Arama

Saç biti nasıl tedavi edilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Nisan 2016 Gösterim: 131.726 Cevap: 60
mlaz61m - avatarı
mlaz61m
Ziyaretçi
20 Kasım 2008       Mesaj #1
mlaz61m - avatarı
Ziyaretçi
Saç biti nasıl tedavi edilir?
EN İYİ CEVABI MeLL verdi
Bitlendiğim izi Nasıl Anlarız?
Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Kimyasal tedaviler
Kafa biti için bir kimyasal tedavi seçmeden önce şunları göz önüne alın: Tedavi ettiğiniz kafalarda gerçekten kafa biti olduğundan emin olun ve yoksa tedavi etmeyin. Mevcut olan önleyici bir tedavi yoktur; bu durumda, kafasında bit olmayan ve tedavi uygulayan aile üyelerinde bir etkisi olmaz ancak kimyasal tedaviye karşı direnç geliştirteceklerinden bit sorununa katkıda bulunurlar.

Oniki aylıktan küçük bebekler, gebe veya emziren kadınlar ya da kafa derisi tahriş olmuş veya iltihaplı kişiler tedavi görmemelidir. Tavsiye için bir sağlık profesyoneline danışın.

Ürün gözlerinize girmesin.
Birçok ürünün çok ağır bir kokusu vardır. Herhangi bir süre için saçta bırakılan ağır kokulu bir madde çocuğunuzun sinirlerini bozabilir.

Ticari bir kafa biti ilacı denerken kesinlikle önce etiketi okuyun ve belirtildiği şekilde uygulayın. Çaresiz durumlarda, bitleri öldürmek çabasıyla ürünü, önerildiğinden daha fazla kullanmak çekici gelebilir. Ancak, dozu artırmanın tedavinin ne kadar iyi sonuç verdiği üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
Çocuğunuzun başında haşarat ilaçları, eter veya gazyağı kullanmayın.
Isı ürünü etkisizleştirebileceğinden tedaviden sonra saçınızı kurutma makinesi ile kurutmayın.
Tedaviden sonra saçınızı 1-2 gün yıkamayın.
Ürünü saçın her teline, baştan sona uygulayın, 20 dakika bırakın ve iyi kaliteli bir bit tarağı ile tarayarak ürünü bir kağıt havluya silip çıkarın.

DEVAMI Bit Nedir? Nasıl Bulaşır?
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 21:38
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
bit şampuanları reçetesizde satılabildiği için rahatça şampuan ismi verebilirim..
kızınız 5 yaşının üstündeyse sağlık açısından bit şampuanı kullanmasında bir sakınca yok.
Sponsorlu Bağlantılar
kwellada,kwell gibi şampuanlar sadece bitleri sersemletir yada en fazla öldürür sirkelere yani bit yumurtalarına karşı etkili değildir. ama ucuzdurlar. zalvor öneririm biraz pahalıdır ve devamı gerekir. ama sirkelere karşıda etkilidir.
şampuan olayını çzödükten sonra önemli olan bir nokta daha.. bit tedavisinde esas bitleri ve sirkeleri ölüde olsalar saçtan uzaklaştırmaktır. yoksa tekrar canlanabilirler. buda çok sık dişli yani şampuanların içinden çıkan taraklarla yapılır. mutlaka her uygulamadan sonra sık dişli bir tarakla taryın hatta hergün.. bitlerin yok olduğunu göreceksiniz..
sağlıklı günler dilerimMsn Happy
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Temmuz 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kimyasal ilaçlarla temizleme yerine elle toplama önerilebilir. Saç biti ilaçlari reçetesiz olarak eczanelerden satin alinabilir. Belirtilen kullanim talimatlarina uyunuz. Kullanilan urunlerin göze kaçmamasina dikkat ediniz;gözleri bir havlu ya da elbezi ile kapatiniz ve urunu uygularken eldiven kullaniniz. Kullandiktan sonra ellerinizi yikayiniz.
Taraklari, firçalari, baSliklari ve yatak takimlarini kontrol ediniz. Taraklar ve firçalar 10 dakika sureyle (50 derecenin uzerinde)deterjanli sicak suya yatirilabilir. Yatak takimlari, giysiler ve havlular çamaSir makinesinin sicak yikama programinda yikanabilir ya da kurutma makinesinin sicak programinda kurutulabilir. Yikanamayan ya da kuru temizleme yapilamayan Seyler -örn. Sapkalar, en az dört gun sureyle bir plastik torbada tutulabilir. Sirkelerin toplanmasi Sart degildir. Saç bitinin toplum içinde yayilmasini azaltmanin en iyi yolu, çocugunuzun saçini haftada bir kontrol etmektir.
kaynak
tecrübeli - avatarı
tecrübeli
Ziyaretçi
14 Eylül 2009       Mesaj #4
tecrübeli - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben bit şampuanlarını denedim ama onlar sadece bitleri sersemletiyor,öldürmüyor en etkili çözüm alkol, alkolu denemenizi tavsiye ederim kolonyanın içinde 80 c lik alkol var isterseniz öyle deneyin ya da eczaneden saf alkol alın , eğer saçınızı boyamak imkanız varsa boyayın bu da etkili bir çözümdür. ayrıca lavanta kolonyasını bitler sevmiyormuş. inşallah bu çözümler işinize yarar sağlıklı günler dilerim ..Msn Happy
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
19 Eylül 2009       Mesaj #5
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bitlendiğim izi Nasıl Anlarız?
Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.

Kimyasal tedaviler
Kafa biti için bir kimyasal tedavi seçmeden önce şunları göz önüne alın: Tedavi ettiğiniz kafalarda gerçekten kafa biti olduğundan emin olun ve yoksa tedavi etmeyin. Mevcut olan önleyici bir tedavi yoktur; bu durumda, kafasında bit olmayan ve tedavi uygulayan aile üyelerinde bir etkisi olmaz ancak kimyasal tedaviye karşı direnç geliştirteceklerinden bit sorununa katkıda bulunurlar.

Oniki aylıktan küçük bebekler, gebe veya emziren kadınlar ya da kafa derisi tahriş olmuş veya iltihaplı kişiler tedavi görmemelidir. Tavsiye için bir sağlık profesyoneline danışın.

Ürün gözlerinize girmesin.
Birçok ürünün çok ağır bir kokusu vardır. Herhangi bir süre için saçta bırakılan ağır kokulu bir madde çocuğunuzun sinirlerini bozabilir.

Ticari bir kafa biti ilacı denerken kesinlikle önce etiketi okuyun ve belirtildiği şekilde uygulayın. Çaresiz durumlarda, bitleri öldürmek çabasıyla ürünü, önerildiğinden daha fazla kullanmak çekici gelebilir. Ancak, dozu artırmanın tedavinin ne kadar iyi sonuç verdiği üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
Çocuğunuzun başında haşarat ilaçları, eter veya gazyağı kullanmayın.
Isı ürünü etkisizleştirebileceğinden tedaviden sonra saçınızı kurutma makinesi ile kurutmayın.
Tedaviden sonra saçınızı 1-2 gün yıkamayın.
Ürünü saçın her teline, baştan sona uygulayın, 20 dakika bırakın ve iyi kaliteli bir bit tarağı ile tarayarak ürünü bir kağıt havluya silip çıkarın.

DEVAMI Bit Nedir? Nasıl Bulaşır?
Son düzenleyen Safi; 29 Mayıs 2016 02:52
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Kasım 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AY ARKADAŞLAR BEN ÇOK KÖTÜ BİTLENMİŞTİMMMMMMMMM 9 YASINDAYDM VE 12 YASINA KADAR BİTLİ GEZDİM KAŞINA KAŞINA BİR HAL OLDU ARTIK KENDIMDEN NEFRET EDİYODM BABAM TİNER GAZ YAGI FALAN SÜRDÜ AMMMAA GEÇMEDİ KVELLAADA ŞAMPO SÜRDÜK GEÇMEDİ ÇOK ZOR BİŞİ BIKMIŞTIM SONRA ARKADAŞIM SACINI BOYUYORDU BENDE Bİ TARAFINA SÜRDÜM Bİ BAKTIM ELİME BİT GELDİ ÖLÜYDÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ..!
SONRA ANNEMLERİ ISRAR ETTİM KENDİ SACIMIN RENGİNDE BOYA ALIVERDIM.
BABAM KONTROL ETTTİ VE HEPSİ ÖLMÜŞTÜÜÜÜ O KADAR SEWİNMİĞTİMKİİİİİİİ
ALLAHIM ÇOK SÜKÜR ATLATTIM BİTLEİRMİMsn Happy
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
24 Aralık 2009       Mesaj #7
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
kafurun denen tuz taşına benzer bir taş vardır. üzerinize taşımak suretiyle çocukların okuldan bit kapmalarını önler.

saç bitleri ve sirkeleri için lavanta yağı hatta hatta menekşe yağı önerilir.
Lavanta Yağı
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ocak 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sirke ve bitleri kökünden nasıl yok edebilirim lütfen saçlarım kesilmeden tedavi olsun olunursa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ocak 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben büsürü yol denedim olmadı bunu için ne yapa biliriz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ocak 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim 9 yaşında bir kızım var.saçında da bit var.bana ve evdeki 1 yaşındaki çocuğuma bile bulaştı .bit şampuanı kullanıyoruz ama bir türlü geçmiyor.kızımın saçları uzun ama çokda değil.ne yapmalıyım.lütfeeeeeeeeeeen bir çözüm yolu söyleyin.