Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Seçmen listesinde adım bulunmuyor, ne yapmalıyım?

Gösterim: 9.525 | Cevap: 1
Ziyaretçi makale
Cevaplanmamış   |    4 Aralık 2008 18:22   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Seçmen listesinde adım bulunmuyor, ne yapmalıyım?

seçmen listesinde adım bulunmuyor ne yapmalıyım
4 Aralık 2008 19:07   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.238 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Seçmen listesinde adım bulunmuyor, ne yapmalıyım?


Muhtarlığınıza başvurunuz.. ayrıca İnceleyiniz

TC kimlik numarası esasına göre hazırlanan yeni sistem uyarınca, bilgilerin güncellenmesi amacıyla muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen listeleri 1 Mart’a kadar askıda kalacak.
Vatandaşların bu tarihe kadar seçmen listelerini kontrol etmeleri gerekecek.
Seçimlerle ilgili çalışmalarını tamamlayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), teknolojinin de yardımıyla bu yıl ki seçimlerde, mükerrer oy, seçmen kaydırma gibi sorunların önüne geçmek, parmak boyama işlemine son vermek amacıyla daha kolay bir sistem geliştirdi.
Oluşturulan "Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi" ile Türkiye genelindeki 43 milyon seçmen bilgisayar ortamına kaydedildi. Seçmenler MERNİS ile eşleştirme sonucu TC kimlik numaralarına göre sisteme işlendi.

EKSİK BİLGİLER İÇİN BAŞVURU MUHTARLIKLARA

Seçmen kimlik ve ikametgah bilgileri, TC kimlik numarası altında toplanacak ve seçimle ilgili işlemler kimlik numarası esas alınarak yapıldı. Seçmen kayıtlarındaki düzeltmeler, yeni hazırlanan "yeni kayıt ve değişiklik formu"na yazılacak.
Son yerel seçimlerde veya daha sonra yapılan seçimlerde listelere yazılmayanlar, 1 Mart 2007 itibariyle 18 yaşını dolduranlar, başka listede yazılı olmasına karşın sürekli oturmak amacıyla listenin çıkarıldığı seçim bölgesine taşınanlar, TC kimlik numarası bulunmayanlar, bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik olanlar, askerlikten terhis olanlardan listelerde kaydı olmayanlar bu süre içinde muhtarlıklara başvuracak.

NÜFUS CÜZDANINDA KİMLİK NUMARASI ZORUNLU DEĞİL

TC kimlik numarası, seçmen kimlik ve ikametgah bilgileri toplanırken, seçmen kütüğüne ilk defa yazılmada ve değişiklik formu düzenlenirken gerekli olacak.
Üzerinde TC kimlik numarası yazılı olsun veya olmasın nüfus cüzdanlarının yanı sıra pasaport, ehliyet gibi geçerli kimlik belgeleri de oy kullanırken ibraz edilebilecek.

ENGELLİLERE KOLAYLIK

Muhtarlık bölgesi askı listelerinde isimleri olduğu halde, muhtarlık, polis veya jandarma araştırması sonucunda o bölgede oturmadığı anlaşılan seçmenlerle MERNİS veri tabanında kayıtlı olmayan seçmenlerin kayıtları, ilçe seçim kurulu başkanının kararı üzerine dondurulacak.
Kamu hizmetlerinden men edilenlerin durumları ve yasaklılık süreleri seçmen kaydına işlenecek.
Özürlülerin daha rahat koşullarda oy kullanabilmelerinin sağlanması amacıyla durumları seçmen listelerine not edilecek.

İNTERNETTEN DE KONTROL EDİLEBİLECEK

Seçmen bilgileri, muhtarlıkların yanı sıra YSK’nın "http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp" internet adresinden kontrol edilebilecek. Bu sayede, seçim döneminde hangi sandıkta ve hangi adreste oy verileceği ve kimlik bilgilerinin içeriği tespit edilebilecek.
Herkesin tek kimlik numarası olduğu için mükerrer yazım yapılamayacak, böylece mükerrer oy kullanımının önüne geçilecek ve bunu engellemek için uygulanan parmak boyamaya gerek kalmayacak.
4 Kasım’da yapılması öngörülen genel seçimlere ilişkin resmi seçim takvimi
20 Temmuzda başlayacak.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Seçmen listesinde adım bulunmuyor, ne yapmalıyım? benzer konular

Facebook'ta kaydolurken adım reddedildi, ne yapmalıyım?
Kaydolurken adım reddedildi MsXLabs.org Bağlantı kurduğunuz kişinin kim olduğundan her zaman emin olmanız için tüm kullanıcılarımızdan gerçek ad ve soyadlarını kullanmalarını istiyoruz. Topluluğumuzun güvenli ve güvenilir tutmak için, hesap oluşturduğunuzda belirli adların kullanımını...
Forum: Sosyal Ağlar Cevap: 2
Son Mesaj: 17 Temmuz 2014 21:09
Adım Adım Network (AĞ AYARI)'nın Yapılması
ADIM ADIM NETWORK (AĞ AYARI) NIN YAPILMASI ** BU AYARLAR SİSTEMDE DHCP (DYNAMIC HOST CONFIGURATION PROTOCOL) ETKİN OLDUGU DURUMLARDA GEÇERLİDİR. İP VE DİĞER TÜM AĞ AYARLARINI SİSTEM KENDİSİ GERÇEKLEŞTİRİR. AĞ ÜZERİNDEKİ TANIMLI BİR SUNUCUDAN İSTEMCİ İP SİNİ ALIR VE SİSTEME DAHİL OLUR. 1. ...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Haziran 2014 11:01
Adım Adım Video CD'lerini Kopyalamak
ADIM ADIM VİDEO CD'LERİ KOPYALAMAK DVD kullanımına geçmek ve bu arada da eski video cihazınızdan kesin olarak kurtulmak istiyorsanız,eski video kasetlerinizi Video-CD'lere dönüştürebilirsiniz.Bu format pek çok harici DVD Player tarafından da tanınacaktır. 1-Bu işlemi gerçekleştirmek için bir...
Forum: Bilgisayar Cevap: 3
Son Mesaj: 26 Nisan 2011 16:14
Nalan - Ömrümce Hep Adım Adım
Nalan - Ömrümce Hep Adım Adım - Şarkı Sözleri Ömrümce hep adım adım Her yerde seni aradım Ben kalbimden başka yerde İnan seni bulamadım Kenarlarda köşelerde Kadehlerde şişelerde Ben kalbimden başka yerde
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 16 Haziran 2008 16:43
Yiğit Giray - Adım Adım
Yiğit Giray - Adım Adım - Şarkı Sözleri Bugün seni eski resimlerde bıraktım Hatıra defterimden bir sayfa daha koparttım Bitmez denen günleri biz nasıl geçmişiz Aşk şarabını yanlış kadehten içmişiz Yıllarca aradım yıllarca yanıldım Kendimi kaybettim sonunda yoruldum Kimlerle tanıştım...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Mayıs 2008 09:36
 
Sayfa 0.160 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu