Arama

Maupassant tarzı hikaye nedir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Nisan 2012 Gösterim: 64.646 Cevap: 21
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Nisan 2012       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ana Fikir

Sponsorlu Bağlantılar
İnsan, yaptığı fedakarlık büyük veya küçük olsun hiçbir zaman övünmemelidir.

Kahramanlar

Muhsin Çelebi: Hikayenin baş kahramanıdır. Muhsin Çelebi 40 yaşlarında, namerde muhtaç olmayacak kadar servete sahip akıllı bir insandı. Tek ülküsü “Allah’tan başkasına secde etmemek, kula kul olmamaktı.” Aynı zamanda savaş zamanlarında Kuba bölüklerinde kumandanlık yapardı. Doğruluktan ayrılmayan, ölümden korkmayan bir yiğitti.
Vezirler: Kubbe altı vezirleridir.
Sadrazam: Başbakandır. Vezirlerin başıdır.
Şah İsmail: Kurnaz, zalim, gaddar bir adamdır. İran devletinin şahıdır.

Kabuller

Kişiliği oluşturan değerlerden taviz vermeme: Muhsin çelebi koskaca Osmanlı sadrazamı ve İran şahı karşısında eğilmemiş, el etek öpmemiştir.
Sahip olduğu varlıkla böbürlenmeme: Muhsin Çelebi varlıklarıyla övünmemiş, böbürlenmemiş, zayıfları, garipleri hep gözetmiştir.
İyi bir vatandaş devleti için her fedakarlığı yamalıdır: Muhsin Çelebi devleti için bütün varlığını ve hayatını hiçe saymıştır.

Temel Değerler

Karakterli olma: Muhsin Çelebi hiçbir zaman şahsiyetinden taviz vermemiştir.
Alçak gönüllü olma: Muhsin Çelebi varlıklı olmasına karşın alçak gönüllüğü elden bırakmamış, zayıfları gözetmiştir.
Fedakar olma: Muhsin Çelebi devleti için bütün fedakarlıkları yapmıştır. Malından, mülkünden, ailesinden geçmiştir.

Değerlendirme

Hikayede yazarın kabulleri ile temel değerleri örtüşmektedir.

Kaynak: Maupassant tarzı hikaye nedir?
furkan309 - avatarı
furkan309
Ziyaretçi
26 Nisan 2012       Mesaj #22
furkan309 - avatarı
Ziyaretçi
mapusan tarzı hikaye yazılacak ve ben bi türlü nasıl yapıcağımı bulamadım hoca en az 2 sayfa dedi bide nolur yardım edin. edebiyat ödevim bu nolur plz yardım!!!
Sponsorlu Bağlantılar