Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Mancınık nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ultra_sagopa tarafından 13 Aralık 2008 (20:00) tarihinde açılmıştır.
154986 kez görüntülenmiş, 136 cevap yazılmış ve son mesaj 1 Aralık 2014 (17:00) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 11 Mart 2010, 17:20

Mancınık nasıl yapılır?

#61 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
ya bizim hoca da 3 basit makineden oluşan bileşik makine yapın dedi bu manıcık üç basit makineden mi oluşuyo?bişi anlamadım bn..
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 1 Kasım 2010, 20:47

Mancınık nasıl yapılır?

#62 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ARKADAŞLAR LÜTFEN MANCINIK NASIL YAPILIYO
Rapor Et
Eski 10 Kasım 2010, 16:02

Mancınık nasıl yapılır?

#63 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
malzemelerini de yazarsanız bide kaç cm olduğunu falan nerden bulacağımızı falan
Rapor Et
Eski 11 Kasım 2010, 17:00

Mancınık nasıl yapılır?

#64 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaa burda mancınık yapımı yazmıyo ki
Rapor Et
Eski 23 Kasım 2010, 22:47

Mancınık nasıl yapılır?

#65 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benimde görevim bu yag offf )
Rapor Et
Eski 26 Kasım 2010, 17:11

Mancınık nasıl yapılır?

#66 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
manıcık ne demek????????????????????????
Rapor Et
Eski 27 Kasım 2010, 21:10

Mancınık nasıl yapılır?

#67 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
~~ Mancınık ~~
Başlangıçta, ok atmakta kullanılan büyük sehpalı yay (arbalet) anlamına gelen mancınık, yıllar sonra kargı, mızrak ve taş atmakta kullanılan makina anlamını taşımaya başladı. Mancınığı ilk kullanan Yunanlılar’ dır.
Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla yada mandallı bir çarkla sıkılırdı. “Katapult” adı verilen bu silah, Romalı komutanlar tarafından çok beğenildi. Benzer mancınıklarla son zamanlarda yapılan deneylerden anlaşıldığına göre, söz konusu silahlar, bir zıpkını 400 metreye (normal yayla ulaşılması olanaksız bir menzil) kadar atabiliyordu.
Nasıl Yapılır ?
Karşı ağırlıklar, kol yere doğru çekilir ve yerde bir iğne ile yapılan maksimum yükseklik yükseltilir.Sapan açılı pin üzerine yerleştirilir.
Aks yerine iki destek konulur.Merkezde olacak şekilde tutturmak gerekir.
Sapan dizgenin dişlileri yıpratmasını önlemek için ucunda dikilir. Sapan kese pijama eski bir çift yapılır. Bir çentik dışında her iki tarafın alınmıştır ve yuvarlak bir şekil vermek koşulu ile dikilmektedir.
Açılı pinler ayarlamalar büyük artış ya da etkinlik azalması neden olabilir. Sallanan sapan ark tanjant 45 derece olduğunda Optimal, sapan bir ucunu bu pin doğru kayıyor. Bir pin göz kanca açılı pin kol indirilir hemen altında bulunan aracılığıyla yerleştirilir. Bir emniyet mekanizması gibi çalışır ve iki eliyle yük ve sapan pozisyon boşaltır. Iki alt göz kancaları sadece herhangi bir ekstra dize çalışan parçaların açık tutmak için vardır.
Bu hazır modunda güvenlik mekanizmasıdır. Çatal pim aşağı kolu tutar. İplik pin bir mesafeden bağlı pin çekme için kullanılır .

Mancınığın Özellikleri
Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı. Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla ya da mandallı bir çarkla sıkılırdı. Bu silah, Romalı komutanlar tarafından çok beğenildi. Benzer mancınıklarla Sosen zamanlarda yapılan deneylerden anlaşıldığına göre, söz konusu silahlar, bir zıpkını 400 metreye (normal yayla ulaşılması olanaksız bir menzil) kadar atabiliyordu.Bazı Mancınık Çeşitleri :
Taş Mancınığı : Romalılar, zıpkın ve kargı gibi silahları katapultla atmalarının yanı sıra, kale yada kent kuşatması sırasında ağır ve büyük taşları atabilecek bir aygıtta geliştirdiler. “Taş Mancınığı” adı verilen bu silah, sağlam ve uzun bir ağaç koldan oluşmaktaydı. Kolun bir ucu, bir çerçeveye takılıydı; öbür ucunda, taşların konabileceği kepçe biçimli bir yuva vardı. Atma kolu, bir boynuz yayla yukarı doğru fırlatılınca, büyük bir yastığa çarpıp ucundaki taşı atıyordu. Katapultta olduğu gibi, taş mancınığındada boynuzdan yapılmış yayın yerini zamanla, ana çerçevenin bir yanından ötekine uzanan burulma yayı aldı. Atma kolunun öteki ucuda bu burulma yayının içinden geçirildi.


Mangonel :Roma imparatorluğunun yıklımasından sonra, Avrupa’ da katapult ve taş mancınığın yaygınlığı azaldı. Ortaçağda Avrupa’ da mancınığın pek görülmemesine karşılık, İ.S. 1100 yıllarında Çinliler yalın bir mancınık yaptılar. Bu silah, merkezinden bir mille hareket eden uzun bir koldan oluşmaktaydı. Kolun bir ucunda taş atmak için bir sapan vardı. Öteki ucu da, çekme halatlarına bağlanıyordu Atış sırasında bir kaç kişi, halatları hızla çekip, kolu kaldırıyor ve öteki uçtaki taşı atıyorlardı. Batı dünyasında “mangonel” adı verilen bu mancınık, bir süre sonra Araplar tarafındanda kullanılmaya başlandı.

Terazili mancınık :135 kiloluk gülleleri, 275 metreye kadar isabetli atabiliyordu. Bu silahın ortaya çıkmasıyla kale duvarlarınında daha dayanıklı yapılması zorunlu oldu. Avrupada ilk top’ lar, 1325 yılında kullanılmaya başlandı. Ama topların, mancınığın yerini alması için yaklaşık 100 yıl daha geçmesi gerekti. O tarihten sonrada, mancınık cephanesi olarak kullanılan taş gülleler, bir süre daha ortadan kalkmadı, top mermisi olarak kullanıldı.
Rapor Et
Eski 29 Kasım 2010, 19:28

MNCNK

#68 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
MNCK NEDR YAAAA????????????????
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2010, 12:45

Mancınık nasıl yapılır?

#69 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bancınık tahtadan yapılır ama video nerde????
Rapor Et
Eski 6 Aralık 2010, 18:24

Mancınık nasıl yapılır?

#70 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ödew daha bugün verildi ama cok acil lazım bi bilen çıksın lütfen(amin)
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Mancınık nasıl yapılır? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 60
Son Mesaj: 16 Aralık 2014 16:21
Gönderen: CrasHofCinneT Forum: Mühendislik Bilimleri
Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Ağustos 2013 14:35
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 25 Kasım 2012 09:15
Gönderen: Blue Blood Forum: Arşive Kaldırılan Konular
Cevap: 1
Son Mesaj: 9 Şubat 2011 14:22
Gönderen: silifyonel Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 4 Aralık 2009 16:17
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.148 saniyede (64.42% PHP - 35.58% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 12:40
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi