Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

İnsan ne yaparken kalp atışları hızlanır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 18 Aralık 2008 (11:29) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
16829 kez görüntülenmiş, 7 cevap yazılmış ve son mesaj 13 Ekim 2012 (10:31) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 5.00  |  Oy Veren: 3      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 18 Aralık 2008, 11:29

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
KALP ATIŞLARI İNSANLAR NELER YAPARKEN HIZLANIR LÜTFEN NOOLURR BULUN NOOLURRR
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Kalbin; dakikada 90′dan fazla atmasına, tıp dilinde taşikardi denir. Ancak bu sayı, yaş gruplarına göre değişir.
Normal Kalp Atışları :
0 - 1 yaşları arasında; dakikada 120-140
1 - 3 yaşları arasında; dakikada 90-120
3 - 7 yaşları arasında; dakikada 90- 100
7 - 20 yaşları arasında; dakikada 80 - 90
20 yaşından sonra; dakikada 60-80
arasında değişir.
Her yaş grubunda; normal atışın 1 fazlası; kalbin hızlı attığını gösterir. Kalbin atışları, göğüsten, köprücük kemiği üzerindeki nabızdan veya el bileğinin dış kısmında, kemikle kiriş arasındaki yerden sayılabilir.
Taşikardi; her zaman kalp hastalığının belirtisi değildir. Çünkü koşmak, sindirilmesi güç şeyler yemek, heyecanlanmak, sigara, içki, çay, kahve içmek, zehirlenmek, bazı ilaçlar ve kadınların aybaşı halleri taşikardiye neden olabilir. Bu çeşit taşikardi, nedenin ortadan kalkmasıyla geçer.
Ancak kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar ve zehirlenmeler de taşikardi yapar. Bu nedenle, doktora başvurmak gerekir.
ELEKTROKARDİYOGRAM( EKG):Kalp şeridi olarak da bilinir. EKG ile

· Koroner arter hastalığına bağlı olarak kalbin beslenmesinde problem var ise,
·Kalp krizi: yeni veya eski,
· Aritmiler: ritim ve iletim bozuklukları (kalbin hızlı çalışması -takikardi- veya yavaş çalışması -bradikardi- ile seyreden hastalıkları, atrial fibrilasyon),
·Kalp kası kalınlaşmaları (hipertrofiler),
· Kardiyomiyopatiler (kalp kasının çeşitli nedenlere bağlı hastalıkları),
· Perikarditler (kalp zarının çeşitli nedenlere bağlı iltihapları),
· Miyokarditler (kalp kasının çeşitli nedenlere bağlı iltihapları),
·Bazı doğumsal kalp hastalıkları hakkında bilgi edinilebilinir.
Bu arada hemen belirtmek gerekir ki EKG, tek başına tanıda ( kalp krizi durumu hariç) ) yararlı değildir.Örneğin, kişinin üç damar hastalığı vardır ama EKG’si normaldir, tanı koydurmayabilir. O sebeble hekim , hastanın vereceği ifadeye göre EKG ‘nin yanında ileri kardiyak tetkikler isteyebilir.
Benzer Konular: Etiketler:
  • kalp atisi nasil hizlandirilir
  • kalp atisi nasil hizlanir
  • kalp atisi neden hizlanir
  • kalp atislari neden hizlanir
  • nabiz neden hizlanir
Rapor Et
Reklam
Eski 18 Aralık 2008, 12:13

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Kalbin; dakikada 90′dan fazla atmasına, tıp dilinde taşikardi denir. Ancak bu sayı, yaş gruplarına göre değişir.
Normal Kalp Atışları :
0 - 1 yaşları arasında; dakikada 120-140
1 - 3 yaşları arasında; dakikada 90-120
3 - 7 yaşları arasında; dakikada 90- 100
7 - 20 yaşları arasında; dakikada 80 - 90
20 yaşından sonra; dakikada 60-80
arasında değişir.
Her yaş grubunda; normal atışın 1 fazlası; kalbin hızlı attığını gösterir. Kalbin atışları, göğüsten, köprücük kemiği üzerindeki nabızdan veya el bileğinin dış kısmında, kemikle kiriş arasındaki yerden sayılabilir.
Taşikardi; her zaman kalp hastalığının belirtisi değildir. Çünkü koşmak, sindirilmesi güç şeyler yemek, heyecanlanmak, sigara, içki, çay, kahve içmek, zehirlenmek, bazı ilaçlar ve kadınların aybaşı halleri taşikardiye neden olabilir. Bu çeşit taşikardi, nedenin ortadan kalkmasıyla geçer.
Ancak kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar ve zehirlenmeler de taşikardi yapar. Bu nedenle, doktora başvurmak gerekir.
ELEKTROKARDİYOGRAM( EKG):Kalp şeridi olarak da bilinir. EKG ile

· Koroner arter hastalığına bağlı olarak kalbin beslenmesinde problem var ise,
·Kalp krizi: yeni veya eski,
· Aritmiler: ritim ve iletim bozuklukları (kalbin hızlı çalışması -takikardi- veya yavaş çalışması -bradikardi- ile seyreden hastalıkları, atrial fibrilasyon),
·Kalp kası kalınlaşmaları (hipertrofiler),
· Kardiyomiyopatiler (kalp kasının çeşitli nedenlere bağlı hastalıkları),
· Perikarditler (kalp zarının çeşitli nedenlere bağlı iltihapları),
· Miyokarditler (kalp kasının çeşitli nedenlere bağlı iltihapları),
·Bazı doğumsal kalp hastalıkları hakkında bilgi edinilebilinir.
Bu arada hemen belirtmek gerekir ki EKG, tek başına tanıda ( kalp krizi durumu hariç) ) yararlı değildir.Örneğin, kişinin üç damar hastalığı vardır ama EKG’si normaldir, tanı koydurmayabilir. O sebeble hekim , hastanın vereceği ifadeye göre EKG ‘nin yanında ileri kardiyak tetkikler isteyebilir.
Rapor Et
Eski 18 Aralık 2008, 12:14

#3 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alıntı:
kısaca anlatmaya çalışayım : sağlıklı insan kalbinin istirahat halkinde 60-100 atım / dakika gibi b
r hızı vardı

60 ın altına bradikardi , 100 üstüne TAŞİKARDİ denilir

her taşikardi hasta lık değildir : ör spor yaparken sonsı alınan nabız larda 100 üstüne çıkabilir

ancak :

süreklü 100 üğzeri hele istirahat halinde olursa altında neden aramaka gerekebilir zira kalbi olumsuz etkileyen bir durumdur :

başta TİROİD hastalıkları,diğer dahili nedenler gibi

anlaşıldığı üzere konu çok geniş bu durumda olan arkadaşım varsa mümkünse bir KARDİYOLOG ile değilse BİR DAHİLYECİ ile görüşmewlidir

umarım yararlı olabilşmişimdir
..
Rapor Et
Eski 18 Aralık 2008, 12:17

#4 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
EFOR SARFETME; KOŞMA,HIZLI YÜRÜME,HEYECANLANMA, AĞIR BİR YÜK KALDIRMA DURUMLARINDA KALBE BİNEN YÜK ARTTIĞINDANDA TAŞİKARDİ GELİŞİR. HEYECANLANMA SIRASINDA KALP ATIŞLARININ ARTMA SEBEBİ İSE DAHA ÇOK SALGILANAN HORMONLARIN VAZOKONTRİKSİYON(DAMARLARI DARALTIP KAN AKIŞINI HIZLANDIRMA VE KALP YÜKÜNÜ ARTTIRMA) SEBEBİYLE TAŞİKARDİ YAPAR:9
Rapor Et
Eski 25 Ekim 2011, 11:20

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben 1 kattan düstüm ve hergün bayilma olurur bir sefer bayıldıgımda 3 saat bayili kalmısım ve kafamı betona vurdum ondan sonra hep kalp atislarim uyurken 60 -80 oluyor kalp ölcme cihazi hep uyurken ötüyor ve uyanıkkende 150-180 cikiyor cihaz yine ötüyor cihazi üstünde hep sarı lamba yanıp sönüyor ben 16 yasindayim
Rapor Et
Eski 11 Mart 2012, 20:13

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben 14 yaşındayım ama benimki 160 kere atıyor
Rapor Et
Eski 12 Ekim 2012, 23:47

Cvp: İnsan ne yaparken kalp atışları hızlanır?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim kalbim yattığım yerde birden hızlı atıyor kendim dışarıdan hissedebiliyorum aşırı heyecanlanmış gibi oluyorum kilom 100 boy 175 7 sendir tansiyon hastasıyım atakant plas kullanıyorum yaş 36 bu hızlı atımın sebebi nedir?
Rapor Et
Eski 13 Ekim 2012, 10:31

#8 (link)
Konuk
Ziyaretçi
Konuk - avatarı
Alıntı:
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

KALP ATIŞLARI İNSANLAR NELER YAPARKEN HIZLANIR LÜTFEN NOOLURR BULUN NOOLURRR
spor yaparken,korkunca,heyecanlanınca,
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.187 saniyede (74.71% PHP - 25.29% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 21:18
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi