MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Ziyaretçi tarafından açılmış Mıknatıs çeşitleri ve adları nelerdir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Şey çubuk mıknatıs ve benzeri mıknatıs şekillerini ve adlarını yazılı olarak bana ulaştırmanızı istiyorum. Ancak ... Etiketler:
  • kaç çeşit mıknatıs vardır
  • kac cesit miknatis vardir
CEVAP VAR

Mıknatıs çeşitleri ve adları nelerdir?

Gösterim: 49.975 | Cevap: 27
18 Aralık 2008 17:25   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Şey çubuk mıknatıs ve benzeri mıknatıs şekillerini ve adlarını yazılı olarak bana ulaştırmanızı istiyorum.
Ancak o sayfa açılırken uygunsa resimlerini de yanın da göstermenizi rica ederim.
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap Ziyaretçi tarafından gönderildi

mıknatıs çeşitlerini yazarak özelliklerini açıklayın.
(2013-02-12T18:52:36+02:00)
18 Aralık 2008 17:44   |   Mesaj #2   |   
Kral_Aslan - avatarı
MOD MsXTeam
İstanbul

18.677
4.720 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 10-10-2005
Ziyaretçi
28 Aralık 2008 17:35   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Mıknatıs çeşitleri nelerdir?

mıknatıs çeşitlerini yazarak özelliklerini açıklayın.
Misafir
19 Aralık 2009 18:06   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mıknatıs resimleri ve isimlerini bana yazarmısınız
Blue Blood
19 Aralık 2009 18:22   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
MIKNATIS ve ÖZELLİKLERİ

Magnetik adı verilen demir oksit (Fe3O4) bileşiği tabii bir mıknatıs olarak bilinir.
Demir nikel kobalt gibi maddeleri çekme özelliği gösteren cisimlere mıknatıs denir.
Üç çeşit mıknatıs vardır.
1. Doğal mıknatıs : Doğada oluşan ve taş olarak bulunan mıknatıslardır.
2. Yapay mıknatıs : Demir nikel ya da kobalttan yapılır. Çubuk pusula iğnesi U şekline ve at nalı şekline benzeyen çeşitleri vardır.Bu mıknatıslara daimi ya da geçici mıknatıslık kazandırılabilir.
3. Elektromıknatıslar : Magnetik özellik gösteren maddeye örneğin demir üzerine tel sarılıp telden akım geçirildiğinde oluşan mıknatıslardır.

Mıknatısın Kutupları
Mıknatısların uçları çekme ve itme özelliği gösterirler. Mıknatıslık etkisinin en şiddetli olduğu bu uçlara kutup adı verilir. Bir mıknatısın şekli nasıl olursa olsun iki kutbu bulunur.Bir mıknatıs ortadan iple asılırsa kuzey-güney doğrultusuna yönelerek durur. Kuzeyi gösteren kutba N güneyi gösteren kutba ise S kutbu denir.
Elektrik yüklerinde olduğu gibi mıknatıslarında aynı kutupları birbirini iter zıt kutupları ise birbirini çeker. Bu itme ya da çekme kuvveti mıknatısların kutup şiddetleri ile doğru aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılıdırMıknatıslar demir nikel kobalt gibi maddeleri ve bunların alaşımlarını çeker. Bu nedenle bu maddelere magnetik maddeler denir. Cam kağıt tahta plastik gibi maddeleri mıknatıs çekmez.

Magnetik Alan Kuvvet Çizgileri
Bir mıknatısın çekim etkisini gösterdiği alana magnetik alan denir.
Bir cam levha üzerine demir tozları serpildikten sonra levhanın altına çubuk mıknatıs yerleştirilip levhaya yavaş yavaş vurulduğunda demir tozları mıknatısın magnetik alan çizgilerine paralel hale gelirler. Demir tozlarının oluşturduğu çizgilere bakılarak normalde görülmeyen çizgilerin nasıl olduğu anlaşılır.
Çubuk mıknatısın çevresindeki magnetik alan çizgileri şekildeki gibidir.
Magnetik alan kuvvet çizgileri N kutbundan S kutbuna doğrudur. Çizgilerin uç noktalarında sık olması magnetik alanın uç kısımlarında şiddetli olduğunu gösterir.


Magnetik alan çizgilerinin bulunduğu yerlere pusula iğneleri konulduğunda pusula iğneleri yerdeki magnetik alan çizgilerine paralel olacak şekilde dengede kalırlar. Herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörü ise o noktada magnetik alan çizgilerine teğettir.
Magnetik alan çizgilerinin paralel olduğu yerlerdeki alana düzgün magnetik alan denir.Mıknatısı Bölmek
Çubuk şeklindeki bir mıknatıs ikiye bölündüğünde oluşan her bir parça yine N–S kutuplu mıknatıs olur.
Bölme işlemi atomik boyuta kadar devam ettirildiğinde de yine mıknatıs özelliği devam eder. Yani tek kutuplu mıknatıs elde edilemez.


Geçici Mıknatıslanma
Yapay mıknatıslardan faydalanılarak magnetik özelliği olan demir nikel ve kobalt geçici olarak mıknatıslanabilir. Üç yolla geçici mıknatıslanma elde edilebilir.
1. Sürtünme ile Mıknatıslanma
Bir demir çubuğaşekildeki gibi mıknatısın her defasında aynı kutbu aynı yönlü sürtürülürse mıknatısın ilk sürtülen uç kısmı mıknatısla aynı kutuplu olacak şekilde demir çubuk geçici olarak mıknatıslanır.

2. Dokunma ile Mıknatıslanma
Mıknatısa dokundurulan demir parçalarını mıknatıs tutar. Çünkü demir parçası mıknatısın dokunduğu kutupla zıt kutupla kutuplanır ve onu çeker. Demir parçaları uç uca eklenirse her bir uç bir öncekine göre zıt kutuplanır.


3. Etki ile Mıknatıslanma
Mıknatısın magnetik alanı içine konulan demir parçaları geçici olarak mıknatıslık özelliği kazanır. Şekilde demir parçasına mıknatısın S kutbu yaklaştırılırsa demirin S ye yakın olan kısmı N diğer tarafı ise S kutbu olur.Bir mıknatıs demir çubuğun orta kısmına şekildeki gibi yaklaştırılırsa demir çubuğun uç kısımları N orta kısımları ise S kutbu olacak şekilde etki ile mıknatıslanır.Yerin Magnetik Alanı
Yerin magnetik ala nının olduğu deneylerle tespit edilmiştir. Dünya sanki kuzey yarı kürede S güney yarı kürede N kutbu bulunan bir çubuk mıknatıs varmış gibi davranır. Magnetik kuzey ve güney kutup ile coğrafi kuzey ve güney kutup tam çakışmıyor. Belli küçük bir açı kadar sapma gösteriyor.
Ağırlık merkezinden asılmış bir çubuk mıknatıs bulunduğu yerden geçen dünyanın çevresindeki magnetik alan kuvvet çizgilerine teğet olmak zorundadır. Bu nedenle ağırlık merkezinden asılmış bir çubuk mıknatısın N kutbu magnetik kuzeyi S kutbu ise magnetik güneyi gösterir.Kuzey yarı kürede ağırlık merkezinden asılan bir çubuk mıknatıs veya pusula iğnesinin N kutbu güney yarı kürede ise S kutbu aşağı eğilir. Ekvatorda yere paralel kutuplarda ise yere dik konuma gelir.Mıknatısların Kullanıldığı Alanlar
Mıknatıslar pusula yapımında kapı zilinde telefon radyo televizyon voltmetre ampermetre elektrik motorları bazı oyuncakların yapısı gibi bir çok yerlerde kullanılmaktadır.
Sanayide demir parçalarını diğer maddelerden ayırmak için yine mıknatıslar kullanılır.

ELEKTRİK AKIMININ MAGNETİK ETKİLERİ

Akım geçen telin oluşturduğu magnetik alan
Şekilde pusula iğnesinin üzerinden tel geçecek şekilde devre kurulup anahtar kapatılıp telden yeterince akım geçtiğinde pusula iğnesi aniden saparak tele dik konuma gelir. Pusulanın sapması yerin magnetik alanından başka bir magnetik alanın meydana geldiğini gösterir. Bu alan elektrik akımlarının çevresinde meydana gelen magnetik alandır. Bu alanların kaynağı elektrik yüklerinin hareketidir. Telden uzaklaştıkça magnetik alanın şiddeti azalır. Tele yaklaştıkça magnetik alanın şiddeti artar. Telden geçen akımın artması da magnetik alanın şiddetini artırır. Akımın azalması ise magnetik alanın şiddetini azaltır.Akım geçen telin çevresinde iç içe daireler şeklinde magnetik alan çizgileri oluşur. Herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörünün yönü bu alan çizgilerine teğettir.
Akımın yönü değiştiğinde magnetik alan çizgileri ve herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörünün yönü değişir.


Son düzenleyen Safi; 15 Ocak 2016 16:44
Misafir
15 Şubat 2010 19:39   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mıknatıs demir nikel olan şeleri çeker
Misafir
21 Şubat 2010 17:21   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
silindir mıknatıs
Misafir
22 Mart 2010 17:10   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

çlgn sorular

ltfen yarına kdar mıknatıs çeşitleri ve mıknatıs adlarını yazarmısınız şimdiden teşekkürler Msn Grin
Misafir
22 Aralık 2010 20:32   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Mıknatıs, Mıknatıs Çeşitleri ve Kutupları

Demir, nikel, kobalt, çelik gibi maddelerle bunların alaşımlarını çekebilen maddelere mıknatıs denir.
Mıknatıslar doğada magnetit denilen demir filizleri (cevheri = demir oksit bileşiği) halinde bulunur. Magnetit, doğal mıknatıstır.
Magnetitlerden kullanım amacına göre çubuk şekilli, U şekilli, at nalı şekilli, silindir şekilli, pusula iğnesi şekilli mıknatıslar yapılmıştır. Bunlar yapay mıknatıslardır.
Mıknatıslar, doğal mıknatıs, yapay mıknatıs ve elektromıknatıs olmak üzere 3 çeşittir. Mıknatıslanma özelliği maddeler için ayırt edici özelliktir.
Mıknatısın çekme özelliği fazla olan uç bölgelerine mıknatısın kutupları denir. (Çubuk mıknatısın ortasında çekme özelliği yoktur). Bir mıknatısta daima kuzey (North = N) ve güney (South = S) olmak üzere iki kutup bulunur.
Mıknatıslarda aynı kutuplar birbirini iter, zıt kutuplar birbirini çekerler.

NOT : 1- M.Ö. 600 – 800 yıllaırnda Manisa yöresinde, Yunanlı çoban Magnesia’nın
ayaklarına yapışan taşlar görüldü. Bu taşlar magnetitti.
2- İlk pusula 16. yüz yılda Çinliler tarafından yapılmıştır.
3- William Cilbert, 16. yüz yılda yerin magnetik alanı olduğunu söylemiştir.
Misafir
11 Ocak 2011 15:36   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
MıknatısLar demir,nikeL,kobaLt ve çeLik gibi maddeLeri çeker.MeseLa tahtayı bir mıknatıs çekmez.Adından çok bahsettiğimiz mıknatısLarın 4 çeşiti vardır. BunLar :
1)SiLindir mıknatıs.
2)Çubuk mıknatıs.
3)U şekLindeki mıknatıs.
4)At naLı şekLindeki mıknatıs.
Mıknatısın KutupLarı da vardır. BunLar :
1) N kutubu 2) S kutubu
N ve S kutubu birbirini çeker,N-N veya S-S kutupLarı birbirini iter.Bunu deneyinizde de görebiLirsiniz.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: