Arama

Tablo ve grafikler nerelerde kullanılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Nisan 2018 Gösterim: 145.779 Cevap: 5
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
26 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Tablo ve grafikler nerelerde kullanılır?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi

Grafiklerin Kullanım Alanları

Sistem Odaları
Sponsorlu Bağlantılar
Otomasyon
Proses kontrol
Akıllı ev uygulamaları
Sera sistemleri
Tavukçuluk sistemleri
Soğuk Odalar
Lojistik uygulamala
Firma tanıtımı,
Ürün tanıtımı,
Katalog (Satış veya tanıtım amaçlı),
Yazılımların tüketiciye sunulumu,
Promosyon,
Kartvizit olarak,
Kurum, kuruluş, dernek tanıtımları
ve etkinlikleri,
Basın açıklamaları,
Faaliyet raporları,
Halkla ilişkiler faaliyetleri,
Müzik albümleri,
Koleksiyonlar,
Sanal sanat galerileri,
Özel günlerin anısına,
Her türlü gösteri bileti ve davetiyeleri
Okul ve Andaç
Eğitim v.b.

BAKINIZ
Matematikte Grafik Kullanımı ve Grafik Çeşitleri
Grafik Nedir?
Grafik Sanatlar
Grafik Tasarım

TABLO

Dağıtım tablosu, üretici istasyonlarda ya da altistasyonlarda kullanılan ve çıkışların korunmasını sağlayan tablo.
Elektrik tablosu, elektrikli düzeneklere kumanda etmeye, durumlarını kontrol etmeye ya da korumaya yarayan donanımı içeren bütün.
Gösterge tablosu, birçok farklı yerden yapılan çağrıların kaynağını ayırt etmeye yarayan optik ya da ışıklı göstergeler kümesi.
Kontrol tablosu, kullanıcıdaki iç donanım girişine yerleştirilen tablo.
Finansman tablosu, işletmede çeşitli mali giriş ve çıkış akımları hakkında bilgi veren ve nakit para, döner sermaye vb. durumları, gerektiğinde değiştirmeye yarayan mali çözümleme aracı.
Yönetim tablosu, yönetime çeşitli servislerin iyi işleyip işlemediğini denetleme olanağı veren istatistik, grafik ve bilgilerin tümü.
Zaman tablosu, bir üretimin birbirini izleyen aşamalarını, çalışma saatlerinin başlangıcını ve bitimini gösteren tablo.

DEVAMI Tablo Nedir?
Son düzenleyen Safi; 22 Nisan 2018 16:18
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Çizgi Grafiği Nedir?
Anket, istatistik gibi araştırma sonuçlarını gösteren ve tüm verilerin bir çizgi üzerinde kesiştiği grafik türü. Çizgi grafiği okumak için önce grafik üzerinde bir nokta belirlenir. Bu noktanın yatay ve düşey eksenlerdeki değerlerinden yararlanılır.
Sponsorlu Bağlantılar

Çizgi Grafiğinin Kullanım Alanları
Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesine çizgi grafiği denir.Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.
66551d1524523555 matematikte grafik kullanimi ve grafik cesitleri tab1

Sistem Odaları
Otomasyon
Proses kontrol
Akıllı ev uygulamaları
Sera sistemleri
Tavukçuluk sistemleri
Soğuk Odalar
Lojistik uygulamala
Hastanede
Kütüphanede

Sütun Grafiği Nedir?
Bir sütun grafiği bir süre içindeki veri değişikliklerini gösterir veya öğeler arasındaki zıtlıkları resimler. Zaman içindeki farkları vurgulamak için kategoriler yatay olarak, değerler dikey olarak düzenlenmiştir.

Toplanan bilgilerin sütun şeklindeki grafik ile gösterilmesine sütun grafiği denir.Bu tip grafikte gösterilmek istenen değerler sütun veya çubuklarla ifade edilir. Çizgi grafiğinde olduğu gibi dikey ve yatay çizgiler çizilir ve eşit aralıklarla bölünür.Karşılaştırılacak değerler bu aralıklar üzerinde işaretlenir. Aynı genişlikte sütunlar bu işaretlere kadar uzatılır.

Sütun Grafiğinin Kullanım Alanları
Sütun grafiğinde iki eksen vardır. Yatay eksende ve düşey eksende ölçülen değerlerin birbirine göre durumları sütunlarla (çubuklarla) belirtilir. Yatay eksende incelediğimiz bir değere göre, düşey eksendeki değişimi görebiliriz.
  • Ürün hasılatlarının yıllara dağılımı
  • Fabrikada üretilen ürünlerin üretim miktarları (aya-yıla göre)
  • Bir kentte ya da ülkede yıllara bağlı yağışlar
  • Bir okuldan mezun olan öğrenci sayısının yıllara göre dağılımı
  • Ülkeler arası üretim karşılaştırması
  • Bir forum sitesine günde gelen mesaj sayısının incelenmesi
DEVAMI Matematikte Grafik Kullanımı ve Grafik Çeşitleri
Son düzenleyen Safi; 24 Nisan 2018 01:54
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Yüzlük Tablo Nedir?
1 den 100 e kadar sayıların yazılı olduğu 10 x10 luk hücrelere ayrılmış tablodur .

Yüzlük Tablo Nerelerde Kullanılır?
1.Resim yaparken
2.Bulmacalar hazırlanırken de kullanılabilir
3.Görüntü hazırlamada
4. Kazak modellerini gösteren çalışmalarda.
5. Dantel örneklerinde
6. Matematik Alanında
a. Ritmik saymalarda
b. Çarpma işleminde
ç.Bölme işleminde
d. Toplama işleminde
7. Çeşitli Oyun Kartlarında ( Tombala oyunu gibi)
8. Matbaa işlerinde
9. Grafik Hazırlamada kullanılır.
Son düzenleyen Safi; 24 Nisan 2018 01:55
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Grafiklerin Kullanım Alanları

Sistem Odaları
Otomasyon
Proses kontrol
Akıllı ev uygulamaları
Sera sistemleri
Tavukçuluk sistemleri
Soğuk Odalar
Lojistik uygulamala
Firma tanıtımı,
Ürün tanıtımı,
Katalog (Satış veya tanıtım amaçlı),
Yazılımların tüketiciye sunulumu,
Promosyon,
Kartvizit olarak,
Kurum, kuruluş, dernek tanıtımları
ve etkinlikleri,
Basın açıklamaları,
Faaliyet raporları,
Halkla ilişkiler faaliyetleri,
Müzik albümleri,
Koleksiyonlar,
Sanal sanat galerileri,
Özel günlerin anısına,
Her türlü gösteri bileti ve davetiyeleri
Okul ve Andaç
Eğitim v.b.

BAKINIZ
Matematikte Grafik Kullanımı ve Grafik Çeşitleri
Grafik Nedir?
Grafik Sanatlar
Grafik Tasarım

TABLO

Dağıtım tablosu, üretici istasyonlarda ya da altistasyonlarda kullanılan ve çıkışların korunmasını sağlayan tablo.
Elektrik tablosu, elektrikli düzeneklere kumanda etmeye, durumlarını kontrol etmeye ya da korumaya yarayan donanımı içeren bütün.
Gösterge tablosu, birçok farklı yerden yapılan çağrıların kaynağını ayırt etmeye yarayan optik ya da ışıklı göstergeler kümesi.
Kontrol tablosu, kullanıcıdaki iç donanım girişine yerleştirilen tablo.
Finansman tablosu, işletmede çeşitli mali giriş ve çıkış akımları hakkında bilgi veren ve nakit para, döner sermaye vb. durumları, gerektiğinde değiştirmeye yarayan mali çözümleme aracı.
Yönetim tablosu, yönetime çeşitli servislerin iyi işleyip işlemediğini denetleme olanağı veren istatistik, grafik ve bilgilerin tümü.
Zaman tablosu, bir üretimin birbirini izleyen aşamalarını, çalışma saatlerinin başlangıcını ve bitimini gösteren tablo.

DEVAMI Tablo Nedir?
Son düzenleyen Safi; 24 Nisan 2018 02:00
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Grafik Sanatların Tanımı
Grafik Sanatlar resim, heykel, mimari ve dekoratif sanatlar gibi plastik sanatların önemli kollarından biridir. Diğer sanat dallarında estetik ön planda olduğu halde grafik sanatlar estetik ve mekaniğin iç içe olduğu bir sanat dalıdır, çünkü bu sanat dalında yapılan her iş baskılanmak (kopyalanmak) için yapılır. Baskı da bir teknik gerektirdiğinden o tekniği bilmek gerekir. Resim, fotoğraf, yazı ve karikatür sanatlarından yararlanan bu sanat dalı diğer sanatlardan farklıdır.
Grafik Sanatlar iki ana bölüme ayrılır:

1) Özgün Grafik Sanatlar
Burada grafik sanatçısı bir ressamdır. Eserini bir ressam gibi planlar ve düzenler; ancak yaptığı çalışmayı özgün baskı türlerinden birisi ile çoğaltması gerekir, bunun için bu baskı türünü çok iyi bilip uygulayabilmelidir. Bu bölümde uygulanan baskı türleri, linol, ağaç baskı, litografi ve serigrafi gibi baskı türleri. Bu baskı türleri sanatçının tek başına uygulayabileceği baskı türleridir.

2) Reklâm Grafik Sanatlar

Reklâm, ekonomik gelişmede satışa çıkarılan mallar, ürünler ve kavramlar hakkında topluma bilgi vermek ve onların satın alınmasını sağlamak için ikna etmektir. Reklâmlar hazırlanış biçimi açısından üç grupta hazırlanır:
a) Göze hitap eden reklâmlar: Afiş, pankart, broşür, katalog, gazete ve mecmua reklâmları vs. gözün etkilendiği reklâmlardır. Grafik Sanatlar gözün etkilendiği sanattır ve reklâmın bu bölümü ile ilgilidir.
b) Kulağa hitap eden reklâmlar: Radyo ve çığırtkan reklâmlar
c) Hem göze hem de kulağa hitap eden reklâmlar: Sinema ve televizyonlar

Reklâm Resmi Çalışmaları
Reklâm resmi çalışmalarında konu ne olursa olsun aşağıdaki işlem sırasını izlemek çalışmayı kolaylaştıracaktır.
1- Konu iş esasına göre tespit edilir. Ürünün veya hizmetin pazarlama stratejisi belirlenip sesleneceği hedef kitle seçilip maliyet yaklaşık olarak hesaplanır.
2- Çalışılan konu ile ilgili çok geniş bilgi toplanıp benzeri çalışmalar izlenip kaynaklar taranır ve her aşamada bazı notlar alınır.
3- Kaynak taraması sonucunda oluşan bilgi yoğunluğuna göre pek çok ön eskiz oluşturulur.

DEVAMI Grafik Sanatlar
Son düzenleyen Safi; 24 Nisan 2018 01:52
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Aralık 2013       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesidir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, ambalaj tasarımı gibi birçok ortamda uygulanabilir. Grafik tasarımında ve grafik sanatlarda, görsel sanatların temel ilkeleri olan hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm ve birlik geçerlidir.
Mimarlık ve mühendislik alanlarında bilgisayar grafikleri, özellikle tasarım ve gerçekleştirme aşamasında zaman kazandıran bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Neredeyse tüm ürünler, bilgisayar üzerinde yapılan modellemelerin sayesinde bu kadar kusursuz geliştirilebiliyor. Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) yöntemiyle yolcu uçakları, taşıt araçları, bilgisayarlar ve her türlü endüstri ve sanayi ürünleri daha kolay tasarlanabiliyor.

BDT üzerinde canlandırmalar (animasyon) da yapmak olasıdır. Gerçek zamanlı modellemeler sayesinde, örneğin dişli bir sistemin çalışması veya bir arabanın yan kapısının olası bir kaza anında deformasyonu rahatlıkla gözlemlenebilir. Nesnelerin tel kafes olarak ifade edilmesiyle modelllerin içi görülebilir ya da istenirse nesne bazı matematiksel denklem, algoritma ve ışık hesaplamaları yardımıyla gerçeğe çok yakın olarak ekrana aktarılabilir.

Tüm bunların yanında eğitim, benzetim ve eğlence alanlarında da bilgisayar grafikleri teknolojilerine sıkça başvurulur. Bir nevi sanal eğitim aracı olan simülatörler, görsel teknolojileri ile gelecekte uçak, gemi kaptanı vb. olacak kişilerin eğitimini üstlenebilir. Bu cihazlarla çalışan pilotlar, tek uçuş maliyeti binlerce doları bulan uçaklara binmeden bunların gerçeğe tam uygun modelleri üzerinde eğitim görürler.