Arama

Eylemsiler nerede kullanılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Ekim 2012 Gösterim: 5.712 Cevap: 5
the bird - avatarı
the bird
Ziyaretçi
24 Kasım 2008       Mesaj #1
the bird - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar eylemsiler hakkında yardım pls acil
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Alıntı
the bird adlı kullanıcıdan alıntı

Sponsorlu Bağlantılar

Fiilimsi (Eylemsi) Fiilimsiler (Eylemsiler)

İsim Fiil (Mastar)

Hem fiil özelliği taşıyan, hem de bu özelliği ile o eylemin adı olan fiilimsilere isim fiil(mastar) ya da ad eylem denir.

Ekleri: -ış, -iş, -uş, -üş, -ma, -me, -mak, -mek

İsim fiiller, isimler gibi ismin hallerine girerler: okuma-yı, okuma-ya, okuma-da, okuma-dan

İsim fiillerin olumsuzları fiiller gibi -me, -ma ekleriyle yapılır.

İsim fiiller, yanlarına aldıkları öğelerle birlikte yan cümlecik oluştururlar.

İsim fiil eklerini almış sözcüklerin bazıları eylem anlamından uzaklaşarak bir kavramın adı olarak da kullanılabilir. Bu durumda fiilimsi olma özelliklerini kaybederler, kalıcı isim olurlar.

Not: Bir sözcüğün kalıcı isim mi yoksa fiilimsi mi olduğunu anlamak için bu sözcüğü olumsuz hale getiririz. Olumsuzu -me, -ma eki ile yapılıyorsa sözcük fiilimsidir.

Sıfat Fiil (Ortaç)

Sözcüklere (fiillere) çeşitli ekler getirilerek oluşturulmuş yeni sözcüklerdir. Bu sözcükler, hem fiilin anlamını taşır, hem de kendisinden sonra gelen ismi niteler. Yani bir işi, oluşu, hareketi bildirdikleri için de sıfat fiil özelliğini taşımaktadırlar. Bu özellikteki fiilimsilere sıfat fiil(ortaç) adını veriyoruz.

Ekleri: -an, -ası, -mez, ar, -dik, -ecek, -miş
Not: Kodlama olarak: Anası mezar dikecekmiş

Sıfat fiiller, bir adın sıfatı gibi kullanılarak sıfat tamlaması görünümlü yan cümlecik kurarlar.

''-Er, -mez, -ecek, -miş, -dik'' ekleriyle kurulan sıfat fiilleri çekimli fiillerle karıştırmamak gerekir. Bunları ayırmak için, bu ekleri alan fiillerin asıl yargı mı yoksa, yan yargımı bildirdiklerine dikkat etmek gerekir. Ayrıca sıfat görevi, yaptıklarına göre de ayırmak mümkündür.

Sıfat fiil ekleriyle türetilmiş bazı sözcükler fiil anlamını kaybedip, bir kavramın adı olarak kullanılabilir. Bunları fiilimsi saymak yanlış olur.

Zarf Fiil (Bağ Fiil/Ortaç)

Fiillerin durumunu veya zamanını bildirerek yan cümlecik kuram fiilimsilere zarf fiil denir.

Ekleri: -ken, -alı, -e, -madan, -meden, -ip, -ıp, -kan, -eli, -a, ınca, -ince, -arak, -erek, -dıkça, -dikçe

fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
24 Kasım 2008       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
İnceleyiniz
Cümle ve Cümlenin Öğeleri - MsXLabs
Sponsorlu Bağlantılar
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
29 Ocak 2010       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Fiilimsi (Eylemsi) Fiilimsiler (Eylemsiler)

İsim Fiil (Mastar)

Hem fiil özelliği taşıyan, hem de bu özelliği ile o eylemin adı olan fiilimsilere isim fiil(mastar) ya da ad eylem denir.

Ekleri: -ış, -iş, -uş, -üş, -ma, -me, -mak, -mek

İsim fiiller, isimler gibi ismin hallerine girerler: okuma-yı, okuma-ya, okuma-da, okuma-dan

İsim fiillerin olumsuzları fiiller gibi -me, -ma ekleriyle yapılır.

İsim fiiller, yanlarına aldıkları öğelerle birlikte yan cümlecik oluştururlar.

İsim fiil eklerini almış sözcüklerin bazıları eylem anlamından uzaklaşarak bir kavramın adı olarak da kullanılabilir. Bu durumda fiilimsi olma özelliklerini kaybederler, kalıcı isim olurlar.

Not: Bir sözcüğün kalıcı isim mi yoksa fiilimsi mi olduğunu anlamak için bu sözcüğü olumsuz hale getiririz. Olumsuzu -me, -ma eki ile yapılıyorsa sözcük fiilimsidir.

Sıfat Fiil (Ortaç)

Sözcüklere (fiillere) çeşitli ekler getirilerek oluşturulmuş yeni sözcüklerdir. Bu sözcükler, hem fiilin anlamını taşır, hem de kendisinden sonra gelen ismi niteler. Yani bir işi, oluşu, hareketi bildirdikleri için de sıfat fiil özelliğini taşımaktadırlar. Bu özellikteki fiilimsilere sıfat fiil(ortaç) adını veriyoruz.

Ekleri: -an, -ası, -mez, ar, -dik, -ecek, -miş
Not: Kodlama olarak: Anası mezar dikecekmiş

Sıfat fiiller, bir adın sıfatı gibi kullanılarak sıfat tamlaması görünümlü yan cümlecik kurarlar.

''-Er, -mez, -ecek, -miş, -dik'' ekleriyle kurulan sıfat fiilleri çekimli fiillerle karıştırmamak gerekir. Bunları ayırmak için, bu ekleri alan fiillerin asıl yargı mı yoksa, yan yargımı bildirdiklerine dikkat etmek gerekir. Ayrıca sıfat görevi, yaptıklarına göre de ayırmak mümkündür.

Sıfat fiil ekleriyle türetilmiş bazı sözcükler fiil anlamını kaybedip, bir kavramın adı olarak kullanılabilir. Bunları fiilimsi saymak yanlış olur.

Zarf Fiil (Bağ Fiil/Ortaç)

Fiillerin durumunu veya zamanını bildirerek yan cümlecik kuram fiilimsilere zarf fiil denir.

Ekleri: -ken, -alı, -e, -madan, -meden, -ip, -ıp, -kan, -eli, -a, ınca, -ince, -arak, -erek, -dıkça, -dikçe
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Aralık 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Lütfen ısının nerde kullanıldığını söyleyin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Nisan 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
teşekkürler paylaşım için ama bana kenyalı asiye.. bana onun tekerlemesi lazım aklımda kalması için bririsi yardım etsin yarın sınavım var .s
AvRiL LaviGNe - avatarı
AvRiL LaviGNe
Ziyaretçi
1 Ekim 2012       Mesaj #6
AvRiL LaviGNe - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Fiilimsiler
FİİLİMSİLER
Fiilden türeyen, fiil anlamını yitirmeyen, ancak cümlede isim, sıfat, zarf vb. gibi kullanılan kelimelere fiilimsi denir.
Fiilimsiler;
Ø Fiil anlamını tamamıyla yitirmezler.
Ø Fiile gelen zaman ve şahıs eklerini almazlar, yani fiil çekimine girmezler.
Ø Cümlede doğrudan yüklem olamazlar. Ancak ek-fiik alarak yüklem olabilirler.
Ø Fiilimsi olan kelimeler veya fiilimsi ile oluşan kelime grupları cümlede yan cümlecik olarak adlandırılır.
Ø Fiilimsiler bulundukları cümleyi birleşik yapılı hâle getirirler.
Ø Fiilimsi ekleri yapım eki olarak da tanımlanabilir.
Ø Fiilimsileri niteleyen kelimeler zarf görevinde olurlar.
Fiilimsiler 3. gruba ayrılır:
1. İsim Fiiller:Fiil kök veya gövdelerine ( -ma ,-me; -mak, -mek; -ış, -iş ) eklerinden biri getirilerek yapılır. Bu kelimeler fiil mastarlarıdır. Cümlede isim gibi kullanılabilirler.
Ø İsim-fiiller isimlerin tüm özelliklerini gösterebilirler. Hâl eklerini, çoğul eklerini alırlar, tamlamalarda görev alabilirler.
Kitap okumayı seviyorum, çocuğun konuşmasını beğendim, çalışmamın karşılığını aldım,
Ø İsim fiil ekleri aynı zamanda kalıcı isimler de türetebilir bunları karıştırmamak gereklidir. Bunu ayırmak için ism fiil eklerinin sonuna olumsuzluk eki getirilebilir. İsim fiillerin olumsuzu yapılabilir ama kalıcı isimlerin yapılamaz.
Bu dondurma çilekli olsun. Sebzeleri dondurmamak gereklidir. Sütün kaymağı kahvaltıda yenir. Karlı havada kaymamak için dikkat etmeli.
Ø Olumsuzluk eki almış filleri isim fiille karıştırmamalıdır. Bu kitabı okuma –fiil-; kitap okuma yararlıdır –isim-fiil-
Yazma eserler çok değerlidir –isim-fiil-; bu deftere sakın yazma. –fiil-
2. Sıfat Fiiller:Fiil kök veya gövdelerine (-an, -ası, -mez, -ar, -dik, -ecek, -miş ) eklerinden biri getirilerek yapılır. Bu kelimeler cümlede genellikle sıfat gibi kullanılırlar.
Ø Sıfat fiiller sıfat gibi kullanılırlar. İsim çekim eki aldıklarında adlaşmış sıfat olurlar.İşleyen demir ışıldar, çalışanlar kazanır, tanıdığım kimse kalmadı, görmüş geçirmiş bir kişi,Ø Sıfat fiil ekleri de kalıcı isim yapabilirler: yakacak kalmadı, çağlayandan akan su,
Ø ( -mez, -ar, -dik, -ecek, -miş ) ekleri aynı zamanda çekimli fiil ekleri olarak kullanılırlar, karıştırmamak gerekir. Gelecek günler bir gün gelecek. Bildik, tanıdık kimseyi görmedik. Olmuş meyveleri toplayıp satmış. Görünmez kazalara karşı tedbir almamak olmaz. Koşar adımlarla uzaklaşıp gider.
3. Zarf Fiiller:Fiil kök veya gövdelerine (-a, , -ı, -i, -ıp,, -arak,, -madan,, -ınca, -dıkça, -maksızın, -ken ) eklerinden biri getirilerek yapılır. Bu kelimeler cümlede tek başına veya kelime grubu olarak zarf tümleci görevinde kullanılırlar. Koşa koşa eve geldiler. Akşama kadar gezip durdular. Kar yağdıkça manzara güzelleşir. Akşama kadar durmaksızın çalıştım. Annem eve gülerek geldi.
Ø Zarf-fiillerden sonra isim çekim ekleri kullanılmaz.
Ø -ınca eki bu kurala aykırı olarak ismin-e hali ile kulanılır:
Onu görünceye kadar bekledim.
Ø -madan eki aynı zamanda isim fiil eki ile –den eki alarak kullanılabilir:
Bu çalışmadan sıkıldım (örneğinde olduğu gibi). Bu durumda olumsuzluk anlamı taşımaz. Birbiri ile karıştırılmamalıdır.
Ø -ken eki kural dışı bir kullanımla kendinden önce zaman eki alarak ve ek fiil ile kaynaşarak kullanılır: gelirken, çalışırken, görürken)Ø Sıfat-fil eki olarak kullanılan –r, -mez eki kalıplaşmış olarak birlikte zarf-fiil oluşturur:
Görür görmez aldım, duyar duymaz geldik. Msn Wink