Arama

Önlisanstan 4 yıllık aynı bölüme geçiş nasıl yapılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Ekim 2011 Gösterim: 11.794 Cevap: 8
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
16 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Grafik bölümü önlisans bölümü okuyan bir kişi genel kültür sınavına girip kendi dalında 4 yıllığa devam etme gibi olanak varmış.ancak yinede dgs'ye girmem gerekiyormu?ve genel kültür sınavından geçersem her üniversite kabul ediyomu mesela ben çanakkale onsekiz marttayken mimarsinanda 3. yıldan devam edebiliyormuyum yoksa bu geçişleri kabul gören belli üniversiteler mi var?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
çocuk gelişimi okursam geçiş yapabilirmiyim yada hangilerine
Sponsorlu Bağlantılar
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
16 Aralık 2008       Mesaj #2
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
2 yıllık önlisans programından sonra ilgili bölümlerde 4 yıllık (+3yıl oluyor)üniversitelere geçmek için DGS yani Dikey Geçiş Sınavına girmeniz gerekiyor.Bu sınav Türkçe-Matematik dallarında yapılmaktadır.Ama Dikey Geçiş Sınavı sonucunda,yerleştirmeler için kontenjanlar çok az ve bununla birlikte bir yere girmek için 80 Türkçe-80 Matematik sorusunun,aşağı yukarı %90'ından başarılı olmanız lazım.En azından sayısal bölümler için böyle.Ben bu konu ile çok uğraştım.Şahsi fikirlerime dayanarak;
Çok zorlu bir yol,çok emek harcamanız lazım.
Sponsorlu Bağlantılar
Allaha dua edin ve sistemli çalışın.

Ayrıntılı bilgi için ösym'nin sitesine başvurabilirsiniz.

Birde şöyle;
Sizin bölümünüzden mezun olmuş öğrencilerin,geçebileceği Dikey Geçiş alanları bellidir.Bunu başvuru esnasında liste halinde zaten göreceksiniz.Aynı zamanda;sizin bölümünüzden geçebileceğiniz,4 yıllık bölümlerin olduğu üniversitelerde aynı listede yer alacak.Oradan öğrenebilirsiniz.Kısaca dikey geçişle geçebileceğiniz bölüm ve Üniversite,şuanki önlisans bölümünüzden geçiş için ayrılmış kısım ile sınırlı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dış ticaretin geçiş bölümleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
çocuk gelişimi okursam geçiş yapabilirmiyim yada hangilerine
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kısaca şu sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim ve okul öncesinde şansım ne
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ocak 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dgs den bir yeri kazanmak cok zor en iyisi iyi bir iş bulup çalışın arkadaşlarMsn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Şubat 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim. liseyi bitirince 2 yıllık fizik tedavi okuycam.bitirince 4 yıllığa direk geçiş yapabilir miyim acabaa??
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Haziran 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben otomotiv teknolojileri ön lisans mezunuyum ben dgs de sadece bölümümle ilgili bölümleremi tercih yapabilcem yoksa istedigim bölümlere tercih yapabilirmiyim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
önlisans mezunuyum.lise saglık meslek lisesi bu ddiplomamla tekrar dikey geçiş yapabilirmiyim