Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Kalıtsal hastalıklar nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 12 Aralık 2008 (13:21) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
64713 kez görüntülenmiş, 55 cevap yazılmış ve son mesaj 5 Ocak 2014 (16:32) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.70  |  Oy Veren: 10      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 6 Ekim 2011, 19:36

#21 (link)
Özel Üye-VIP
nicely - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

kaLıtsaL hasLıkLar neLRdiiir aciL söyLermisiniiz c0q aciL yarına LüTfen!!
Kalıtsal hastalıklar şunlardır:

* Renk Körlüğü
* Down Sendromu
* Hemofili
* Orak Hücreli Anemi

Renk Körlüğü:Kırmızı ve yeşil rengi ayırt edememedidir. çekinik genle taşınır.x geniyle taşınır.Erkeklerde bu gen varsa erkek kesin hastadır. dişilerde 2 gendede varsa hastadır.1 gende varsa taşıyıcıdır.yoksa sağlamdır.

Down Sendromu:Geniş elli kısa parmaklıdır.down sendromu olan kişiler birbirlerine benzerler.Vücut hücrelerinde 47 kromozom vardır.Bu 1 fazlalık hastalığa neden olur.Böyle kişilerde zeka geriliği görülür.

Hemofili:X kromozomu üzerinde çekinik bir genle taşınır.Kanın pıhtılaşamamasıdır.Pıhtılaşmayı sağlayan protein üretilemez.Küçük bir kanamada bile kişinin ölümüne sebep olabilir.

Orak Hücreli Anemi:Çekinik genle taşınır.Alyuvarlar böyle kişilerde küçük ve orağa benzer.Alyuvar hücreleri küçük olduğu için yeterli oksijen vücuda taşınamaz

Akraba Evliliğinin Sakıncaları

Göz kusurları gece körlüğü gibi bazıhastalıklar çekinik genle taşınır.çekinik genlerin ortaya çıkması için anne ve babanın ikisindede çekinik genin gelmesi gerekir.Yani 2 çekinik gen birleşirse orataya çıkar.Akraba evliliklerinde bu genlerin ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Oyüzden akrabalar evleneceklerinde test yaptırmalıdırlar.Kaltsal hastalıklar anne babada çekinik kalmış olabilir ama çocuklarında ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Akraba olmayanlardada bu hastalıklar çıkabilir ama olasılık daha azdır.

Rapor Et
Reklam
Eski 6 Ekim 2011, 21:36

misafir

#22 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
BEN CE KALITSAL HASTALIKLARI TEK KELİMEYLE GÜZEL ANLATMIŞ
Rapor Et
Eski 9 Ekim 2011, 14:24

#23 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaha çok uzun yazı yazıyosunuz daha kısa ve açık olsunnnnnnnnnn
Rapor Et
Eski 9 Ekim 2011, 20:52

#24 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kalıtsal hastalıklarda renk körü ,hemofili ,tavşan dudaklılık,orak hücreli anemi, saç dökülmesi ,yapışık parmaklılık balık pulluluğu ,down sedromu ve albinizm den başka iki tane daha hastalığa iktiyacım var çok acil lütfen
Rapor Et
Eski 13 Ekim 2011, 17:06

Kalıtsal Hastalıklar Hakkında Bilgi.

#25 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Ya size bir sorum olacak. Kalıtsal Hastalıklar Hakkında bilgi lazım bana her yerde baktım ama bulamadım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
Rapor Et
Eski 16 Ekim 2011, 13:18

#26 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
1_down sendromu
2_orak hücreli anemi
3_renk körlüğü
: bu tür hastalıklar 46 kromozom yerine 46 yüksek veya alçak olursa bu hastalıklar olur bu hastalıkların adı kalıtsal hastalıklar
: ha bu arada hastalıkların hepsi değil benim yazdıklarım daha var
Rapor Et
Eski 16 Ekim 2011, 20:44

#27 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
daha açık bilgiler acillllllllllllllllllllllllllllllllll
Rapor Et
Eski 17 Ekim 2011, 19:07

Aile içi kalıtsal hastalıklar ve akraba evliliğinin zararları nelerdir?

#28 (link)
Canadian
Ziyaretçi
Canadian - avatarı
İyi aksamlar.Ya benim fen bilgisi performans ödevim varda yardımcı olursanız cok sevinirim .

Performans Ödevinin Adı : Aile içi kalıtsal hastalıklar

Performans Ödevinin Amacı : Yaygın olan kalıtsal hastalıklara örnekler verebilmek ve akraba

evliliğinin sakıncalarını araştırmak.

Performans Ödevinin Konusu : Kalıtsal Hastalıklar

Performans Ödevinin İçeriği : İnsanlarda yaygın olarak görülen bazı kalıtsal hastalıkları araştırara k aile içinde veya yakın akrabalardaki kalıtsal hastalıkları varsa tespit etmek ve bu hastalıkların akraba evliliği ile olan ilişkisini irdelemek .

Cevabınızı beklıyorum tesekkürler.
Rapor Et
Eski 18 Ekim 2011, 15:04

#29 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Kalıtsal hastalıklar nedır? Daha kısa ve öz cevaplar lutfeeen.?
Rapor Et
Eski 18 Ekim 2011, 21:21

Kalıtsal hastalıkların sebebleri nelerdir ?

#30 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Kalıtsal Hastalıkların Nedenleri
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Kalıtsal hastalıklar nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 29
Son Mesaj: 1 Nisan 2014 21:35
Cevap: 15
Son Mesaj: 5 Şubat 2014 20:04
Gönderen: haticenur Forum: Soru-Cevap
Cevap: 67
Son Mesaj: 1 Ocak 2014 16:00
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Hastalıklar
Cevap: 2
Son Mesaj: 14 Ocak 2013 11:09
Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Ekim 2009 19:48
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.234 saniyede (73.41% PHP - 26.59% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 17:47
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi