü ile ilgili ayet meali

2-)hz.muhammedin güzel ahlakı ile ilgili örnekler
Rapor Et
Eski 15 Ocak 2009, 14:57

#14 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Hz. Peygamberi Örnek Bir İnsan Olarak Gösteren Âyetler:

Kur'ân'da gayet açık ifâdelerle Hz. Peygamber'in Yüce Allah tarafından mü'minler için örnek alınması gereken model bir insan olarak takdim edildiğini görmekteyiz. Konu ile ilgili âyetlerde şu veya bu konuda diye bir kayıt koyulmamış olması O'nun insanlar için her yönüyle örnek olarak gösterildiği anlaşılmaktadır.

İşte bu konudaki bazı âyetler şunlardır:

"Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21)

Bu âyette, Resûlullah'ın, Allah'a ve âhiret gününe inananlar için örnek bir şahsiyet olarak ileri sürülmesi, böylece onu Örnek edinmenin Allah'a ve âhiret gününe îman hususuna bağlanması O'nun sünnetine dinde ne kadar değer verilmiş olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kur'ân, Hz. Peygamberin mü'minler için örnek bir insan olduğunu belirtmekle kalmaz aynı zamanda onun büyük bir ahlâk üzere olduğunu da şöyle vurgular:

"Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb'inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin" (Kalem, 68/ 1-4)

Sünnetin dindeki değerini ortaya koyan unsurlardan birisi de genelde onun da bir vahiy mahsûlü oluşudur. Nitekim, Kur'ân'a baktığımız zaman vahyin sadece kendisi ile sınırlandırılmadığına, Hz. Peygamber'e Kur'ân'ın dışında da vahiy verildiğine dâir birçok işâretleri görürüz.
Rapor Et
Eski 17 Ocak 2009, 11:54

#15 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
AYETLER İÇİN TESEKKÜRLER HER YERİ ARADIM BULAMADIM HER SEYİDENEDİM SENİN VERDİGİNİ BULDUM TEŞEKKÜRLER HER SEY İÇİN SELAMÜN ALEYKÜM???
Rapor Et
Eski 5 Mart 2009, 20:06

Hz. Muhammed'in insani yönü ile ilgili hadisler ve ayetler nelerdir?

#16 (link)
ghjgjg
Ziyaretçi
ghjgjg - avatarı
hz muhammedin insani yönü ile ilgili hadisler ve ayetler
Rapor Et
Eski 8 Mart 2009, 10:38

#17 (link)
Can Kartal B.
Ziyaretçi
Can Kartal B. - avatarı
ya bunlar güzelde... ben hz.muhammedin iansanlık yönüne bakmıştım yok burda eklerseniz iyi olur =)
Rapor Et
Eski 8 Mart 2009, 13:15

#18 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alıntı:
Can Kartal B. adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ya bunlar güzelde... ben hz.muhammedin iansanlık yönüne bakmıştım yok burda eklerseniz iyi olur =)
Hz. Muhammed'in peygamberlik öncesi taşıdığı insani özellikler nelerdir?
Rapor Et
Eski 8 Aralık 2009, 23:48

hz muhammed

#19 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hz muhammed insani yönüyle ilgili bir ayet
Rapor Et
Eski 9 Aralık 2009, 00:18

#20 (link)
SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
nötrino - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

hz muhammed insani yönüyle ilgili bir ayet

*Yukarıda konuyla ilgili ayetler verilmiş inceleyin.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hz. Muhammed'in insani yönü hakkındaki ayet mealleri nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: one direction Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 10 Aralık 2012 23:12
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 6
Son Mesaj: 19 Kasım 2012 18:40
Cevap: 83
Son Mesaj: 27 Aralık 2011 19:33
Cevap: 2
Son Mesaj: 15 Kasım 2011 17:42
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 6 Ocak 2010 20:58
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.198 saniyede (75.29% PHP - 24.71% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 18:30
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi