PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Ciltteki kuruluğa ve sivilcelere neler iyi gelir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
meyse15:56, 24 Kasım 2008 
benim cildim cok kuru ve sivilce izleri kalıcı oluyor ne yapmalıyım yaş maya iyi gelirmı
En iyi cevap ÖmÜrCeK tarafından gönderildi

limon suyu ve elma sirkesi karışımı ile pansuman yaparak kurtulabilirsiniz. Limon antiseptik özellik taşır. Elma sirkesi de aynı şekilde mikrop arındırıcıdır. Limon ve elma sirkesini beraber kullandığınızda;
• Cildinizdeki sivilceler kuruyacaktır ve iltihaplı görüntü ortadan kalkacaktır.
• Sivilceleriniz yayılmayacaktır.
• Cildiniz gergin ve bebek teni gibi yumuşacık olacaktır.
• Cildinizin rengi giderek berraklaşacaktır. Limon ten rengini açar.
• Cildiniz pürüzsüz ve fazla yağdan arınmış olacaktır.
• Gülümsediğinizde yanaklarınızda hoş bir parlaklık olacaktır.
• Cildinizde tüylenme gibi bir sorun var ise tüylerinizi kökünden aldıktan sonra limon ve elma sirkesiyle masaj yaptığınızda tüylerinizden zamanla kurtulursunuz.
• Cildinizdeki lekeler için de iyi gelecektir.
• Cildinizde akneler var ise zamanla azalacaktır ve sıkmaktan kurtulacaksınız.


Benzer Konular:
Etiketler:
  • limon sivilcelere iyi gelirmi
  • limon sivilceye iyi gelirmi
  • sivilceye limon iyi gelirmi
Cevap
fadedliver16:02, 24 Kasım 2008 
CİLT KURULUĞU:
Ne yemeli:

Çok su için, avoado, zeytinyağı, narenciye ve kivi (içindeki potasyum vücudun su seviyesini ayarlar) gibi faydalı yağ içeren yiyecekler (hücre duvarlarını güçlendirip su kaybını önlerler) yiyin. Lahanadaki kükürt cildin kurumasını ve tahriş olmasını önler.

Sakınılması gereken yiyecekler:

Kahve ve demli çay gibi içecekler, iç dokunun ve derinin su kaybetmesine neden olur. Diyetisyen Esther Blum, margarin ve birçok kızartılmış yiyecekte bulunan trans yağlar ile hidrojene yağlar, iyi yağları azaltarak cildin kurumasına neden olduğunu söylüyor.

AKNE:
Ne Yemeli ?

Parlak kırmızı ve oranj meyve – sebzeler beta karoten içerdikleri için vücudun A vitamini eksikliğini onarırlar. L.A. Dermotoloğu Dr. Howard Murad, ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin B6 Vitamini açısından zengin olduğunu ve ciltte oluşan kabarıklıkları azalttığını söylüyor. Bununla beraber, sivilce oluşumunu da azaltmış olurlar.

Sakınılması Gereken Yiyecekler

Aşırı tuz tüketimi, karides ve çeşitli yosunlar ciltteki yağ bezelerini uyardıkları için gözeneklerin tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca bilinenin aksine saf çikolata akneye neden olmaz fakat tatlı tüketimi sonucundaki şeker alımının artması akne oluşumuna neden olur.
Cevap
ÖmÜrCeK16:03, 24 Kasım 2008 
limon suyu ve elma sirkesi karışımı ile pansuman yaparak kurtulabilirsiniz. Limon antiseptik özellik taşır. Elma sirkesi de aynı şekilde mikrop arındırıcıdır. Limon ve elma sirkesini beraber kullandığınızda;
• Cildinizdeki sivilceler kuruyacaktır ve iltihaplı görüntü ortadan kalkacaktır.
• Sivilceleriniz yayılmayacaktır.
• Cildiniz gergin ve bebek teni gibi yumuşacık olacaktır.
• Cildinizin rengi giderek berraklaşacaktır. Limon ten rengini açar.
• Cildiniz pürüzsüz ve fazla yağdan arınmış olacaktır.
• Gülümsediğinizde yanaklarınızda hoş bir parlaklık olacaktır.
• Cildinizde tüylenme gibi bir sorun var ise tüylerinizi kökünden aldıktan sonra limon ve elma sirkesiyle masaj yaptığınızda tüylerinizden zamanla kurtulursunuz.
• Cildinizdeki lekeler için de iyi gelecektir.
• Cildinizde akneler var ise zamanla azalacaktır ve sıkmaktan kurtulacaksınız.


Cevap
fadedliver16:03, 24 Kasım 2008 
Cildiniz kuru veya hassas mı?
Fondöteniniz pul pul kalkıyor mu? Rujunuz dudaklarınızda sert ve kuru mu?
Teninizin adeta kasıldığını mı hissediyorsunuz?
Sakın makyajdan soğumayın!
Doğru bakımla sorununuza çözüm bulabilir; cilt tipinize uyumlu daha yoğun nemlendiricili ve daha az alerjik ürünleri doğru şekilde kullanarak makyaj yapmayı tekrar zevkli hale getirebilirsiniz. Problemi tanıyın önerilere göz atın haydi…
Kuruluğa son!
Cilt neden kurur?
Cilt kuruluğunun ana sebebi cildin ihtiyacından daha az su ve yağ bulundurması yani yeterince nemlenmemiş olmasıdır. Bu tip ciltler genellikle yıpranmış görünümlüdür ve sürekli bir “gerilme” hissi verir. Esnek olmadıkları için gözenekleri daha sıkı olan bu tip ciltler genellikle incedir. Malesef büyük şehirlerde sıkça rastlanan bir sorun olan kireçli su kullanımı da bu sorunu artırır.
Cilt temizliği…
Cilt temizliğinde sadece yumuşak ve besleyici ürünler kullanılmalı
ve temizliğe büyük önem verilmelidir. Püf noktası cildi temizlerken bakımını da yapmaktır! Cildi sabah ve akşam besleyerek zayıflamış olan “hidrolipidik” (yağ-su) zarı yeniden dengelemek gerekir.
Kullanılması doğru olan ürünler…
Bu tip ciltlerin en büyük sorunu ciltte oluşan kırmızılıklar ve/veya cildin pul pul dökülmesidir. Cilde yağ kazandırıcı aktifler içeren ürünlerin kullanımı önerilir. Besleyici özellikleri yüksek olan süt/krem yapıdaki ürünlerin kullanımına öncelik verin. Doğru ürünlerle yapılacak temizlik ve bakımdan sonra yüzünüzü mutlaka yumuşak bir havluyla kurulayın. Aksi taktirde hava temasıyla kurumaya bırakılan cilt daha da fazla kuruyacaktır.
Kurtarıcı maskeler…
Tüm bakımlara rağmen cilt kuruluğu ve “gerilme” hissi devam ediyorsa bunun nedeni cildin ihtiyacı olan besleyici elemanlardan yoksun olmasıdır. Bu durumda problemin yoğunluğuna göre haftada 1 veya 2 kez yüzünüze besleyici bir maske uygulayın. Maskenin kullanım süresini de dikkate alarak cildinize sunduğu besinleri “içmesi” için süre tanıyın. Genellikle cilt ihtiyacı olan doğal depo dengesini birkaç dakikada elde eder.
Bazı püf noktaları
- Cildin kuruluğunu tetikleyen hava kirliliği klimalı ortam gibi dış etmenler olduğu gibi stres ve sıkıntı gibi etmenler de vardır. Bunlardan olabildiğince kaçınmak bakımı kolaylaştıracaktır.
- Bulunduğunuz ortamları nemli tutmaya çalışın.
- Günlük olarak cildi besleyici yağ verici bakımlar uygulayın.
- Beslenmenizde zeytinyağı ekmek yağlı balıklara bolca yer verin. - Sık ve uzun süreli rejimler yapmamaya çalışın.
- Banyo yaparken duş jelleri kullanmayın.
- Cilt temizliği sırasında sürtme ovma gibi cildi yıpratıcı hareketler yapmayın.
Makyaj önerileri
Renk hileleri…
Renk seçerken ideal olan cilt tonuna en yakın olan rengi seçmektir. Ancak kuruluk ve nemsizlik nedeniyle cilt solgunsa hafif pembemsi bir ton; kızarıklık sorunu yaşanıyorsa da sarıya dönük tonlar kullanmak doğru olur.
Fondöten önerileri…
Peltemsi yapıdaki krem fondötenler kuru ciltlerde daha uygun seçeneklerdir. Seçtiğiniz fondötenin içeriği nemsizliği giderecek yapıda ve cildin yüzeysel katmanlarındaki suyu düzenleyecek yağları bulunduruyor olmalıdır. Ayrıca fondöten ister krem ister stick olsun kızarıklıklarınızı kapatabilmelidir.
Allık kullanırken hatırlanacaklar…
Yanaklar yüzün en kuru bölgelerinden biri olduğu için besleyici allıklar tercih edin. Unutmayın ki allığı az miktarda ve yüzünüzün küçük bir bölümünde bile kullansanız cilt tipinize uygun olmalıdır. Nemsizliğe karşı formülü olan su açısından zengin yatıştırıcı yağlar içeren E vitamini içerikli krem allıklar tercih edin. Toz allık tercih ediyorsanız doğrudan cildinize uygulamaktan kaçının. Önce mutlaka gündüz kreminizi ve fondöteninizi sürdükten sonra uygulayın.
Rujunuzu seçerken…
Vücudun aksine dudaklar sebumdan yoksundur; sıcak veya soğuk havada gerilir çatlar ve kabuklaşır. Besleyici yatıştırıcı ve yumuşatıcı yağlar bakımından zengin gliserinli E vitaminli ve koruyucu özellikleri olan rujları kullanmayı alışkanlık haline getirin. Uzun süre kalıcı yoğun ve koyu renk rujlardan kaçının: bu tip rujlardaki renk pigmentlerinin yoğunluğu arttıkça dudakları kurutma riski de artar. Böyle rujları kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda rujunuzun üzerine birkaç kat lipgloss (parlatıcı) kullanın
Sivilce tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yüzdeki yağ kanallarının tıkanmasına engel olan ve tıkanıklıkları açar bir takım sürme ilaç ve jeller, a vitamini türevi ilaçlar, ciltte sivilce oluşmasını sağlayan mikropları öldüren antibiyotik ilaçlar sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Evde ve güzellik salonlarında uygulanan sivilce tedavi yöntemleri tedavi edici özellikte değildir. Sivilceleri yok eden bir takım kozmetik ürünler yağ kanallarının içine girerek mikropları öldürme gibi etkileri yoktur. Sağlıklı bir tedavi için bir dermatoloğa görünmeniz gerekir.
Sivilceyi sıkmak doğru mudur?
Sivilcelerin sıkılmaması gerekir. Sivilceleri sıkmak yağlanmanın diğer dokulara yayılmasına sebep olur. Buda ciltte iz kalmasına yol açar.
Stres sivilce yapar mı?
Stres sivilcelerin artmasına sebep olur. Stres ciltteki yağlanmayı artırdığından sivilceleri de artırır.
Sivilce oluşumunda temizliğin önemi nedir?
Sivilce ciltteki aşırı yağlanma ile oluşur. Sivilceli hastanın yüzünü normalden fazla yıkaması yağlanmayı azaltmaz. Cildi kuruttuğu içib sabun benzeri temizleyiciler kullanılabilir. Nemlendirici ve benzeri ürünlerin mutlaka yağsız olanları kullanılmalıdır. Fondoten ve pudra gibi kozmetik ürünler kullanılmamalı, kullanılacaksa bile bunların yağ içermeyen çeşitleri kullanılmalıdır.
Sivilce izlerinin tedavisi
Sivilceler tedavi edildikten sonra eğer ciltte çukur biçminde izler kaldıysa lazer tedavisi yapılabilir.Bir çok lazerle tedavi şekli vardır. Genel olarak lazer tedavisi ile izler %50 ile %80 arası düzeltilebilir.
Cevap
Misafir10:37, 2 Aralık 2009 
Alıntı:
cilt kuruluguna ne iyi gelir


cildim çok kuru ne yapmalıyım
Cevap
Misafir18:37, 17 Ocak 2010 
gülsuyunu her akşam pamukla cildinize sürün. süper iyi geliyor. bir etkili formülde: tuzlu suyu pamukla cildinize masaj yapın 10 dk sonra temizce yıkayıp. yumuşatıcı krem sürün. tuzlu su sivilceleri kurutur.
Cevap
Misafir13:35, 11 Şubat 2010 
ben sadece nivea krem kullanıyorum hiç bir sorun yaşamıyorum.
Cevap
Misafir15:46, 21 Şubat 2010 
benim burnumda çok yag var ne yapmalıyım
Cevap
Misafir18:53, 21 Şubat 2010 
çenemde sivilce var. izde kaldı. ne yapmalıyım.
Cevap
Misafir20:36, 3 Mart 2010 
ya peki bu elma sirkesi ve limon suyunu yaptığımızda bekletmemiz gerekiyormu birde kesin geçiyor demi biri elma sirkesi ile turp yap dedi denedim azalma değil çoğalma oldu
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Mide yanmasına ne iyi gelir?
Bepanthen krem dudaklara iyi gelir mi?
Yaraya hangi yağ iyi gelir?
Migren veya sinüzüte ne iyi gelir?
Kefir sedefe iyi gelir mi?