Arama

Beynin sağ ve sol yarım küreleri ne ile ilgilidir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Mart 2016 Gösterim: 130.123 Cevap: 19
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Nisan 2012       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben matematikte kendime ait formüller çıkarabiliyom hatta bana ani ilhamlar dahi geliyor ama yinede sol beyinli olduğumu düşünüyorum edebiyatı seviyorum matematik ve fiziği de seviyorum ama hanği beyinliyim bilmiyorum birde zenginlik arayışındayıma yardım ederseniz memnun olurum
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2012       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Yaptığım bir sürü testten sonra beynimin tamamen sağ tarafının çalıştığını öğrendim... neredeyse %100 e yakın sağ tarafını kullanıorum Msn Sad internette araştırdım, beynin sağ tarafını geliştirmeye yönelik bir çok yazı bulmama karşın beynimin sol tarafını geliştirebilmem için bana yardım edecek bir tek kelime bile bulamadım Msn Sad Bir öneride bulunmanız mümkün mü acaba??? Msn Sad

kardeş sana tavsiyem çok kitap oku ve matematik yap.
Sponsorlu Bağlantılar
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
28 Ekim 2012       Mesaj #13
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Beyin genel olarak bir bütün olsa da sağ ve sol hemislerin farklı farklı üstlendikleri misyonlar vardır. Ancak sol beyinin, sağ beyinden daha önemli görevler üstlendiğini söyleyebiliriz. Sol beyin daha baskındır. Konuşma merkezi ve duygudurum merkezi.. soldadır. Ancak sağ beyin de mühendislik yeteneklerini ön plana çıkarır. Sağ beyin özellikle boyut ve hacim değerlendirmelerinde ön plana çıkar, bilgiyi şekil ve hayal gücü ile işleme de sağ beyin önemli görev üstlenir. Yani estetik zeka için sağ beyine ihtiyaç vardır. Mimar ve mühendislik işleri için sağ beyine çok ihtiyaç vardır. Buna karşılık matematik işlemleri için de sol beyine ihtiyaç duyulur. Ünlü mimar ve mühendislerin sağ beyinlerinin çok gelişmiş olduklarını söylüyebiliriz. Müzikle uğraşan, müzik icra eden ya da estruman çalan müzisyenlerde de sağ beyin daha iyi gelişmiştir. Aynı şekilde şairlerde ve ressamlarda da sağ beyin özellikleri baskın durumdadır.

Beyinin her iki yarım küresini birbirine bağlayan korpus kallosum denen ve sinir liflerinin yaptığı köprüsel bir yapı vardır. Bu sinir ağları vasıtasıyla her iki yarım küre birbiri ile bağlantı içindedir ve sürekli bilgi alış verişi olur. Korpus kallosum ne kadar iyi gelişmiş ise insanın bir bütün olarak beyinsel yeteneklerini sergilemesi ve beynini bir bütün olarak global maksimum kullanması o kadar artar ve üst düzeye çıkar. Eğer korpus kallosum iyi gelişmemişse o zaman sağ ve sol beyinden hangisi baskın ise kişi o özellikleri ön plana çıkararak hayatını sürdürür. Toplumda lider kişilerin, beynini global olarak iyi kullanmayı beceren kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bunlarda korpus kallosum iyi gelişmiştir. Bu kişilerin hangi ellerini iyi kullanıyor olması çok da önemli değildir. Çünkü bunlar her iki hemisferlerini, her durumda çok iyi kullanabilirler. Beyin ve vucut ilişkileri çapraz yürür. Beyin korteksinden hareketlerimizle alakalı motor lifler üst boyun bölgesinde çapraz yaptığı için, sağ beyin vucudun sol tarafını, sol beyin ise vucudun sağ tarafını idare eder. Bu nedenle beyninin sağ tarafında ki damarları tıkananların sol taraflarında felç olur ya da tersi olur. İşte bu nedenden dolayı günlük hayatında sol elini kullanan ve solak olanların sağ beyinleri baskın durumdadır. Eğer kişi sağ elini kullanıyorsa o zaman da sol hemisfer baskındır. Bu nedenle şunu diyebiliriz ki, solak olanlarda sağ hemisfer baskın durumda olacağı için, bunlarda mimarlık yeteneği ve müzisyenlik kabiliyetleri iyi gelişmiştir. Bizim kanaatimize göre hem sağ hemisfer hem de sol hemisfer matematikle ilgilenir. Ancak sağ hemisfer daha çok matematiğin geometri , sol hemisfer ise cebirsel bölümü ile ilgilenir. Buradan şu netice çıkıyor ki, solak olan bir çocuğun, mimarlığa ya da güzel sanatlara yönlendirilmesi gerekir. Bu çocuğun fen ya da konuşma becerisi gerektiren avukatlık veya pazarlama gibi bir meslekle uğraşması hata olabilir. Çünkü sol hemisfer konuşma becerilerinde rol oynar. Dolayısıyla solak olanlardan iyi avukat ya da pazarlamacı çıkmayabilir. Eğer solak bir kişi hukuk mesleğini seçmisse bu kişinin avukatlığı değil estetik muhakeme yeteneğini yönelten sağ hemisferden dolayı hakimliği tercih etmelidir. Bu noktada sağ elini kullananların avukatlığı, sol elini kullananların ise hakimliği seçmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

Hülasa, sağ elini kullananlarda sol beyin özelliklerinin, sol elini kullananlarda ise sağ beyin özelliklerinin daha baskın olduğunu bilmekteyiz. Kişilerde hangi hemisferin daha belirleyici olduğunu gösteren testler de vardır. İşte size basit bir test;

Okuldayken hangi dersleri daha çok severdiniz?

a)Türkçe, resim, sosyal vb.
b)Fenle ilgili olanları.

2-Hangi tip sporları yapmaktan hoşlanırsınız?

a)Tek başına yapılan sporları,
b)Takım sporlarını.

3-Gördüğünüz rüyaları hangi sıklıkta hatırlarsınız?

a)Çoğunlukla hatırlarım,
b)Ender olarak hatırlarım.

4-Ellerinizi ve mimiklerinizi konuşurken ne sıklıkta kullanırsınız?

a)Çok kullanırım
b)Çok az kullanırım.

5-İki elinizin parmaklarını birbirine geçirerek kapatın. Hangi elinizin baş parmağı üstte kalıyor?

a)Sağ
b)Sol

6-Şu an saatin kaç olduğunu tahmin edin, şimdi saate bakın, yanılma payınız ne kadar?

a)On dakikadan fazla,
b)On dakikadan az.

7-Aşağıdakilerden hangisini daha kolay hatırlarsınız?

a)İnsanların yüzlerini,
b)İnsanların isimlerini.

8-İki gözünü açık tutarak elinizdeki kalemi, bir cam kenarı veya kapı kenarı ile hizalayın. Önce sol gözünüzü, sonra sağ gözünüzü kapatın. Hangi gözünüzü kapatınca kalem daha az oynuyor?

a)Sağ gözümü kapatınca
b)Sol gözümü kapatınca

DEĞERLENDİRME

"A" ların sayısı fazla ise, SAĞ beyniniz daha gelişmiştir...

SAĞ beyinli olma özellikleri;

sanat ve sanatsal etkinlikler sevilir, sanatsal becerileri çoğu zaman şaşkınlık uyandırır.
Estetizme bayılırlar, fiziki görünüşlerine önem verirler.
Yazarlık yetenekleri gelişmiştir. İyi şiir ve roman yazabilirler.
Müzik kulakları iyidir, müzisyenliğe yatkındırlar ve genellikle bir estrüman çalarlar
koku ve tat gibi duyuları gelişmiştir.
sezgileri ve iç güdüleri kuvvetlidir
yeni şeyler üretmek hoşlarına gider
subjektif davranırlar
boyutları iyi algılarlar
Parçaları değil, bütünü görürler,
duygusaldırlar ve duygularına çok önem verirler

B" lerin sayısı fazla ise, SOL beyniniz daha gelişmiştir...

SOL beyinli olma özellikleri;

mantık yürütmeyi severler, duyguları ile değil mantıkları ile hareket etmeye çalışırlar
sınıflandırma ve tasnife önem verirler,
titiz ve detaycıdırlar
analitik düşünürler
matematiksel işlemlerden sıkılmazlar
dili iyi kullanırlar ve ikna kabiliyetleri iyidir
bütünü değil parçayı görürler
sistemli ve disiplinli çalışırlar, kuralcıdırlar
objektif davranırlar, somut kavramlara önem verirler

Kaynak:
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2013       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
beynimizin ne kadarı matematiğe çalışır?
nötrino
Yasaklı
15 Mart 2013       Mesaj #15
Yasaklı
Alıntı

beynimizin ne kadarı matematiğe çalışır?

Yapılan araştırmalara göre beynin sağ ve sol lobu belli bir bütünlük ve düzen içerisinde çalışır.Bazı insanların hafızaları,görsel ve işitsel algılamaları güçlü olabilir.Ama bu farklılık beynin sadece bir bölümüyle ilgili değil,beynin her iki bölümüyle alakalı bir durumdur.Çünkü beynin çalışma ve algılama sistemi o şekilde işliyordur.İnsan beyninin matematiğe,soyutlamalara ne kadar çalıştığı sağ ve sol loblarla ilgili değil kişinin anlama kapasitesiyle ve beynin bunu algılayıp tüm fonksiyonlarıyla işlevsel hale getirmesiyle ilgilidir!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Haziran 2013       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sağ ve sol lob bilgilerinin çoğu yanlış .sol matematiksel ve mantıksal .sağ ise duygular ve biçim ile ilgilenir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Kasım 2013       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Yaptığım bir sürü testten sonra beynimin tamamen sağ tarafının çalıştığını öğrendim... neredeyse %100 e yakın sağ tarafını kullanıorum Msn Sad internette araştırdım, beynin sağ tarafını geliştirmeye yönelik bir çok yazı bulmama karşın beynimin sol tarafını geliştirebilmem için bana yardım edecek bir tek kelime bile bulamadım Msn Sad Bir öneride bulunmanız mümkün mü acaba??? Msn Sad

kitap oku matematik işlemleri çöz amw zihinden vücudunun solunu kullan
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2014       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sol lob akılcı sağ lob yaratıcıdır yalnız bu sadece beynin sağ lobu yaratıcılık sol lobu matematiksel işlemller yapıyor demek değil iki lobda yapıyor hepsini sadece daha baskın olanını söylüyoruz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Haziran 2015       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sağ lobu gelişmemiş insanlara ne ad verilir
Ali yzc - avatarı
Ali yzc
Ziyaretçi
28 Mart 2016       Mesaj #20
Ali yzc - avatarı
Ziyaretçi
Beynimizin görsel bölgelerini kullanıyoruz ya da işitsel. Peki diğer bölümler işlevsiz mi?
Son düzenleyen nötrino; 28 Mart 2016 22:40 Sebep: Soru düzeni!