MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Ziyaretçi tarafından açılmış Mevsimlerin meydana getirdiği değişiklikler nelerdir? - Sayfa 4 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: su kaynaklarında mevsimlere göre değişiklik nasıl olur bilen var mı yardımcı olurmusunuzz:?... Etiketler:
  • sonbaharda neler olur
  • kis gelince neler olur
CEVAP VAR

Mevsimlerin meydana getirdiği değişiklikler nelerdir?

Gösterim: 162.998 | Cevap: 45
6 Mart 2012 18:32   |   Mesaj #31   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
su kaynaklarında mevsimlere göre değişiklik nasıl olur bilen var mı yardımcı olurmusunuzz:?
woltka1001
6 Mart 2012 18:51   |   Mesaj #32   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
İLKBAHAR
İlkbaharda havalar ısınmaya başlar. Bahar yağmurları yağar. Kırlar yeşillenir. Ağaçlar çiçek açar.

YAZ
Yazın havalar iyice ısınır, meyveler olgunlaşır, insanlar tatile gider.

SONBAHAR
Sonbaharda havalar soğumaya başlar, yapraklar sararır, rüzgârlar eser. Göçmen kuşlar sıcak ülkelere göçerler.

KIŞ
Kışın havalar iyice soğur. Kar yağar, sular buz tutar. Çocuklar kartopu oynar.


*****
Her mevsim farklı özellikler gösterir. Mevsim değişiklikleri hava, su ve toprakta daha açık bir şekilde gözlenebilir.
Misafir
11 Mayıs 2012 10:20   |   Mesaj #33   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ödevim varrrrrrrrrrrr ve bana acilen yaz mevsiminin özellikleri lazım
Misafir
27 Mayıs 2012 21:33   |   Mesaj #34   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
yazın getirdiği değışıkler
Misafir
29 Mayıs 2012 20:46   |   Mesaj #35   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ya çok acil odevim var mevsimlerde toprak değişimi
Misafir
21 Ocak 2013 21:05   |   Mesaj #36   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ilayda

daha fazla bilgi olmalı dünya kadar bu konuda çok ödevim var
21 Ocak 2013 21:53   |   Mesaj #37   |   
_EKSELANS_ - avatarı
MOD Moderatör
[......]
3.178
12.813 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-08-2012
Mevsimler

Mevsimler Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucunda, gün ve gecelerin uzunluğuna bağlı olarak belirlenen, senenin dört bölümünden her biri. Dönme sonucu ortaya çıkan değişiklik, güneşten alınan ısı miktarının da farklı olmasını doğurur. Mevsimler arası sıcaklık değişmesi, özellikle ılımlı bölgelerde kendisini en fazla gösterirken, ekvatorda bu oldukça azdır. Kutuplar ise daima soğuktur. Ancak sıcaklıkta, mevsimlere bağlı olarak bir değişiklik fark edilir.

??M evsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel
özellikleresahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.Mevsimler

Güneş'in gün dönümü ve gece gündüz eşitliği noktaları arasından geçişleri arasındaki sürelerdir. Mevsimlerin oluşmasının temel sebebi eksen eğikliği ve Dünya'nın Güneş çevresindeki hareketi (Yıllık Hareket)'dir. Gece ile gündüzü ayıran sınıra "Aydınlanma Çemberi" adı verilir. Dünya'nın Güneş çevresindeki hareketi sırasında, güneş ışınlan farklı enlemlere dik gelirken, aydınlanma dairesi, kutup daireleri ve kutup noktaları arasında yer değiştirir.
dunya gunes mevsimlerDünya'nın Güneş etrafındaki hareketleri ve mevsimlerin oluşumu


Aydınlanma dairesi ve güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak aynı anda farklı yarımkürelerde farklı mevsimler yaşanır. Kuzey Yarımküre yazı yaşarken, Güney Yarımküre kışı yaşamaktadır. Aynı şekilde birinde sonbaharı yaşanırken diğeri de ilkbahar yaşanır.

Mevsimler Dünyanın güneş etrafında dönmesi sonucunda, gün ve gecelerin uzunluğuna bağlı olarak belirlenen, senenin dört bölümünden her biri. Dönme sonucu ortaya çıkan değişiklik, güneşten alınan ısı miktarının da farklı olmasını doğurur. Mevsimler arası sıcaklık değişmesi,
özellikle
ılımlı bölgelerde kendisini en fazla gösterirken, ekvatorda bu oldukça azdır. Kutuplar ise daima soğuktur. Ancak sıcaklıkta, mevsimlere bağlı olarak bir değişiklik fark edilir.

Mevsimler, ekliptik denilen dünyanın güneş etrafındaki yörüngesinin düzlemiyle dünyanın dönme ekseninin yaptığı açı sonucu ortaya çıkar. Bu sebeple dünyanın güneş etrafındaki hareketi sırasında kuzey ve güney yarım kürelerin yönelmesi değişir. 21 Marttan 23 Eylüle kadar kuzey yarım küre, güneye göre güneşe daha dönüktür ve daha çok güneş tarafından ısıtılır. Bu durum 23 Eylül- 21 Mart arasında tersine döner. Böylece kuzey yarım küresindeki mevsimlere 21 Marttan başlayarak aşağıdaki gibi isim verilmiştir: İlkbahar, 21 Mart-22 Haziran; yaz, 22 Haziran-23 Eylül; sonbahar, 23 Eylül-22 Aralık; kış, 22 Aralık-21 Mart. Güney yarım küresinde mevsimlerin sırası tersine olup, ilkbahar 23 Eylül de başlar.

Mevsimler Dünya'nın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden gök'e bakıldığında güneş dünyanın heryerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.

"Kuzey-kışı" döneminde dünyanın Güneyküresi güneşe doğru yöneliktir, ve Kuzeyküresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı" döneminde ise dünyanın Kuzeyküresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzeyküresinde Yaz başladığı zaman Güneyküresinde (örneğin Güney Afrika ya da Avustralya'da) kış başlar.
Dünya'nın eksen eğikliği ve yıllık hareketine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler mevsim başlangıcı olduğu için “Gündönümü” adı da verilir. 21 Mart ve 23 Eylül Ekinoks tarihleri, 21 Aralık ve 21 Haziran Solsüs tarihleridir.
Gündönümü tarihleri gündüz sürelerinin uzamaya veya kısalmaya döndüğü tarihlerdir. Ekinoks tarihleri ise güneş ışınlarının Ekvator'a dik düştüğü ve bütün Dünya'da gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarihlerdir. Eğer eksen eğikliği olmasaydı, Dünya güneş etrafında dolanırken, güneş ışınlarının yere düşme açısı değişmeyecek, sıcaklık değişimleri gerçekleşmeyecek, böylece mevsimler de oluşmayacaktı.
Kuzey YarımküreMevsim SınırlarıGüney Yarımküreİlkbahar21 Mart-21 HaziranSonbaharYaz21 Haziran- 23 EylülKışSonbahar23 Eylül- 21 AralıkİlkbaharKış21 Aralık- 21 MartYazMevsimler

Yaz Mevsimi

Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre'de en uzun günler yazda gerçekleşir. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Sıcak günler Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran ile 22 Eylül arasında, Güney Yarım Küre'de ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır.

Sonbahar Mevsimi

Sonbahar, yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. Kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir. Gündüzler kısalır, geceler uzar. Güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.

Kış Mevsimi

Kış, 4 mevsimden biridir. Aralık , Ocak, Şubat, aylarından oluşur. Bu mevsim mevsimlerin en soğuğu olup hava sıcaklığı eksilere doğru düşer ve bu düşmeyle kar ve yağmur yağışı artar. Türkiye'de kış ilk olarak Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde başlayarak batıya doğru ilerler.

İlkbahar Mevsimi

İlkbahar veya ilkyaz, doğa döngüsünde kış ile yaz arasındaki mevsimdir. Kuzey yarım kürede Mart ve Haziran arasıdır. İlkbaharda ağaçlar çiçek açar, hava sıcaklığı artmaya başlar. Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışların yağması ile su yatakları olan dereler, göller, göletler ve barajlar su ile dolar.
Misafir
13 Şubat 2013 10:38   |   Mesaj #38   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

acil olarak mevsimlere göre hava,su ve topraktaki meydana gelen değişiklikleri araştırmam gerekiyor

grçekten
keten_kedi_
13 Şubat 2013 18:53   |   Mesaj #39   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Misafir
13 Mayıs 2013 22:47   |   Mesaj #40   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ilkbahar, yaz,sonbahar,kış mevsimlerinde insan hayvan ve bitkilerde nasıl değişiklikler olur?

yazın havalar sıcak olur .kışın kar yağar.cocuklar kartopu oynar.ilkbaharda çiçekler açar sonbaharda kuşlar göç eder