Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Durum hikayesine örnek verir misiniz?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi17:44, 20 Kasım 2008 
ACIL LAZIM
En iyi cevap ahmetseydi tarafından gönderildi

Anton Cehov - 6. Koğuş
Cevap
ahmetseydi20:19, 20 Kasım 2008 
Anton Cehov - 6. Koğuş
Cevap
Ziyaretçi20:21, 20 Kasım 2008 
sait faik abasıyanıkın eserleri de olur.
Cevap
Keten Prenses20:22, 20 Kasım 2008 
olay ve durum hikayesi nedir

Belli bir olay üzerine kurulmayan , anlatımın ön planda olduğu , hayatın bir kesitinin anlatıldığı hikayelere durum hikayesi denir. Kurucusu Anton Çehov� dur. Yazarın bir plan yapma zorunluluğu yoktur. Durum hikayelerinde serim , düğüm , çözüm düzeni , olay hikayelerinden farklıdır. Olay hikayelerinde önemli ve öncelikli olan merak öğesi , durum hikayelerinde kişisel ve sosyal yorumlardan , duygu ve hayallerden sonra gelir.Durum hikayelerinde belli bir düşünce güdülmez. Yazar kendi kişiliğini saklar.
Durum hikayelerinde hikaye kahramanları tam olarak tanıtılmaz . Kişilerin yaşam koşulları , zaman ve mekana bağlı olarak , doğal anlatım içinde okuyucuya sezdirilir.
Cevap
arzu13:34, 14 Aralık 2008 
çehov tarzı durum hikeyi örneği
Cevap
Keten Prenses21:08, 14 Aralık 2008 
Durum hikayesi:
Öncüsü Rus yazar Çehov.Türk edebiyatında Sait Faik Abasıyanık ve Memduh Şevket Esendan bu akımın takipçileridir.Hikayede asıl olan "olay" değildir. Hikaye, sona erdiği zaman her şey bitmiş değildir. Hikaye, asıl bundan sonra başlıyor demektir. Zira, kişiler tamamıyla tanıtılmadığı, olaylarda kesinlik hâkim olmadığı için okuyucunun hayal kurması devamlı hareket hâlindedir ve kendine göre yorumlar yapmaya uygundur.

Cevap
Misafir22:40, 9 Aralık 2009 
ya durum hikayesine örnek olarak kısa bişeyler yazabilirmisiniz ?
yani adlarını istemiyorum ama öykü olarak lütfen!!!
Cevap
Misafir22:42, 9 Aralık 2009 
ya bana durum hikayesine örnek olarak kısa bir öykü yazabilir misiniz lütfen ? Ad olarak istemiyorum ama kısa öykü ?
Cevap
Misafir19:10, 13 Nisan 2011 
çehov tarzı hikaye adı verirmisiniz çok acil
Cevap
Misafir20:02, 2 Mayıs 2011 
yaaa olay hikayesine aciiillll ihtiyacım varrrrrrrrrrr uyuz hoca istediiiiiii nolur . kitap adı değil de hikaye adııı ACİİİİİLLLLLL!:!!!!!
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları