PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Totaliter ve otoriter rejimler nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi11:34, 18 Kasım 2008 
lütfen Totaliter ve Otoriter Rejimler hakkında bana bilgi verin son günbugün
Benzer Konular:
Etiketler:
  • otoriter rejim
  • otoriter rejim nedir
  • otoriter sistem nedir
Cevap
Ziyaretçi11:42, 18 Kasım 2008 
kaynak juan j linz yazarı ve liberte yayınları özetini elde edebilirmiyim
Cevap
Keten Prenses11:54, 18 Kasım 2008 
Birçok ülke, rejiminin ismi farklı olsa da aynı totaliter-otoriter yönetimler tarafından yönetiliyor. Başta son derece ılımlı söylemlerle iktidara gelen kadrolar, zamanla totaliter-otoriter bir yapıya doğru yöneliyor ve bir süre sonra ülkede tam manasıyla totaliter-otoriter bir rejim hüküm sürmeye başlıyor. Sistemlerin bu şekilde evrilmesi, dünyanın birçok yerinde, ülkelerin benzer süreçlerden geçmesiyle oluşuyor. Ülkelerin izlediği tarihî seyiri dikkate aldığınızda ortaya çıkan tablo, benzer süreçlerden geçen ülkelerin benzer şekilde totaliterleştiğini-otoriterleştiğini gösteriyor. Hâlihazırda kitabın tahlil ettiği yönetim tipleri bugün hâlâ dünya gündeminde ilginç çıkışları ile dikkat çekiyorlar.

Linz´in bu kitabı, totaliter-otoriter rejimleri iyi bir tahlilini sunarken, aslında bu ülkelerin yaşadığı süreçlerden sonra meydana gelen totaliter yönetimlerin tesadüf olmadığını gösteriyor. Bu mânâda, sistemin giderek otoriter-totaliter bir yapıya bürünmesi, bazı temel noktaları kavrayan biri için pek sürpriz olmuyor.
Cevap
Misafir17:19, 4 Aralık 2013 
OTORİTER REJİM : Fikir , örgütlenme , haber alma ve muhalefet özgürlüğünün kısıtlı olduğu veye bulunmadığı , yönetenlerin siyasal yetkileri belirlemelerinin söz konusu olmadığı rejimlere denir.
TOTALİTER REJİMLER : Toplumdaki her yapının , kurumun hükümet ve ajanları tarafından denetim altında tutulduğu , özgürlüklerin hiç olmadığı ve hatta rejim için tehdit olarak kabul edildiği rejimlere denir .
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Siyasi rejimler hakkında genel bilgi verir misiniz? En iyi siyasi rejim hangisidir?
Siyasal Rejimler