Arama

Ekonomik kaynaklar nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Şubat 2016 Gösterim: 21.191 Cevap: 5
berk - avatarı
berk
Ziyaretçi
18 Aralık 2008       Mesaj #1
berk - avatarı
Ziyaretçi
Ekonomik kaynaklar nelerdir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
EKONOMİ

Sponsorlu Bağlantılar
KIT KAYNAKLAR: Sonsuz insan ihtiyaçlarına yetecek mal ve hizmet yoktur. Bu kavramı anlatmak üzere "kıt kaynaklar" kavramı kullanılır.Bir malın üretim aşamasında alternatif kullanım alanları olduğundan bu kullanım alanları arasında bir tercih yapılır.
Örneğin demir otomobil yapımında kullanılabileceği gibi demiryolu,köprü,baraj yapımında da kullanılabilir.Bu tercihi aile,firma,devlet gibi karar birimleri yapar. Tercih daima maksimum tatmini saglayacak şekilde yapılır.
İşte ekonomi sınırlı,kıt kaynakların(örneğimizde demir) sınırsız insan ihtiyaçlarını (otomobil,köprü,baraj) karşılamakta kullanımını inceleyen sosyal bir bilimdir.

Temel Kavramlar

İhtiyaç: Zorunlu olan ve zorunlu olmayan ihtiyaçlar olarak ayrılabilir
İhtiyacın zorunlu olup olmadığı kişinin gelir ve kültür düzeyine. yaşanılan zamanın gereklerine ,mekana ve alışkanlıklara göre değişir.Bu açıdan,kişi için faydasına bakılmaksızın,sigara ve uyuşturucu maddeler de bağımlısı için ihtiyaç kapsamındadır

Fayda: İhtiyacı giderme esastır. Bu bağlamda alkol de alkolik biri için faydalıdır.

Mal ve Hizmetler: Tüketim ve üretim malları olarak ikiye ayrılabilir.Başka malların üretimnide kullanılan mallar üretim malarıdır(örn toprak, demir.) Tüketim malları dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları olarak ikiye ayrılır. Buzdolabı,elbise kullanılınca tükenmeyen malar dayanıklı tüketim malları iken ekmek, şeker dayanıksız tüketim mallarıdır.
Mallar serbest mallar(hava) ve ekonomik mallar(fiyatı olan) olarak da ayrıma tabi tutulabilir.

Üretim: Dört şekilde olur:

* Şekil değişikliği ile: Kumaştan elbise yapmak bir üretimdir.

* Mekan değişikliği ile: Bir malı bol olduğu bölgeden alıp kıt oldugu bölgeye taşımak üretimde bulunmaktır.

* Zaman değişikliği ile: Bir malı bol olduğu dönemde saklayarak kıt olduğu dönemde ihtiyaca hazır bulundurulması malın faydasını artırdığından üretimdir.

* Mülkiyet değişikliği ile: Malın daha fazla ihtiyacı olana doğru sahip değiştirmesi şeklinde olur.

Not: Doktor, mühendis, danışman hizmetleri de üretimdir.

Üretim Faktörleri:

Emek(işgücü): Geliri ücrettir.

Tabiat (petrol, toprak, akarsu vb.): Geliri ranttır.

Sermaye (makina, techizat, alet, malzeme vb.): Geliri faizdir. İnsan yapımı olan tek üretim faktörüdür. Ülkelerin gelişmişlik ölçümünde en önemli unsurdur

Not: Müteşebbis(girişimci), kimilerince dördüncü üretim faktörü kabul edilirken kimi ekonomistler girişimciyi emek kapsamında görür.
-Para, finans kapitali(sermaye) sayılır ve ancak sermaye malları satın alındığında üretim faktörü olur.

Yatırım: Sermaye mallarındaki ve techizat stokundaki artıştır. Bir fabrikadaki malların yenilenmesi ya da yeni makina ilavesi de yatırımdır.

Ev fabrika,hisse senedi satın almak yatırım değildir; çünkü,sermaye malları stokunda bir artış olmamıştır.yalnızca bir el değiştirme söz konusudur. Yatırım yeni üretim kapasiteleri yaratabilmaktir.

Dört Ekonomik Problem: Ne üretilecek, nasıl üretilecek, ne tüketilecek, kim tüketecek.

Alternatif Maliyet: Bir malın üretimini bir birim artırmak için başka bir maldan vazgeçilmesi gereken mal miktarıdır. Aynı sınırlı kaynaklar ile 10 birim X ya da 20 birim Y malı üretilebiliyorsa 1 birim X malı üretmenin fırsat maliyeti vazgeçilen 2 birim Y malıdır.

Üretim İmkanları(production possibilities): Kaynaklar sınırlı olduğundan hangi mal ve hizmetlerin hangi oran ve miktarlarda üretileceğine dair tercih yapılmalıdır.Bir maldan üretilen miktar arttıkça o malın diğer mallar cinsinden fırsat maliyeti artar; yani eldeki kaynaklar ile 10 birim X ve 20 birim Y üretilebiliyorsa üretilen X miktarı 14'e çıktığında üretilebilen Y miktarı azalmalı 16 gibi bir değer olmalıdır. Malların miktarları arasındaki tüm bu üretim kombinasyonlarının birleştirilmesiyle üretim imkan eğrisi elde edilir. Eğri dışındaki noktalar elde edilemez üretim kombinasyonlarını gösterir. (10 birim X, 25 birim Y gibi)
Üretim imkanları eğrisi ekonomideki üç temel kavramı gösterir: (1) Eğrinin negatif eğimi fırsat maliyetini gösterir.eğri üzerinde ilerledikçe bir maldan üretilen miktar arttıkça diğer mal(lar)dan üretilen miktar azalmaktadır. (2) Eğrinin dışındaki elde edilemez üretim kombinasyonlarını gösteren noktalar ekonomideki kıt kaynakların göstergesidir (3) Bu kıt kaynaklar üretilen malların miktarları arasında tercih yapmayı zorunlu kılar -->fırsat maliyeti, kıtlık(scarcity), tercih.

kaynak
Son düzenleyen Safi; 22 Şubat 2016 00:37
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
EKONOMİ

Sponsorlu Bağlantılar
KIT KAYNAKLAR: Sonsuz insan ihtiyaçlarına yetecek mal ve hizmet yoktur. Bu kavramı anlatmak üzere "kıt kaynaklar" kavramı kullanılır.Bir malın üretim aşamasında alternatif kullanım alanları olduğundan bu kullanım alanları arasında bir tercih yapılır.
Örneğin demir otomobil yapımında kullanılabileceği gibi demiryolu,köprü,baraj yapımında da kullanılabilir.Bu tercihi aile,firma,devlet gibi karar birimleri yapar. Tercih daima maksimum tatmini saglayacak şekilde yapılır.
İşte ekonomi sınırlı,kıt kaynakların(örneğimizde demir) sınırsız insan ihtiyaçlarını (otomobil,köprü,baraj) karşılamakta kullanımını inceleyen sosyal bir bilimdir.

Temel Kavramlar

İhtiyaç: Zorunlu olan ve zorunlu olmayan ihtiyaçlar olarak ayrılabilir
İhtiyacın zorunlu olup olmadığı kişinin gelir ve kültür düzeyine. yaşanılan zamanın gereklerine ,mekana ve alışkanlıklara göre değişir.Bu açıdan,kişi için faydasına bakılmaksızın,sigara ve uyuşturucu maddeler de bağımlısı için ihtiyaç kapsamındadır

Fayda: İhtiyacı giderme esastır. Bu bağlamda alkol de alkolik biri için faydalıdır.

Mal ve Hizmetler: Tüketim ve üretim malları olarak ikiye ayrılabilir.Başka malların üretimnide kullanılan mallar üretim malarıdır(örn toprak, demir.) Tüketim malları dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları olarak ikiye ayrılır. Buzdolabı,elbise kullanılınca tükenmeyen malar dayanıklı tüketim malları iken ekmek, şeker dayanıksız tüketim mallarıdır.
Mallar serbest mallar(hava) ve ekonomik mallar(fiyatı olan) olarak da ayrıma tabi tutulabilir.

Üretim: Dört şekilde olur:

* Şekil değişikliği ile: Kumaştan elbise yapmak bir üretimdir.

* Mekan değişikliği ile: Bir malı bol olduğu bölgeden alıp kıt oldugu bölgeye taşımak üretimde bulunmaktır.

* Zaman değişikliği ile: Bir malı bol olduğu dönemde saklayarak kıt olduğu dönemde ihtiyaca hazır bulundurulması malın faydasını artırdığından üretimdir.

* Mülkiyet değişikliği ile: Malın daha fazla ihtiyacı olana doğru sahip değiştirmesi şeklinde olur.

Not: Doktor, mühendis, danışman hizmetleri de üretimdir.

Üretim Faktörleri:

Emek(işgücü): Geliri ücrettir.

Tabiat (petrol, toprak, akarsu vb.): Geliri ranttır.

Sermaye (makina, techizat, alet, malzeme vb.): Geliri faizdir. İnsan yapımı olan tek üretim faktörüdür. Ülkelerin gelişmişlik ölçümünde en önemli unsurdur

Not: Müteşebbis(girişimci), kimilerince dördüncü üretim faktörü kabul edilirken kimi ekonomistler girişimciyi emek kapsamında görür.
-Para, finans kapitali(sermaye) sayılır ve ancak sermaye malları satın alındığında üretim faktörü olur.

Yatırım: Sermaye mallarındaki ve techizat stokundaki artıştır. Bir fabrikadaki malların yenilenmesi ya da yeni makina ilavesi de yatırımdır.

Ev fabrika,hisse senedi satın almak yatırım değildir; çünkü,sermaye malları stokunda bir artış olmamıştır.yalnızca bir el değiştirme söz konusudur. Yatırım yeni üretim kapasiteleri yaratabilmaktir.

Dört Ekonomik Problem: Ne üretilecek, nasıl üretilecek, ne tüketilecek, kim tüketecek.

Alternatif Maliyet: Bir malın üretimini bir birim artırmak için başka bir maldan vazgeçilmesi gereken mal miktarıdır. Aynı sınırlı kaynaklar ile 10 birim X ya da 20 birim Y malı üretilebiliyorsa 1 birim X malı üretmenin fırsat maliyeti vazgeçilen 2 birim Y malıdır.

Üretim İmkanları(production possibilities): Kaynaklar sınırlı olduğundan hangi mal ve hizmetlerin hangi oran ve miktarlarda üretileceğine dair tercih yapılmalıdır.Bir maldan üretilen miktar arttıkça o malın diğer mallar cinsinden fırsat maliyeti artar; yani eldeki kaynaklar ile 10 birim X ve 20 birim Y üretilebiliyorsa üretilen X miktarı 14'e çıktığında üretilebilen Y miktarı azalmalı 16 gibi bir değer olmalıdır. Malların miktarları arasındaki tüm bu üretim kombinasyonlarının birleştirilmesiyle üretim imkan eğrisi elde edilir. Eğri dışındaki noktalar elde edilemez üretim kombinasyonlarını gösterir. (10 birim X, 25 birim Y gibi)
Üretim imkanları eğrisi ekonomideki üç temel kavramı gösterir: (1) Eğrinin negatif eğimi fırsat maliyetini gösterir.eğri üzerinde ilerledikçe bir maldan üretilen miktar arttıkça diğer mal(lar)dan üretilen miktar azalmaktadır. (2) Eğrinin dışındaki elde edilemez üretim kombinasyonlarını gösteren noktalar ekonomideki kıt kaynakların göstergesidir (3) Bu kıt kaynaklar üretilen malların miktarları arasında tercih yapmayı zorunlu kılar -->fırsat maliyeti, kıtlık(scarcity), tercih.

kaynak
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Şubat 2016       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ekonomik kaynaklar ikiye ayrılır. doğal ve beşeri.. doğal kaynaklar: maden sektörü ve turizm sektörüdür. beşeri kaynaklar ise: sanayi sektörü ve finans sektörüdür. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana..
Msn Grin Msn Grin Msn Grin Msn Grin
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
22 Şubat 2016       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ekonomik Kaynaklar Nelerdir?
1. Doğal Kaynaklar
2. İnsani Kaynaklar / Beşeri Kaynaklar
3. Parasal Kaynaklar

Türkiyenin Ekonomik Kaynakları

Sanayi sektörü

Cumhuriyetin ilk yıllarında devlet temel tüketim ve ara malları alanında ithal ikamesi sağlamak amacıyla un şeker pamuk ile kömür demir ve akaryakıt üretimine özellikle öncelik vermiş cumhuriyetin ilk on bir yılında dört şeker fabrikası açılmıştır. Şu an ise Türkiye son bir kaç yıllık kalkınmayla otomotiv elektronik uçak beyaz eşya demir çelik giyim vb. alanlarda ilerleyerek bu ürünleri ihraç etmeye başlamıştır. Türkiye bir tarım ülkesi değil bir sanayi ülkesi olmuştur. Türkiye ekonomide dünyanın en hızlı büyüyen birkaç ülkesinden biri haline gelmiştir.

Turizm sektörü

Türkiye son yıllarda çok önemli bir turizm merkezi haline gelmiş bulunmaktadır. 1980 yılında sadece 326 milyon dolar olan turizm gelirleri yaklaşık 24 kat artarak 2001 yılında 81 milyar dolar düzeyine yükselmiştir. Turizm gelirlerindeki yıllık ortalama artış oranı yüzde 165 olmuştur.

Kaliteli tıbbi servisleri ve yetenekli doktorları ile Türkiye düşük fiyatları ve Avrupa ile Orta Doğu arasındaki konumu ile önemli bir sağlık turizmi bölgesi olmuştur. Yabancı turist sayısı 2002 ve 2005 yılları arasında 12.8 milyondan 21.2 milyona ulaşmıştır ki bu sayı Türkiye'yi "Yabancı Ziyaretçiler için En İyi 10 Ülke" sıralamasına sokmuştur.

Finans sektörü
Merkez Bankası 1930 yılında kurulmuştur. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 1985 İstanbul Altın Borsası ise 1995 yılında kurulmuştur.

Doğal kaynaklar
Türkiye'de 60'a yakın mineral üretimi yapılmaktadır. Bor varlığı bakımından Dünyanın % 70'lik rezervi ile ilk ülkesidir. Ayrıca demir bakır aliminyum magnezyum mermer gibi birçok doğal kaynak işlenerek tüketilmekte ve ihraç edilmektedir.

Enerji
Türkiye enerji ihtiyacı olarak petrol tüketiminin yaklaşık %90’ını ithalat ile karşılıyor. 1990'lı yıllarda doğalgaz kullanımına son derece yoğun bir biçimde geçiş yaşandı. Özellikle büyük kentlerin ısınma sistemleri doğalgazla çalışır hale getirildi. Hidroelektrik üretim biçimi açısından elinde çok büyük fırsatlar olan bir ülke olmasına karşın Türkiye doğalgazı elektrik üretiminde de kullanmaya başladı. Doğalgaz ve petrol rezervi bulunan Türkiye petrol ve doğal gaz ihraç eder. Ancak OPEC'e üye değildir.

Türkiye kömür de ihraç etmektedir ne var ki kalitesiz ve taklit olan ayrıca Çernobil faciasına damgasını vuran ithal Sibirya kömürü de pazarlarda daha fazla yer kaplıyor.

Bakü–Tiflis–Ceyhan Petrol Boru Hattı ya da kısaca BTC Azerbaycan petrolünü Gürcistan üzerinden Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına taşımayı amaçlayan bir petrol boru hattı projesidir.

Tüm Dünya'da ucuz ve istikrarlı enerji kaynaklarına sahip olabilmek için yoğun bir mücadelenin yaşandığı ve Sovyetler Birliği’nin 1991 yılının sonunda resmen dağılmasının ardından Kafkaslar ve Hazar Denizi çevresinin bu mücadelenin en çok hissedildiği bölge olduğu düşüldüğünde BTC Boru Hattı'nın statejik bir öneme sahip olduğu söylenebilir.

SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
22 Şubat 2016       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ekonomi Kaynaklarımız

Ülkemiz bir çok ekonomik kaynaklara sahiptir . Bu kaynaklar ülke ihtiyacını karşılayacak sevidedir. Kaynaklar bir ülke için önemli zenginlikleridir. Ülkenin ekonomik durumu, sahip olunan kaynaklar doğrultusunda gerçekleştirilir. Böylece ülkeler kaynaklardan elde ettikleri ürünlerle ihtiyaçlar› karşılar, ihtiyaç fazlası ürünleri dış ülkelere satarak ekonomiye katkı sağlarlar.

Ülkemizin Başlıca Ekonomi kaynakları şunlardır:

- Topraklar
- Madenler
- Sular
- Turizm
- Ormanlar

Topraklar
Türkiye bir tarım ülkesidir ve nüfusunun önemli bir kısmı geçimini toprağa dayalı faaliyetlerden sağlar. Türkiye verimli topraklara ve farklı iklim özelliklerine sahiptir. Bu özelliklerden dolayı ülkemizde çok çeşitli ürünler elde edilir. Başlıca tarım ürünleri; tahıl, sanayi bitkileri, sebze, meyve ve baklagiller şeklinde çeşitlendirebiliriz.

Ormanlar
Ormanlar, bir ülke için önemli zenginlik kaynağıdır. Türkiye yüz ölçümünün %26’sı ormanlarla kaplıdır. Bu oran oldukça azdır. Ormanlarımız alan olarak en fazla Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Ormanlarımızın yakacak odun dışında kereste, sanayi odunu ihtiyacını karşıladığı düşünülürse ekonomimize büyük katkı sağladığı anlaşılır. Bu nedenle ormanların korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir.

Madenler:
Maden yatakları bakmandan Türkiye şanslı ülkeler arasında yer alır. Türkiye’de bulunan ve işletilen başlıca madenler şunlardır: Demir, bakır, krom, boksit, bor, kükürt, tuz vb.

Sular:
Su gücü, elektrik enerjisi üretiminde büyük önem taşımaktadır. Petrol, doğal gaz ve taş kömürü kaynaklar bakımından zengin olmayan ülkemiz için su gücü enerjisi önemli bir potansiyeldir.

Turizm
Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, ılıman iklimi, tarihi ve zengin kültürü ile dünyanın en önemli ülkelerinden biridir.

SİLENTİUM EST AURUM