Arama

Bıldırcın nasıl yumurtlatılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Temmuz 2018 Gösterim: 109.339 Cevap: 31
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
27 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Bıldırcın nasıl yumurtlatılır?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi

Bıldırcın Üretimi

Üretim, kuluçka makinelerine döllü yumurta konarak yapılır. Ancak, döllü yumurta bulmak kolay değildir. Kuluçkalık yumurtaların döllülük oranının yüksek olması gerekir. Çiftleştirme kafeslerindeki her erkek bıldırcına çok az dişi düşmelidir (2 veya 3 tane). O zaman döllü yumurta oranı artmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Damızlık bıldırcın alıp onların yumurtası ile işe başlanabilir. Ancak bu bıldırcınlar 2-3 haftalıktan daha yaşlı olmamalıdır.
Bıldırcının canlı nakli de zordur, bıldırcın yumurtası nakli de zordur. Çok zayiat verir.
Kuluçka makinesinin geliştirme bölümüne konan yumurtalar burada 15 gün kalır. Sonra çıkış bölümüne alınır.
Civciv çıkışı 17' inci günde başlar ve bir iki gün içinde tamamlanır.
Yumurtaların kuluçkaya konuşu, daha önce anlattığımız tavukçuluktaki esaslara uygun olarak yapılır. Yumurtaların makine tarafından günde en az 4 kere çevrilmesi gerekir. Makine bıldırcın yumurtalarından civciv çıkaracak özelliklere sahip olmalıdır. Yani bıldırcın kuluçka makinesı biraz farklıdır.

DEVAMI Bıldırcın Yetiştiriciliği
Son düzenleyen Safi; 28 Temmuz 2018 20:07
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
27 Kasım 2008       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Bıldırcın Üretimi

Üretim, kuluçka makinelerine döllü yumurta konarak yapılır. Ancak, döllü yumurta bulmak kolay değildir. Kuluçkalık yumurtaların döllülük oranının yüksek olması gerekir. Çiftleştirme kafeslerindeki her erkek bıldırcına çok az dişi düşmelidir (2 veya 3 tane). O zaman döllü yumurta oranı artmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Damızlık bıldırcın alıp onların yumurtası ile işe başlanabilir. Ancak bu bıldırcınlar 2-3 haftalıktan daha yaşlı olmamalıdır.
Bıldırcının canlı nakli de zordur, bıldırcın yumurtası nakli de zordur. Çok zayiat verir.
Kuluçka makinesinin geliştirme bölümüne konan yumurtalar burada 15 gün kalır. Sonra çıkış bölümüne alınır.
Civciv çıkışı 17' inci günde başlar ve bir iki gün içinde tamamlanır.
Yumurtaların kuluçkaya konuşu, daha önce anlattığımız tavukçuluktaki esaslara uygun olarak yapılır. Yumurtaların makine tarafından günde en az 4 kere çevrilmesi gerekir. Makine bıldırcın yumurtalarından civciv çıkaracak özelliklere sahip olmalıdır. Yani bıldırcın kuluçka makinesı biraz farklıdır.

DEVAMI Bıldırcın Yetiştiriciliği
Son düzenleyen Safi; 3 Ağustos 2018 02:13
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Şubat 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben resimlerine baktım strofardan yapmışsın güzel olmuş.. ama bence marangozdan planya talaşı yani kalın talaş ser altlarına ben öyle yaptım çok mutlu oluyolar hijyenede önem vermek lazım bende 3 dişi 1 erkek var yumurtlamıyolar şu an çünkü benim ortma müsait değil apartmanın deprem sınagında müsait yer var gün ışığı alıyor yani ben plastik sandıkları birini düz digerinide üstüne ters kapak yaptım güzel oldu şimdilik sadece bıldırcın yemi veriyorum askeri sistem gidiyor katkı yem kullanmıyorum ama hayvanlara bakmaktan çok zevk alıyorum sonuçta çok masum yaratıklar zaten bıldırcın bilmeyenler için dünyaya sonrada n cennetten gelmiş bir hayvan israiloğullarına (yahudilere )kıtlık olmuş eski yıllarda o zamanlar yani neyse bilgi alışverişinde bulunulım birbirimize...son olarak cinsiyetlerinden iyici emin olmak lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim bildiğim daha doğrusu ögrendiğim kadarıyla boynunun altı göğüs kısmındaki benekler beyaz veya gri renkte olursa (erkek) oluyor fakat kahve veya siyah renkte olursa (dişi) oluyor bu tespit doğruluk oranı % 85 tutar ben mesela 3 dişi 1 erkek olduğunu iddaa ediyordum sonra uzman kişi bana iki dişi iki erkek dedi o zaman anladım kafeste adeleti sağlayamadığım için yumurta alamadım çünkü iki erkek olduğu için dişileri paylaşamadılar sürekli bir kapışma söz konusu idi hemen erkeğin birini alıp yerine dişi koydum ..ama benim erkek çok hırçın fakat dişilere göre biraz ufak kalıyor zaman lazım yani beslenmesi gerekiyor biraz daha.. sana diyeceğim ismail kardeş önce cinsiyetlerinden emin ol belki hayvanlar daha gelişme aşamaşındadır önemli olan aile ortamı oluşturmak soğuklada alakası yokmuş soğuktada yumurtluyolarmış uzman arkadaşım öyle dedi .Bu arada talaş koymasanda olur ..nasıl kolayına geliyorsa ben ben bir süre kullandım talaş şimdi altlarına kağıt seriyorum iki günde bir değiştiri,yorum neyse kolay gelsin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Şubat 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bende 2 dişi 1 erkek var ama erkeği sonra aldım onu gagalıyorlar şimdi başka kafeste duruyo alışmaları için ne yapmam lazım iginiz için çok teşekkür ederim saolun Msn Sad

onları ayırma beraber kalsın alışırlar gagalarının sivriliğini tırnak makasıyla al yaralanma olmaz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Şubat 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ismailtürk adlı kullanıcıdan alıntı

Öncelik le konumla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim...O talaşı bende düşündüm ama yuvanın içini temizlememde oldukça engel olacak üzerinden tel olduğu için o yüzden koymak istemedim...Cinsiyetlerinden tam anlamıyorum ama sanırsam 1 erkek 2 dişi olması lazım alırken öle demişlerdi.Ama cinsiyetlerinden anlayan birisi varsa ve yardımcı ola bilirse çok sevinirim...

bia altı kapalı plastik kap ya da sıvı yağ tenekelerini onlara zarar vermeyecek şekilde içine kül+kum+talaş koy onlar onunla oynar ve mutlu olurlar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bıldırcınlarınız için hepsini aynı yerde tutup hep aynı yem wermeyin arada bir baklagillerden werin daha daha çok yumurtlamaları için ise kenevir verin Msn Grin

kenevırden kastınız nedır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mart 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafirhüseyin adlı kullanıcıdan alıntı

slm arkadaşlar ben bıldırcın besliyorum yumurtlamıyorlar 5 diş bir erkek var
yardımcı olursanız sevinirim

kafes ya da nerde bakıyorsanız içine girebilecekleri buyuklukte (en az 2-3 tanesının)bir kab kum koyun yemlerine ufalanmış yumurta kabuğu koyun ara sıra yeşillik verin sularına vitamin koyun bı sıse suyun içine 4-5 diş sarımsak koyup guneşte bekletin koruyucu olarak haftada bı kez kenevir tohumu verin içine geçip saklanabılecekleri oyuklar sağlayın kendilerini güvende hissedip kuluçkaya yatabilirler baktığınız yerin içine kucuk calılar koyun saklanmak için bende 16 bıldırcın var 13 japon 3 u ekın bıldırcını (kırmızı)oyalanmaları için gagalayacak seyler koyun
merter - avatarı
merter
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #9
merter - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

slm arkadaşlar bende 3 dişi bir erkek bıldırcın var 1 ayı geçti yumurta yemide veriyorum ama yumurlamıyor ne yapmam gereki illede sıcak yerde mi bakmam gerekir cevap yazarsanız seviniri

bulundugu ortam 22 derecenin altında olmamalı ve güneş görmeli ve sürekli dolaşma ürkütme derim.......Msn Wink
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mayıs 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bıldırcının yumurtlaması için doğal bir ortamda hissetirmeniz gerek ben babmdan rica ettim deniz yakın bize 25 kg lık çuvalla kum getirdi kumu kümesin gözlerine koydum 26 adet var şu anda 4 ü yavru büyüklerin içersinde 3 erkek var. Hergün ortalama 20 yumurta alıyorum . Ayrıca soğukluk otunun bir demetini haftada bir kez yedirdinizmi performasını etkiler artar. Ama fazla verirseniz ishal olur. Yardım olabildiysem ne mutlu bana.