Arama

Resim yapmak günah mıdır? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Ocak 2014 Gösterim: 24.805 Cevap: 38
ünili - avatarı
ünili
Ziyaretçi
3 Ocak 2012       Mesaj #21
ünili - avatarı
Ziyaretçi
bence insanın içinde tasıdığı niyet önemli ben resim öğretmenliği okuyorum çizdiğim ne olursa olsun sanat güdüsüyle bakyorum .haşa ben yaratdım yada tapılcak bişe ürettim demiyorm tamamen sanat güdüsüyle yaptığım bir iştir . ekmek yiceğim tutunabilceğim tek dal bu ise benim suçum ne;( keşke bu aptal puta tapınan insanlar olmasaydıda, ALLAH vergisi yeteneğimizi sergilerken acaba günahmı işliyoruz diye korkulara kapılmasaydık... napıym okulumu brakayım.s
Sponsorlu Bağlantılar
Intersect - avatarı
Intersect
VIP VIP Üye
3 Ocak 2012       Mesaj #22
Intersect - avatarı
VIP VIP Üye
Resim Yapmak Günahsa Herkes Günahkar Olurdu , Ama Allahımın İşine NasıL Karışabilirz o Yapma dediyse yapmayız .
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2012       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Maşallah ne güzel müslümanlar var. Bence günah değil, bence sorun olmaz vs. Allah'ın ve Resulü'nün getirdiği emir ve yasakları "Bence" diye değerlendiriyorsanız, imanınızı kontrol etmenizde fayda var. İslamiyette birlik ve bütünlük vardır, bence, sence diye herkese göre ayrı birşey olsaydı herkese göre ayrı bir din oluşurdu.

Haram olana helal, helal olana haram demek, ben Allah'ın ve Resulü'nün dediğini değil kendi bildiğimi okurum demektir, yani nereye vardığını siz düşünün, açık açık yazmama gerek yok sanırım.

Helâl ve haram kılma hakkı yalnız Allah'a aittir ve Resulullah da yalnızca Allah'dan vahyedileni söyler. "”O kendi hevasından konuşmaz, ancak kendisine vahyedileni söyler. (Necm suresi, 3. ve 4. ayetler)"
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
12 Ocak 2012       Mesaj #24
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
İslamın Resim, Müzik ve Heykele Bakışı

İslam dini, resmin tamamını ve hacmi şekillendirmek demek olan heykelciliğin hepsini yasaklamış olmayıp canlı varlıkların resmini yapmayı ve heykel yontmayı men etmiştir. İslami eserlerdeki tezhipler ve minyatürler, cansız varlıkların resmini çizmek ve nakş etmekte bir mahzur bulunmadığının açık delilidir.

Minberlerin yapılmasındaki oymacılık, sütunların ve direk başlıklarının yapılmasında yontma sanatının ve mihraplardaki mukarnasların yapılmış olması, heykelciliğin ancak canlı varlıklara ait olanının yasaklanmış ve geri kalanının serbest bırakılmış olduğunu açıkça göstermektedir. Resim ve heykelcilikteki bu küçük daraltma, nesiller boyunca devam eden puta tapıcılığın önüne set çekmek gayesiyle olmuştur.

İslami ölçüler önünde sanat, sanat için değil, gaye için kullanılacaktır. *Uygarlığın gelişmesine* çalışırken, sanatı başıboş bırakmayan İslam, onu disipline etmiştir. *Bugünün medeni insanları, resme tapmıyor. Bu endişe, geçmiş zamana ait olarak kalmalı, hale müdahale etmemeli değil midir?* diyenlerin bulunduğuna şahit olmaktayız.

Bu iddia tam olarak doğru değildir. Zamanımızın insanları arasında fetişizmin kalıntılarına rastlanmakta ve putperestliğin özentisini taşıyanların bulunduğunu görmekteyiz. Esasen, geçmiş tarihlerde de insanoğlu, resmi yapıp karşısına geçip tapınmaya başlamış değildir. Belki, önce Mabudı hakıykî olan Allahtan (cc) gayrisine tapmaya başlamış ve daha sonra bunların resim ve heykelini yapmaya kalkmıştır.

İslam dini, uygarlığın gelişmesi demek olan sanata karşı çıkmamış; uygarlığın aygırlığa dönüşmesini önlemiştir. Biz Müslümanlar, ilme tapmayız. Müsbet ilmin kanunlarını vaz eden Allaha (cc) iman ederiz.

İslam, müziğin belden aşağısına ve nefse hitap eden çeşidine karşı tavır almış ve bunların bestelenip seslendirilmesine karşı çıkmıştır.

İslam, sanatın aslını değil, yozlaştırılmış vasfını yasaklamış bulunmaktadır. Bu hükmü ile de insanlığın hayrına ve ilim haysiyetinin korunmasına matuf tedbir koymuş bulunmaktadır.

Ç.ve G.M. Fetvalar, Mehmet Emre İcazetli Din Alimi
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
theMira
macintoshSJ - avatarı
macintoshSJ
Ziyaretçi
12 Ocak 2012       Mesaj #25
macintoshSJ - avatarı
Ziyaretçi
melek resmi yapmak pek günah değil ama insan resmi falan yapabilirsin tabikide. sadece kıbleye doğru yüzü dönük olmasın.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2012       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mantıkla çözülmez bu iş çünkü İslam mantık dini değil gayb 'a iman dinidir. Allah c.c hiç bir şeyi hikmetsiz bırakmamıştır. Bizler bize verdiği akılla anlamaya çalışıyoruz ama Allah'ın yaptıklarını beynimizde bir mahkeme oluşturup buda olur mu böyle dedik mi işler sarpa sarar. Sahih hadis var mı var en azından yapan günahını kabul etsin aksi takdirde harama helal demiş oluruz buda bizim münafık olmamız için yeterde artar....
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ocak 2012       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ALLAHIN YARATTIGI VE CAN VERDİYİ TÜM BEDENLER KUTSALDIR.BİZ BUNLARIN RESMİNİ YAPARAK ALLAHI ZİKİR EDİYORSAK Kİ ÖYLE
VE BUNLA YETİNMEYİP ALLAHA DUA EDEN BİR ÇOÇUK SİLÜETİNDE LAFZA BAKIP ALLAH C.C TESBİH EDİYORSAK VEKİ BUNUDA YAPANI ÖVÜP BİZDE YAPABİLSEYDİK DİYE KENDİMİZLE HAYIFLANIRKEN SİZ NEYİN KAVGASINI YAPIP NEYİ İSPATLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ...
FARZLARI YAPMAYANLAR SÜNETTLERLE AHKAM KESİP HADİS UYDURUYORLAR...
BIRAKIN GEVEZELİĞİ O ZAMAN TVLERİ KAPATIN..İNTERNETİ KAPATIN Kİ ŞU ANDA ORDASINIZ...VE AZINIZDAKİ BİN TÜRLÜ KAFİR LAFINIDA KENARA KOYUN......

GELİN KONUŞALIM RESİMMİ ÇİZMEYELİMMM KURANMI OKUMAYALIM YOKSA BUNLARI KONUŞUP LAF YAPANLARIMI ASALIM DİYE

BU ARADA DAHA TAKSİMDE KİMSEYİ SALLANDIRMADILAR BİLESİNİZ.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ocak 2012       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Allah rasulunun (s.a.v) söylediklerini duyduktan sonra nasıl "resim yapmak günah değildir." diyebiliyorsun.Yazık! Müslümanlığından utann!
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Şubat 2012       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şahsi görüşlerimi aktarıyorum Bilmediğim bir şey hakında bir kişiyi dahi yanıltmak istemem

insanların artık putprestlik ve sahte ilahlar edinmicek kadar aydınlandıgı ve artık hayvan ve insan figürlerinin bel kısmından yukarısının insanlar tarafından resim edilmesinin caiz oldugu alimler tarafından onaylanmıs .

Okul konusuna gelince Arkadaşlar mecburiyetler var ise Sanırım bunun bir günahı olamaz Nedenine gelicek olursak En önemli ibadetimiz insanın Nuru olarak belirtilen NAMAZ bile mecburiyet hallerinde esaret hallerinde ertelenebilmekte işlediğimiz o kadar büyük günahdan tevbe edebilirken mecburiyeten çizilmiş bir resmin günahı tartısılır ortada ilaki bir günah varsa bunun sorumlusuda bence öğrenci değildir tabiki en doğrusunu Allah bilir ..

Tabiki kalkıp nü çalısması yapan bi adam içinde günahsızsın denilmez ancak öğrencilik konusunda mecburiyet beli bir derecede esaret işin

içine giriyor !
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Şubat 2012       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Maşallah ne güzel müslümanlar var. Bence günah değil, bence sorun olmaz vs. Allah'ın ve Resulü'nün getirdiği emir ve yasakları "Bence" diye değerlendiriyorsanız, imanınızı kontrol etmenizde fayda var. İslamiyette birlik ve bütünlük vardır, bence, sence diye herkese göre ayrı birşey olsaydı herkese göre ayrı bir din oluşurdu.

Haram olana helal, helal olana haram demek, ben Allah'ın ve Resulü'nün dediğini değil kendi bildiğimi okurum demektir, yani nereye vardığını siz düşünün, açık açık yazmama gerek yok sanırım.

Helâl ve haram kılma hakkı yalnız Allah'a aittir ve Resulullah da yalnızca Allah'dan vahyedileni söyler. "”O kendi hevasından konuşmaz, ancak kendisine vahyedileni söyler. (Necm suresi, 3. ve 4. ayetler)"