Arama

Kedilerin ne gibi özellikleri vardır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Ekim 2017 Gösterim: 337.023 Cevap: 40
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
26 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Kedilerin bilinmeyen özellikleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi

Kedilerin bilinmeyen özellikleri

• -Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.
  • -En iri kedi ırkı Ragdoll, en ufak kedi ırkı Singapura'dır. Ragdoll cinsi kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5.5 kg ile 9 kg arasında değişirken, dişilerinin ağırlığı 4.5 kg ile 7 kg arasında değişir. Singapura cinsinin erkekleri yaklaşık 3 kg iken, dişileri yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedi, 18 yaşında son yavrusuna sahip olmadan önce doğurmuş olduğu 420'nin üzerindeki kedi ile bu alandaki rekorun sahibidir. Tek bir çift kedi ve onların doğurdukları yavru kediler 7 yıl içinde 420,000'in üstünde birey içeren bir kedi nüfusu oluşturabilir.
  • - Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.
  • - Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.
  • -Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.
  • Kedilerin köprücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.
  • - Psikoloji biliminde, kedilerden korkma durumu ailurofobi, kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunanca'dan gelmektedir).
  • - Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
  • - Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.
  • -Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir. (Kırmızı tonlar yeşil tonlarında, yeşil tonları kırmızı tonları olarak görülmektedir.)
  • - Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.
Alıntıdaki Ek 58730
Sponsorlu Bağlantılar

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 25 Kasım 2016 13:46
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Kedilerin bilinmeyen özellikleri

• -Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.
  • -En iri kedi ırkı Ragdoll, en ufak kedi ırkı Singapura'dır. Ragdoll cinsi kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5.5 kg ile 9 kg arasında değişirken, dişilerinin ağırlığı 4.5 kg ile 7 kg arasında değişir. Singapura cinsinin erkekleri yaklaşık 3 kg iken, dişileri yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedi, 18 yaşında son yavrusuna sahip olmadan önce doğurmuş olduğu 420'nin üzerindeki kedi ile bu alandaki rekorun sahibidir. Tek bir çift kedi ve onların doğurdukları yavru kediler 7 yıl içinde 420,000'in üstünde birey içeren bir kedi nüfusu oluşturabilir.
  • - Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.
  • - Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.
  • -Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.
  • Kedilerin köprücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.
  • - Psikoloji biliminde, kedilerden korkma durumu ailurofobi, kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunanca'dan gelmektedir).
  • - Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
  • - Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.
  • -Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir. (Kırmızı tonlar yeşil tonlarında, yeşil tonları kırmızı tonları olarak görülmektedir.)
  • - Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.
Ad:  kedilerin özellikleri.jpg
Gösterim: 3801
Boyut:  24.8 KB
Sponsorlu Bağlantılar

Son düzenleyen _Yağmur_; 25 Kasım 2016 13:50
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye

Kedi

Aile (family): Felidae Doğada 35 çeşit vahşi kedi türü vardır. Bunlardan 7 tanesi, yani aslan, kaplan, jaguar, çita ve 3 farklı leopar, "büyük kediler" denilen gruptadır. Geri kalan 28 çeşitse "küçük kediler"i kapsar. Bizim minnoşlar, yani Felis sylvestris catus yaklaşık 4000 yıl önce Afrika vahşi kedisinin Mısırlılar tarafından çoook uzun bir süreçte evcilleştirilmesi sonucu ortaya çıkmışlar; bilmiyorum, bence iyi de çıkmışlar yani evcil kediler şu an bütün kıtalarda bulunurlar. Vahşi kedilerse Antartika, Avustralya ve Madagasgar hariç dünyanın her yerinde bulunabilirler.

Ad:  Kediler.jpg
Gösterim: 3814
Boyut:  36.2 KB
Kedilerin uzun, kaslı, esnek vücutları ve yuvarlak kafaları vardır. Kuyruk boyu değişik uzunluklardadır. Bacaklar da aynı şekilde uzun ya da kısa olabilir. Kedilerin ön ayaklarında 5, arka ayaklarındaysa 4 tane parmakları vardır. Her parmakta tırnak bulunur. Kediler istedikleri zaman pençelerindeki tırnakları çıkarabilir, istediklerinde de geri çekebilirler. Patilerindeki yumuşak bölgeler hariç (hani yürüdüklerinde iz bırakan yerler), kedinin tüm ayakları tüyle kaplıdır. Bu, kedinin sessiz bir şekilde avlanabilmesini sağlar.

Kedilerin koku, duyma ve görme duyuları oldukça keskindir. Ayrıca ayaklarındaki, ağız kenarlarındaki ve gözlerinin üstündeki bıyıklar, kedilerin hareket etmesine ve geceleri avlanabilmesine yardımcı olur.

Boyutlar dışında ‘küçük kedi’ ve ‘büyük kedi’ türleri arasındaki en büyük fark, çıkardıkları seslerdir. Büyük kediler boğaz, dil ve ağızlarındaki farklı yapılardan dolayı kükreyebilirler ama purr’layamazlar (hani kediler mutlu olduklarında karınlarından bir yerlerden bir ses çıkarırlar ya, işte ona purr deniyor). Buna 2 istisna ‘Clouded Leopar’ ve ‘Snow Leopar’ denilen 2 büyük kedi türüdür; bu kediler kükreyemezler, ama küçük kediler gibi purr’larlar.

Kediler etçil hayvanlardır; yani köpekler ya da ineklerin aksine, kedilerin temel besin maddesi et olmalıdır (Köpekler bizler gibi omnivore yani hem etçil hem de otçuldurlar. İneklerse otçul hayvanlardır). Etçil olmasının altında yatan şey, kedinin sağlıklı yaşayabilmesi için gerekli bazı besin maddelerinin sadece ette bulunması ve kedilerin bu gerekli maddeleri bitkilerden karşılayamamaları ya da kendi vücutlarında üretememeleridir. Etçil olmalarından dolayı kedilerin güçlü çene yapıları ve ağızlarında 30 keskin dişleri vardır.
  • Hayvan: Kedi
  • Alem (kingdom): Hayvanlar Alemi (Animalia)
  • Phylum: Omurgalı (Chordata)
  • Sınıf (class): Memeli (Mammalia)
  • Sıra (order): Etçil (Carnivora)
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 25 Kasım 2016 13:50 Sebep: sayfa düzeni ve moderatör eki
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ağustos 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

YAVRU KEDİMİZİN SOL KOLU ÇIKTI GİBİ GÖZÜKÜYOR NE YAPMAMIZ LAZIM?

Çıkığın oluştuğu yöndeki bacağı gövdeye yakın olarak tutar ve hareket ettirmekten sakınır. Bölge ağrılıdır ve dokunulmasına izin vermez. Yerden kalkış esnasında topallık dikkat çekicidir. Çoğunlukla yere basmaz ve ayağını kullanmaz.Bu belirtiler varsa çıkmıştır büyük ihtimmalle.Sizin yapacağınız şey bir anca önce veteriner hekime gösterip gerekli tedaviyi yapacaktır.Geçmiş olsun.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Eylül 2009       Mesaj #5
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

BENİM KEDİM DAHA YENİ DOĞDU VE ANNESİ YOK BIRAKMIŞ.SÜREKLİ BAĞIRIYOR.NE YAPMALIYIM?

Veterinere götürebilirsiniz.Ne yapmanız gerektiğini siz en iyi o anlatabilir.Daha çok küçük olduğu için sizin beslemeniz gerekecektir.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Eylül 2009       Mesaj #6
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

PEKİ SÜT YETERLİ MİDİR?SU VE DİĞER YİYECEKLERDE VERMELİMİYİM?

Alıntı

KEDİM DAHA YENİ DOĞDU.SÜT DIŞINDA SU VE BEŞKA YİYECEKLER VERMELİMİYİM?

Yeni doğduğu için sadece süt yeterli olacaktır.ancak en kısa sürede veterinere götürünüz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba , 2 yıldır evimin etrafında yaşayan şirin bir sarman sokak kedisini besliyorum, geçenlerde 1 aylığına evden ayrıldım, döndüğümde beni bekliyordu, ama bir gözü yoktu, galiba diğer kedilerle kavga ederken gözüne müthiş bir tırmık yemiş, çok üzüldüm, ama baktım halinde en ufak bir ''ben artık yarı körüm'' davranışı yok, hayatına devam edebiliyor, bu en azından teselli oldu biraz benim için.
Sorum şu, kediler bir organlarını kaybettiklerinde acaba bunun bilincinde olarak mı yaşamlarına devam ediyorlar, bir de, yok öyle değil derseniz, bu kedi gerçekten tek gözle hayatına devam edebilir mi ?
Çok teşekkürler.
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
21 Ekim 2009       Mesaj #8
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı

kedimizin bacagı kırıldı ne yapmamız gerekiyor acaba?

Hemen bir veterinere götürün.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Aralık 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Biladerler Eğer Kediniz Yemek Yemiyorsa Önce ona olumlu davranın bırakın gezsin gelsin.Sorada Bir Deneyin Bakalım Oluyormu Olmuyormu Eğer olmassa Veteriner hekime gösterin
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
10 Aralık 2009       Mesaj #10
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ya kedim çok ama çok tü döküo ne gibi şeyler yapabilirim

verdiğiniz mama ile alakası olabilir ve sonbahar da tüy değiştikleri için dökmeleri normal bunu aza indirmek için kaliteli mama kullanın birde veterinerden vitamin ilacı alırsanız etkisi olacaktır.