Arama

Mancınık nasıl yapılır? - Sayfa 9

Güncelleme: 1 Aralık 2014 Gösterim: 174.526 Cevap: 129
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2011       Mesaj #81
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bende 7. sınıf'a gidiyorum bizim FEN HOCAMIZ ; ''2 basit makinayı kullanarak bir basit makine elde ediniz'' dedi Ve Performans ödevi olarak verdiğini söyledi bende bulamadım 01.18.2011 e kadar süremiz var diğer derslerimim hepsi 4-5 3 olarak notum yok ama bu seneki FEN Ve TEKNOLOJİ Notum 3 olcak Galiba Msn Sad =((
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2011       Mesaj #82
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ARKADAŞIM FENOKULU.COM'A GİR BULURSUN
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #83
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mancınık, orta çağda kuşatmada duvarları hasara uğratmak için kullanılan bir kuşatma makinesidir..

İslâm adına büyük bir imparatorluk kuran Araplar, muhasara savaşı tekniği hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Bununla beraber Müslümanların Bizans'ta ve Sasani İran'da kullanılan usulleri almaları çok sürmedi15. Bir muhasara silahı olan mancınıkla Müslümanlar ilk defa Hz. Peygamber döneminde vuku bulan Hayber kuşatmasında karşılaşmışlar ve burada ele geçirdikleri mancınığı diğer kalelerin düşürülmesinde kullanmışlardır. Mancınık ikinci defa Taif muhasarasında kullanılmıştır. Müslümanlar tarafından zamanla yenilenilerek geliştirilen mancınık; komutanların şehirlerin kuşatılmasında ve surların yıkılmasında vazgeçemedikleri bir silah olmuştur16.

Emevîler ve Abbasîler döneminde muhasaralarda mancınıkdan başka arrade, debbâbe, kebş adını taşıyan ağır silahlar kullanılmaya başlanılmıştır17. Abbasîler döneminde yanar petrol atan(ateş kıtaları, naffâtûn) birlikleri ile takviye edilen orduda; mancınık ve kale kapılarını kırmada kullanılan şahmerdan vs.nin de içinde bulunduğu kuşatma alet ve edavâtının çalışmasından sorumlu mühendisler de vardı18.
Muhasara usullerinin gelişmesinde Haçlı seferlerinin önemli bir yeri vardır19. Haçlı seferleri, şehir ve kale kuşatmaları ile ilgili bir takım teknik ve usullerin gelişip kemâle ermesine yataklık etmiş bir olaylar zinciridir. Bu gelişmeler, daha çok düşman siperlerine ve müdafaa hatlarına yer altından yaklaşabilmek için "sıçan yolları" kazmak ve "lağm"lar (yer altı tünelleri) açmak, mancınık ve şahmerdan kullanmak, çeşitli yanar-tutuşur ecza ve maddeler ile patlayıcı maddeler tatbik etmek gibi kuşatma taktikleri ile ilgili yeniliklerdir20.
Selçuklular zamanında mancınık yapımında ve kullanımında önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Malazgirt kalesi muhasarasında (1040-1063) kullanılan bir mancınık 60 libre21 taş fırlatabiliyor ve dörtyüz kişi ile hareket ettirilebiliyordu. Bundan başka Selçuklular arrade, çarh (ağır ok fırlatan alet) ve neft atan cihazlar da kullanmışlardır22.
Eyyubîler döneminde yukarıda sayılan silahlarda önemli gelişmeler olmuş; neftçilikte el bombaları kullanılmaya başlanmıştır. Eyyubîler bilhassa neft ve lağımcılık sayesinde önemli başarılar elde etmişlerdir23. Barutun muhasarada kullanılmaya başlaması en önemli gelişmelerden biridir. Lağımlarla surların altına yerleştirilen barutun patlaması, kuşatılanların gücü üstünde çok olumsuz bir hava meydana getirmiştir24. Barutun bu şekilde doğrudan kullanımı dışında top ve ateşli silahlarda kullanılmaya başlaması ise, savaş teknolojisini esastan değiştirecek bir ihtilâl niteliğinde idi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #84
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şu resimli olan malzemelriyle birlikte türkçe sassan
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #85
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşım ben kendım bır mancınık yaptım ama 1 saate yakın yaptım agır bır duzenek hazırla tuturacak sonra da bı takta kasık bul onun arka tarafına bı agırlık koy sonra lastıkla bagla bu kadar

ŞirKeT oLmK GrK mI y R Msn Happy)))))))))99
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #86
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaslar bize performans ödevi verdiler lütfen söleyin yaa ne yapacağımı bilmiyorum ben 7.sınıf öğrencisiyim Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ocak 2011       Mesaj #87
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mancılığın yapımı daha kolayı yokmu ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ocak 2011       Mesaj #88
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar ben bu konuyu anlamıyorum fiziği ama mancınığı yaptım da hoca detayına kadar herşeyi yaz getire diyor ama ben bulamıyorum yinede saolun resim için biras faydalandım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ocak 2011       Mesaj #89
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha arkadaşLar Ltfen yardım eDin mancınıkkk .Msn Confused
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ocak 2011       Mesaj #90
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya mancınıkmıyap çaz iş amkinesimi
ne bilmiom valla
arkadaşlar siz mancınık yapınız öğretmen not versin Msn GrinDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD