Arama

"Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol" sözünü açıklar mısınız?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Ekim 2013 Gösterim: 58.690 Cevap: 7
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
15 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
"Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" atasözünü açıklar mısınız?
EN İYİ CEVABI Nisyan-ı Bâtın verdi
icinin disinin bir olmasi durumunu anlatir. dusunce ile sozun birligi, dusunce ile davranisin birligi, davranis ile sozun birligi durustlugun nihai noktasidir mevlana ya gore.

Sponsorlu Bağlantılar
riyakar, içtenpazarlıklı olmamak...
kendin olmak...
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Nisyan-ı Bâtın
Ziyaretçi
15 Aralık 2008       Mesaj #2
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
icinin disinin bir olmasi durumunu anlatir. dusunce ile sozun birligi, dusunce ile davranisin birligi, davranis ile sozun birligi durustlugun nihai noktasidir mevlana ya gore.

Sponsorlu Bağlantılar
riyakar, içtenpazarlıklı olmamak...
kendin olmak...
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

icinizdeki 'siz' ile, di$inizdaki 'siz'in ayni olmasini telkin eden*, yalan*-dolan-yapmaciklik-ozenti gibi kavramlarin evrensel yanli$lar** olduguna inanan, bunlarin yanli$liginin inanilasi bir durum oldugunu anlatmaya, insanlarin ozleri ile goruntulerinin ortu$mesi gerektigi inancinda israr eden, du$unceye verilen degerin, yerini bulmasi icin, deger verilen du$uncelerin gercek hayata da aktarilabilmesi gerektigini savunan, yapilan her$eyin temelinde** 'icten geli$' yatmasi nedeniyle vuku buldugunu da irdeleyen, irdelemekle kalmayan, soyleyen ve inanani tarafindan ya$anilan, ya$atilan, yayilan sozcuk obegi

insan oldugu gibi gorunse de, gorundugu/oldugu gibi algilanamaz. dolayisla, siz istediginiz gibi gorunun, karsi tarafa oldugunuzdan farkli yansiyacaktir. ozellikle, derin ruhlarin sancisidir bu toplumun taktigi maske ile yasamak.* algidaki farkiligin sonucu ya da kisi sizi algilarken gecmisinin, kendisinde olusan yargilarin sizdeki gecersizliginden gelen bir maske.

aksine, oldugun gibi gorunmemelisin, toplumu iyi analiz edip, icin disa yansimasini bicimlendirip sunmalisin, bir nevi pazarlamalisin* kendini tutunmak istiyorsan eger. evet, cok basit bir sekilde oldugun gibi gorunmemelisin, aksi takdirde toplum kisiyi kendisine yabancilastirir, zamanin otesinde anlasilicak entryleri dogurtur. bir insanin tum edimlerinin dogru bir sekilde anlasilmasi, yorumlanmasi teknik olarak mumkun degildir.* .

orneklendirmek gerekirse, somut olarak herhangi bir entry girerken ki dusuncelerinizi masaya yatirin:
-hocam ben simdi bunu yazicam ama bu kesinlikle bu sekilde anlasilip, kotu entrylerime eklenicek v.s. en iyisi soyle yapayim...
(burada sahtekarlik ve samimiyetsizlik aramayin, sadece pazarlama kisminin oturmasi acisindan,verilmis bir ornektir yoksa her suser kendi gercegini kaygisizca sunmaktatir vesselam

"şevkat-ü merhamette güneş gibi ol,
kusurları örtmede gece gibi ol,
sehavet-ü cömertlikte deniz gibi ol,
hiddet-ü asabiyette ölü gibi ol,
tevazu ve mahviyette toprak gibi ol,
ya olduğun gibi görün,
ya göründüğün gibi ol"
sözün bittiği yerde.

........
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2008       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
görünmek görenden bağımsız düşünülemez. bir gören olmadığı sürece görünülemez. bir kimse, "olduğu gibi" görünebilmek için ya onu görenin algısını da kontrol edebilmeli ya da karşısındakinin onu olduğu gibi gördüğüne emin olmalıdır. insanoğlu karşısındakini kendi değerlerinden bağımsız, taşıdığı yargıları bir kenara bırakarak göremeyeceği için insanlar arasında kimse "olduğu gibi" görünemez.

insanın "göründüğü gibi" olması ise korku vericidir. binlerce apayrı gözün yüzlerce ayrı kurguyla şekillendirdiği insan eğer göründüğü gibi olmaya kalkarsa ya difüzyona uğrar ya da kendini hepten terk eyler.

yani, birilerine olduğumuz gibi görünmeye ya da göründüğümüz gibi olmaya çalışmak ütopik safsatadır.

peki mevlana bunu göremeyecek kadar kör müdür? hiç sanmıyorum.

öyleyse, "ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol" lafı, temelini, yaratıcının herşeyi gördüğü inancından mı alır? yani, "bu söz insanlararası ilişkilere dolaylı yoldan bağlanır. çünkü mevlevik sistemde asıl gören allah'tır ve onunla samimiyet kurulduğunda kendinle samimiyet kurmuş olursun." desem doğru bir anlayış geliştirmiş olabilir miyim? sanıyorum ki hayır. çünkü, "allah zaten herşeyi olduğu gibi görüyorsa, bir insanın o'na, olmadığı gibi görünme şansı var mıdır?" sorusuna "hayır" cevabı vereceğimize göre... bu tavsiyenin geçerliliğini yok etmektedir. çünkü bu lafın çıktığı inanca göre "allah her şeyi görür"...olduğu gibi...

gelelim başka bir sebep arayışına: olduğum gibi görünüp, göründüğüm gibi olacağım kişi kendim miyim? kendime olduğum gibi görünebilir miyim? yüceltmeden ve yermeden? göründüğüm gibi olabilir miyim kendime? hayal ettiğim gibi olabilir miyim? ........evet, ben bunu sevdim. bu sözden anladığım da bu. yani, "nasıl diliyorsanız öyle olun, nasıl biliyorsanız öyle yapın.." demektir mevlana'nın "ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol" lafı. peki ama o zaman mevlana neden bana olduğum gibi görünmemi ya da göründüğüm gibi olmamı öğütlüyor. belki canım bunların hiç birini istemiyor ve ben bu lafı uygulayacak biri de değilim? bana şöyle böyle ol diyerek beni çağırdığı yerde belki de görünmediğim bir şey olmaya davet ediyor......... neyse, son kısımdan emin değilim. her halikarda ben zaten olduğum gibi görünüyorum -kendime- ve göründüğüm -yani kendimi gördüğüm- gibi oluyorum........ bunun çıkışı yok ki. bence "ya olduğun gibi görünürsün ya göründüğün gibi olursun ... ya da kendine yalan söyleyen iğrenç yalancının tekisin." demiş oluyor.
Alıntı......
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mart 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence bu insanlarin beynindeki bi sey mesela kahrolasi bir yumusatici krem almak istersinz ama markette calisan kisi size
o kahrolasi yumusatici kremi vermez sizde dersiniz bana lanet olasi bir yumusatici krem veriniz o size bebek kremi verir
siz ise ona lanet olsun ben sizden sadece ama sadece bir yumusatici krem istemistim ama sizin bana verdiginiz sey kahrolasi
bir bebek kremi... veya buna benzer seyler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Temmuz 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol
BURADA İLK OLARAK İNSANIN KENDİSİNİN ÇEVRESİNE ZARAR VERMESİNE ENGEL OLMAK İSTENİYOR
YANİ NASIL BİR İNSANSAN ÇEVREN DE SENİ ÖYLE BİLSİN Kİ
ETRAFINA ZARAR VERMEYESİN İNSANLAR SENİN NE KALİTEDE OLDUĞUNU BİLSİN
EĞER BUNU YAPAMIYORSAN Kİ HİÇ BİR İNSAN KENDİ KÖTÜ YÖNLERİNİ KABUL ETMEZ
BUNU KABUL ETMEK ÇOK BÜYÜK BİR ERDEMDİR (KEŞKE TÜM İNSANLIK BUNU KABUL ETSE MAHKEMELERE BENCE HİÇ GEREK OLMAZ)
İKİNCİ CÜMLE VE DE EN CAN ALICI NOKTA ^YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL^
BURADA İLKİNİ YAPMAK ÇOK BÜYÜK BİR ERDEM İŞİ DEDİK BÜTÜN KÖTÜ YÖNLERİN ORTADA SERİK OLACAK
MEVLANA DA OLAYIN FARKINDA BENCE
İLKİ ÇOK ZOR AMA İKİNCİSİ DAHA KOLAY BİR ÇÖZÜM YOLU
AYNI TEPEYE ÇIKAN FARKLI İKİ PATİKA AMA SONUÇ AYNI ERDEMLİ BİR İNSAN OLMAYA İYİLİĞE SEVK ETMEK
HER İNSAN YAŞADIĞI ORTAMDA İYİ ANILMAK İYİ CÜMLELERİN MUHATABI OLMAK İSTER
KİM KENDİSİNDE SAHTEKAR YALANCI OLARAK BAHSEDİLMESİNİ İSTER Kİ
BURADAN ÇIKAN SONUÇ
İÇİN DEKİ KÖTÜ YÖNLERİNİ ORTAYA ÇIKIP AVAZIN ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRMAK ER KİŞİNİN İŞİ
AMA İKİNCİ ÇÖZÜM HER İNSANIN YAPABİLECEĞİ VE DE MEVLANANIN DA İNSANLARA TAVSİYESİ
KÖTÜ YÖNLERİMİZİ GÖRÜP KİMSE BUNUN FARKINA VARMADAN ALLAHIN HUZURUNDA ALNIMIZ AK BİR ŞEKİLDE HESABA HAZIRLANMAMIZ
aksi görüşü olan arkadaşlar olabilir bu benim bakış açım her düşünceye saygılı olmak da bir erdemdir diyorum
umarım doğruya bir adım daha yaklaşmışımdır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Aralık 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
içinizdeki siz il dışınızdaki siz aynı olmalıdır mesela çok sinirliyseni neşeli görünmeyin veya çok neeşeliyseiz sinirli görünmeyin
sevgilerimle...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2013       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

"Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" atasözünü açıklar mısınız?

insanın dürüst olması durumuna ve benzeri olaylarla karşılaşmasına denir. Mevlana hoşgörüsü ile bilindiği için en iyi Türk düşünürüdür. Göründüğün gibi olmak normal ve doğal birşeydir. Mevlanayı kendimize örnek almalıyız