Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

El ve bacak uyuşmasının nedenleri nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 19 Kasım 2008 (11:47) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
235972 kez görüntülenmiş, 84 cevap yazılmış ve son mesaj 8 Mart 2014 (11:37) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.75  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 27 Ağustos 2010, 14:40

el ve bacak uyuşması

#41 (link)
aygül kılınç
Ziyaretçi
aygül kılınç - avatarı
oğlumun sağ kol ve sağ bacağında uyuşma oluyor oğlum 3 yaşında ve uyuşma sırasında çok ağlıyor nedani nedir
Rapor Et
Reklam
Eski 27 Ağustos 2010, 14:43

#42 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:
aygül kılınç adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

oğlumun sağ kol ve sağ bacağında uyuşma oluyor oğlum 3 yaşında ve uyuşma sırasında çok ağlıyor nedani nedir
Nedenleri

Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde uyuşma geçiyor. Dirseğinize abanmak ulna sinirinize basınç yapar ve dördüncü ve beşinci parmaklarınızda karıncalanma ve uyuşma olur.

Karpal tünel sendromu : Elinizdeki (baş parmaktan yüzük parmağına kadar) ve bileğinizdeki uyuşma geceleri artıyor ve parmaklarınız, baş parmağınız ve eliniz kuvvetsizleşti. Muhtemelen kuvvet gerektiren aletleri ya da bilgisayarı sık kullanan veya sürekli tekrarlamalı hareketler yapan birisiniz. Bu durum kendiliğinden geçer ya da ağrı kesici ve bileklik gerekebilir.

Raynaud hastalığı : El ve ayak parmaklarınız uyuşuyor ve beyazlaşıyor, sonra mavileşiyor, soğuk havalarda kızarıyor ve ısındıklarında acıyor. Küçük kan damarlarıyla ilgili bir rahatsızlığınız var demektir.

Servikal (boyun omurgasında osteoartrit : Elinizde kısmi uyuşma ve karıncalanma var. Muhtemelen 50 yaşını geçtiniz ve boynunuz zaman zaman sertleşip ağrıyor. Servikal ostreoartrit söz konusu olabilir.

Boyun ağrısı omuzlarınıza, uyuşma ve karıncalanma kollarınıza vurursa ve sallanmadan yürüyemiyorsanız, servikal spondiloz olabilir.

Disk fıtığı : Sırtınızın alt kısmında hareket edince artan bir ağrı var, baldırınızda veya bacaklarınızda ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluyor. Disk fıtığı veya disk kayması eklemlerde omurga kemiklerinin arasındaki düz, yuvarlak yastıkların yerinden çıkmasıdır. Sırtta yaralanma, kas zayıflığı veya şişmanlık sık görülen nedenleri arasındadır.

İnme veya geçici iskemi krizi : Kol ve bacaklarda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bulanık veya çift görme, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi var. Bu uyarıcı belirtiler geçici iskemi krizinin veya inmenin habercisi olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Dolaşımı düzenlemek için uyuşan bölgeye masaj yapın. Uyuşan vücut bölgesini hareket ettirin. Giysilerinizi gevşetin. Raynaud hastalığında, el ve ayaklarınızı ısıtın. Disk kayması varsa, dizlerinizin altına yumuşak bir yastık koyarak yere uzanın veya dizlerinizin arasına yastık alarak yatın. Sıcak bir zemin üzerine uzanın. Boyun ve sırttaki sertleşme için ibuprofen veya aspirini deneyin.

Önleme Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, dayanmak ve yatmaktan sakının. Doğru oturup kalkın. Düzgün duruş omuriliğiniz ve boynunuzdaki baskıyı kaldırır. Dik oturun, göğsünüzü kaldırın, çenenizi hafifçe eğin ve başınızı kulaklarınız omuzlarınızı değinceye kadar hareket ettirin. Sigarayı bırakın. Dolaşım sisteminizi etkiler. Tekrarlamalı işleri yaparken mola verin veya başka iş yapın. Klavyeyle çalışma mahalliniz el, bilek ve kol pozisyonu için uygun olmalıdır.

Öteki Nedenler Aşırı soğuk Dolaşım sorunu Romatizmal artrit Şeker hastalığı
Rapor Et
Eski 17 Eylül 2010, 20:59

#43 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bnm sol bacağım durduk yere hafif hafi uyuşuyo uyuşma bir gidip bir geliyo sebebi nedir
Rapor Et
Eski 13 Ekim 2010, 21:22

#44 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba ben 14 yaşınayım ve önceden bacaklarımda ve kollarımda arasıra uyuşmalar ve halsizlik oluyordu hiç hissetmiyordum o an içinde sanki ayaklarım ve kollarım yok oluyordu ve bir süre geçmiyordu şuansa daha da sıklaştı bazen öyle birşey oluyorki sanki vücudumda ayrılmış casına agrı ve halsizlik oluyor
bide ellerim titriyor ve bununda halsizlikten oldugunu düşünüyorum kalem tutamıyor hızlı yazı yazamıyorum ve şuan yine bacaklarım kasılmış şekildeve çok acı veriyor bu bana lütfen nedeni nedir yazarmısınız ve neler yapabilirim
cevabınızı bekliyorum
Rapor Et
Eski 14 Ekim 2010, 11:10

#45 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

merhaba ben 14 yaşınayım ve önceden bacaklarımda ve kollarımda arasıra uyuşmalar ve halsizlik oluyordu hiç hissetmiyordum o an içinde sanki ayaklarım ve kollarım yok oluyordu ve bir süre geçmiyordu şuansa daha da sıklaştı bazen öyle birşey oluyorki sanki vücudumda ayrılmış casına agrı ve halsizlik oluyor
bide ellerim titriyor ve bununda halsizlikten oldugunu düşünüyorum kalem tutamıyor hızlı yazı yazamıyorum ve şuan yine bacaklarım kasılmış şekildeve çok acı veriyor bu bana lütfen nedeni nedir yazarmısınız ve neler yapabilirim
cevabınızı bekliyorum
Alıntı:
ener adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Nedenleri

Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde uyuşma geçiyor. Dirseğinize abanmak ulna sinirinize basınç yapar ve dördüncü ve beşinci parmaklarınızda karıncalanma ve uyuşma olur.

Karpal tünel sendromu : Elinizdeki (baş parmaktan yüzük parmağına kadar) ve bileğinizdeki uyuşma geceleri artıyor ve parmaklarınız, baş parmağınız ve eliniz kuvvetsizleşti. Muhtemelen kuvvet gerektiren aletleri ya da bilgisayarı sık kullanan veya sürekli tekrarlamalı hareketler yapan birisiniz. Bu durum kendiliğinden geçer ya da ağrı kesici ve bileklik gerekebilir.

Raynaud hastalığı : El ve ayak parmaklarınız uyuşuyor ve beyazlaşıyor, sonra mavileşiyor, soğuk havalarda kızarıyor ve ısındıklarında acıyor. Küçük kan damarlarıyla ilgili bir rahatsızlığınız var demektir.

Servikal (boyun omurgasında osteoartrit : Elinizde kısmi uyuşma ve karıncalanma var. Muhtemelen 50 yaşını geçtiniz ve boynunuz zaman zaman sertleşip ağrıyor. Servikal ostreoartrit söz konusu olabilir.

Boyun ağrısı omuzlarınıza, uyuşma ve karıncalanma kollarınıza vurursa ve sallanmadan yürüyemiyorsanız, servikal spondiloz olabilir.

Disk fıtığı : Sırtınızın alt kısmında hareket edince artan bir ağrı var, baldırınızda veya bacaklarınızda ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluyor. Disk fıtığı veya disk kayması eklemlerde omurga kemiklerinin arasındaki düz, yuvarlak yastıkların yerinden çıkmasıdır. Sırtta yaralanma, kas zayıflığı veya şişmanlık sık görülen nedenleri arasındadır.

İnme veya geçici iskemi krizi : Kol ve bacaklarda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bulanık veya çift görme, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi var. Bu uyarıcı belirtiler geçici iskemi krizinin veya inmenin habercisi olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Dolaşımı düzenlemek için uyuşan bölgeye masaj yapın. Uyuşan vücut bölgesini hareket ettirin. Giysilerinizi gevşetin. Raynaud hastalığında, el ve ayaklarınızı ısıtın. Disk kayması varsa, dizlerinizin altına yumuşak bir yastık koyarak yere uzanın veya dizlerinizin arasına yastık alarak yatın. Sıcak bir zemin üzerine uzanın. Boyun ve sırttaki sertleşme için ibuprofen veya aspirini deneyin.

Önleme Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, dayanmak ve yatmaktan sakının. Doğru oturup kalkın. Düzgün duruş omuriliğiniz ve boynunuzdaki baskıyı kaldırır. Dik oturun, göğsünüzü kaldırın, çenenizi hafifçe eğin ve başınızı kulaklarınız omuzlarınızı değinceye kadar hareket ettirin. Sigarayı bırakın. Dolaşım sisteminizi etkiler. Tekrarlamalı işleri yaparken mola verin veya başka iş yapın. Klavyeyle çalışma mahalliniz el, bilek ve kol pozisyonu için uygun olmalıdır.

.
Rapor Et
Eski 22 Ekim 2010, 15:39

#46 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
geceleri sürekli ellerim ve ayaklarımda uyuşma var ve bu uyşmalardan dolayı uykudan uyanıyorum çok rahatsız ediyor aynı zamanda boyun fıtığı ve sağ kolumda sinirlerde yavaşlama var bunla ilgili tedavide görüyorum sizce napmalıyım teşekkür ederim
Rapor Et
Eski 22 Ekim 2010, 16:05

#47 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

geceleri sürekli ellerim ve ayaklarımda uyuşma var ve bu uyşmalardan dolayı uykudan uyanıyorum çok rahatsız ediyor aynı zamanda boyun fıtığı ve sağ kolumda sinirlerde yavaşlama var bunla ilgili tedavide görüyorum sizce napmalıyım teşekkür ederim
Nedenleri

Rapor Et
Eski 8 Kasım 2010, 19:17

bacak uyuşması

#48 (link)
doğan
Ziyaretçi
doğan - avatarı
merhaba isim doğan ve ankarada yaşıyorum yaklaşık bir haftadan beri ağırlıklı olarak sağ bacağımda bi halsizlik oluşuyor. gözlemledim ve diz kapağımın orda başladığını düşünüyorum. yolda yürürken sanki bacağım yokmuş gibi boşluğa basar gibi oluyorum sizce bunun sebebi ne olabilir? yanıtlarsanız sevinirim.
Rapor Et
Eski 20 Kasım 2010, 16:59

#49 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
safra kesesi hastalığında el ve ayak uyuşur mu
Rapor Et
Eski 5 Aralık 2010, 13:05

el ve ayak ağrımaları

#50 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim sol kolum ile sol ayağım çok ağrıyor ve bişey kaldırırken kolum çok ağrıyor sol bacağım bileği otururken ve yürürken çok ağrıyor sebebi nedir
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
El ve bacak uyuşmasının nedenleri nedir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: kanmed Forum: Soru-Cevap
Cevap: 23
Son Mesaj: 26 Şubat 2014 20:06
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 14 Haziran 2013 20:51
Cevap: 1
Son Mesaj: 10 Mayıs 2012 17:16
Gönderen: SEVİNİM Forum: Soru-Cevap
Cevap: 10
Son Mesaj: 3 Ocak 2012 13:12
Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ağustos 2009 15:29
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.139 saniyede (66.45% PHP - 33.55% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 06:23
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi