Arama

Kasiyerlik nasıl bir meslektir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Aralık 2014 Gösterim: 36.296 Cevap: 26
u090314083 - avatarı
u090314083
Ziyaretçi
21 Nisan 2010       Mesaj #11
u090314083 - avatarı
Ziyaretçi
bende 1 ay oldu bu işle uğraşıyorum ilk zamanlar çok zor gelıodu hatta istifaamı bl vermştm o derce.soraları alısttm sorunlu musterıler dısında hç bir zorlugu yok sabırlıysanda kolay bir iştr. kolay gelsn Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
21 Nisan 2010       Mesaj #12
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
u090314083 adlı kullanıcıdan alıntı

bende 1 ay oldu bu işle uğraşıyorum ilk zamanlar çok zor gelıodu hatta istifaamı bl vermştm o derce.soraları alısttm sorunlu musterıler dısında hç bir zorlugu yok sabırlıysanda kolay bir iştr. kolay gelsn Msn Happy

KASİYER

Sponsorlu Bağlantılar
TANIM
Ticari kuruluşlarda mal ve hizmetlerin satışı karşılığında nakit parayı bir defada veya taksitler halinde alan ve kredi kartıyla yapılan ödemelerde gerekli işlemleri gerçekleştiren, karşılığında fatura veya fiş veren kişidir.

GÖREVLER
- Yazar kasaya fişteki bilgileri girerek, mal bedelini kaydeder, -Fiş bedeli parayı müşteriden sayarak teslim alır ve gerekirse para üstünü müşteriye verir, - Yazar kasadan çıkan fişi, paket fişi ile iğneleyerek ya da zımbalayarak müşteriye verir ve paket servisine yöneltir, - Çalışma saati bitiminde alınan paraları sayar ve yetkililere teslim eder, - Yetkili kişilere verilen paraları günlük defterlere kaydeder, -Gün sonu raporu hazırlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Bilgisayar, - Yazar kasa, - Hesap makinesi, -Fiş kağıt rulosu, - Günlük kağıt rulosu, -Kasa anahtarı, -Kasa defteri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Kasiyer olmak isteyenlerin; - Sayılarla dört işlemi çabuk ve doğru yapabilen, -Çok dikkatli ve özenli, - Güvenilir, sorumluluk sahibi, sabırlı, - Elini ve parmaklarını çabuk kullanabilen, - Sürekli belli bir yerde oturmaktan ve devamlı aynı işleri yapmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekir. İleri derecede görme bozukluğu, el ve parmaklarda sakatlık bu mesleğin yapılmasını engelleyici durumlardır.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Kasiyer genellikle kapalı ortamlarda ve oturduğu yerde görevini yapar. İşlerini yaparken insanlarla etkileşim halinde ise de ilişki yüzeyseldir. Kasiyer çalışması sırasında çok dikkatli olmak zorundadır. Kasadaki paranın eksik çıkması durumunda mali zarara yol açabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Kasiyerler; genellikle mağaza, market, lokanta, otel, eğlence yerleri gibi mal ve hizmet satan ticari kuruluşlarda çalışabilirler. Kasiyerler genellikle özel sektöre ait işletmelerde görev yaparlar. Mal ve hizmet satışına bağlı olarak para tahsilatı gerektiğinden kasiyer olarak işyerinde çalışan insanlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bilgisayara geçme, elektronik yazar kasa kullanımı bu konudaki istihdamı genelde belirli bir düzeyde tutacaktır. Hizmet sektörünün gelişmesine paralel olarak çalışma alanı gelişen bir meslektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bu mesleğin örgün eğitim kurumlarında eğitimi verilmemektedir. Genellikle işletmelerde işbaşında öğrenilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Eğitimi iş başında yapılan kasiyerlik mesleği için, gerekli olan ön eğitim en az ilköğretim okuludur.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Şirketlerin yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte, 15 gün hizmet içi eğitim verilebilir. Bu meslek genellikle işyerinde bir kişinin gözetiminde öğrenilir.

MESLEKTE İLERLEME
Kasiyerlik mesleğinde ilerleme ve yükselme söz konusu değildir. Ancak yüksek performans gösterilmesi veya yetkililerce başka işlere uygun görülme sonucu işyerinde başka bir üst göreve getirilebilir. Meslekte ilerleme, ücrette artış ve daha büyük işyerinde çalışma şeklindedir.

BENZER MESLEKLER:
Veznedarlık, Gişe memurluğu.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Özel sektör işyerlerinde kasiyer olarak görev yapan kişiler ortalama net asgari ücretin 1.5-2 katı ücret almaktadırlar. Bazı işyerlerinde "Kasa Tazminatı" adı altında ek ödeme de yapılabilmektedir. Ayrıca, işyerlerinin durumuna göre kazanç sayılabilecek yemek, servis ya da başka olanaklardan yararlanabilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Kasiyer
Sen sadece aynasin...
volkan tütün - avatarı
volkan tütün
Ziyaretçi
25 Nisan 2010       Mesaj #13
volkan tütün - avatarı
Ziyaretçi
önce sakin oluyosun derdi kederi unutyousun eğer unutmassan müsteriye fazla para weriyousn sonra üstüne bird esoğuk su içyosun o yüzden aldğin werdiğin paraya dikkat we üürn iki ez gçerimedğine yad akasadan iyice geçtğine emin ol yoks apürüz oluyoo müsterye eksinlikle ters cewap werme hatta ben böle si drumlarda susyorum orali bile olmuyor müsteir yice çileden çikooMsn Happy kasiyerlik öğrenmek siteyen warsa eklesin ebnii uzman deneyimlerimle benm gibi bir kasiyer olun değil aptron kralı gelse sizle bas edemez volkantutun@windowslive.com byyyy istdan diasa çalısanı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2010       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 2 yıl bu işi yaptım meslek aslında basta eglencelı gibi ama alakası yok bir kere anlayıslı arkadasların olması lazım ama ole olmuyo hele bı de part tıme calısıyosan yandın izin yok hosgoru yok her fırsatta sen ezılıyosun paraya ıhtıyacın warsa onu bılemem ama yapılacak iş cekılecek dert degıl bı kere cok streslı yanı ole urunu gecir parayı wer gonder degıl yuz cesıt ınsan gelıyo walla ben sabredememdım umarım sen basarırsın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ekim 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm arkadaşlar bir sey sorabilirmiyim?? bende bir markette yeni işe başlalıycam kasiyer olarak ama kasiyerlik zor diyorlar sabır konusunda bir sorunum yok ta kasada açık falan çıkması ondan korkuyorum..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Aralık 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bencede ben yeni başlıyorum bakalım ne olucak sonumuz giyim mağazasında hemde.yoğum çok Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2010       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bir markette kasiyerlik yapmak istiyorum lise birden terkim 15yaşındayım kasiyer olmam için ne yapmam gerekiyor?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ocak 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selam kasiyerlik incelilk uzmnalık dikkat istyen bir meslketir.bunun için bu işe 4 senemi wermiş biir olrak tecrüblerimi paylasmka isterimmm ilgilneen arkaslar volkantutun@hotmail.com
bihter_hazal - avatarı
bihter_hazal
Ziyaretçi
29 Ocak 2011       Mesaj #19
bihter_hazal - avatarı
Ziyaretçi
TANIM

Ticari kuruluşlarda mal ve hizmetlerin satışı karşılığında nakit parayı bir defada veya taksitler halinde alan ve kredi kartıyla yapılan ödemelerde gerekli işlemleri gerçekleştiren, karşılığında fatura veya fiş veren kişidir

GÖREVLER-

Yazar kasaya fişteki bilgileri girerek, mal bedelini kaydeder, -Fiş bedeli parayı müşteriden sayarak teslim alır ve gerekirse para üstünü müşteriye verir, - Yazar kasadan çıkan fişi, paket fişi ile iğneleyerek ya da zımbalayarak müşteriye verir ve paket servisine yöneltir, - Çalışma saati bitiminde alınan paraları sayar ve yetkililere teslim eder, - Yetkili kişilere verilen paraları günlük defterlere kaydeder, -Gün sonu raporu hazırlar

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER- Bilgisayar, - Yazar kasa, - Hesap makinesi, -Fiş kağıt rulosu, - Günlük kağıt rulosu, -Kasa anahtarı, -Kasa defteri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLERKasiyer olmak isteyenlerin; - Sayılarla dört işlemi çabuk ve doğru yapabilen, -Çok dikkatli ve özenli, - Güvenilir, sorumluluk sahibi, sabırlı, - Elini ve parmaklarını çabuk kullanabilen, - Sürekli belli bir yerde oturmaktan ve devamlı aynı işleri yapmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekir İleri derecede görme bozukluğu, el ve parmaklarda sakatlık bu mesleğin yapılmasını engelleyici durumlardırÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARIKasiyer genellikle kapalı ortamlarda ve oturduğu yerde görevini yapar İşlerini yaparken insanlarla etkileşim halinde ise de ilişki yüzeyseldir Kasiyer çalışması sırasında çok dikkatli olmak zorundadır Kasadaki paranın eksik çıkması durumunda mali zarara yol açabilirÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Kasiyerler; genellikle mağaza, market, lokanta, otel, eğlence yerleri gibi mal ve hizmet satan ticari kuruluşlarda çalışabilirler Kasiyerler genellikle özel sektöre ait işletmelerde görev yaparlar Mal ve hizmet satışına bağlı olarak para tahsilatı gerektiğinden kasiyer olarak işyerinde çalışan insanlara da ihtiyaç duyulmaktadır Ancak bilgisayara geçme, elektronik yazar kasa kullanımı bu konudaki istihdamı genelde belirli bir düzeyde tutacaktır Hizmet sektörünün gelişmesine paralel olarak çalışma alanı gelişen bir meslektir

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLERBu mesleğin örgün eğitim kurumlarında eğitimi verilmemektedir Genellikle işletmelerde işbaşında öğrenilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Eğitimi iş başında yapılan kasiyerlik mesleği için, gerekli olan ön eğitim en az ilköğretim okuludur

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Şirketlerin yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte, 15 gün hizmet içi eğitim verilebilir Bu meslek genellikle işyerinde bir kişinin gözetiminde öğrenilir

MESLEKTE İLERLEME
Kasiyerlik mesleğinde ilerleme ve yükselme söz konusu değildir Ancak yüksek performans gösterilmesi veya yetkililerce başka işlere uygun görülme sonucu işyerinde başka bir üst göreve getirilebilir Meslekte ilerleme, ücrette artış ve daha büyük işyerinde çalışma şeklindedir

BENZER MESLEKLER:
Veznedarlık, Gişe memurluğu

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Özel sektör işyerlerinde kasiyer olarak görev yapan kişiler ortalama net asgari ücretin 15-2 katı ücret almaktadırlar Bazı işyerlerinde "Kasa Tazminatı" adı altında ek ödeme de yapılabilmektedir Ayrıca, işyerlerinin durumuna göre kazanç sayılabilecek yemek, servis ya da başka olanaklardan yararlanabilirler

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Şubat 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende kasiyer olmak ıstom sızce basarır mıyım ve lıse mezunu olmak sartmı benı alırlarmı tsk