Arama

Ressamlık mesleği hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Ekim 2014 Gösterim: 47.172 Cevap: 19
gamze1019 - avatarı
gamze1019
Ziyaretçi
18 Aralık 2008       Mesaj #1
gamze1019 - avatarı
Ziyaretçi
ressamlık mesleğı
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
RESSAM
TANIM
Sponsorlu Bağlantılar
Doğanın, eşyanın veya insanın resimlerini kendi algıladığı şekli ile soyut veya somut bir yaklaşımla yansıtan kişidir.
GÖREVLER
- Yapacağı resmin konusu ve niteliğine uygun araç ve gereçleri hazırlar, - Çizeceği objeye göre ışık yönünü ayarlar, - Palet veya değişik maddelerden hazırlanan yüzeyler üzerinde boyaları karıştırarak istediği rengi oluşturur, - Seçilen yüzey üzerine ezkiz (taslak resim) çalışmaları yapar, - Hazırlanan boyaları yüzey üzerine fırça ile sürer veya karakalemle çizer, - Eserlerini galeri ve sergilerde teşhir eder.
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Resim sehpası, palet, tuval, - Sentetik ve su bazlı boyalar, akrilik, guaş boya, çeşitli ebatta fırçalar, - Kağıt üzerine yapılan çalışmalarda karakalem, pastel, gazlı ve mürekkepli kalemler.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ressam olmak isteyenlerin; - El becerisi gelişmiş, - İmgelem (Bir nesneyi, o nesne olmaksızın tasarlama gücü) gücü yüksek, - Şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen, - Renkleri ayırdedebilen, - Yaratıcı, yeniliklere açık kimseler olmaları gerekmektedir. El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Ressamlar çalışmalarının büyük bölümünü atölyede gerçekleştirirler. Zaman zaman dışarıda da çalışabilirler. Çalışma ortamlarında kullandıkları boyaların kokusu vardır. Çalışmaları sırasında genellikle yalnızdır. Meslektaşları, müşterileri, resim galerileri yetkilileri ile iletişim içindedir.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Resim dalında öğrenim yapmış kişiler, serbest sanatçı olarak çalışabilirler. Ülkemizde bugün geçmişe oranla sanat pazarı-resim piyasası oluşmuştur. Ayrıca bu kişiler Kültür Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde veya kamu ve özel sektör kuruluşlarında sanat danışmanı olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası almış olanlar ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar Fakültelerinin “Resim” bölümlerinde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan lise son sınıf öğrencileri ve mezunlarının katıldığı öğrenci seçme sınavından gerekli baraj puanı alması ve üniversitelerin ilgili bölümlerince yapılacak olan özel yetenek sınavında başarılı olunması gerekmektedir.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 4 yıldır. Meslek eğitimi hem teorik hemde uygulamalı olarak yapılır. Teorik dersler; sanat tarihi, fotoğraf, teknik resim, Türk ve dünya resim tarihi, uygarlık tarihi, antik çağdan günümüze sanatın tüm estetik kurumlarının genel çizgileri ile tanıtılması ve kuramlar arası ilişkiler. Temel resim eğitimi, mesleki bilgisayar, temel grafik eğitimi, tipoğrafi özgün baskı resim, mitoloji, sanat sosyolojisi, resim (öz.bas.res.) ana sanat dalı, sanat eserlerini inceleme. Pratik dersler; Atölye dersleri, resim, fresko, özgün baskı, vitray, insan vücudunun anatomik ve optik görüntüsünün çizgi, leke yolu ile araştırılarak kavranması.
MESLEKTE İLERLEME
Dört yıllık lisans eğitiminden sonra kendi alanlarında master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu kredilerinden yararlanabilirler. Ressamlar çalıştıkları işletmelerin yapısı ve kendi özelliklerine göre asgari ücretin 3-5 katı ücret alabildikleri gibi, özgün çalışmaları neticesinde yaptıkları tablolarına yüksek fiatlarla alıcı bulabilirler.
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
RESSAM
TANIM
Sponsorlu Bağlantılar
Doğanın, eşyanın veya insanın resimlerini kendi algıladığı şekli ile soyut veya somut bir yaklaşımla yansıtan kişidir.
GÖREVLER
- Yapacağı resmin konusu ve niteliğine uygun araç ve gereçleri hazırlar, - Çizeceği objeye göre ışık yönünü ayarlar, - Palet veya değişik maddelerden hazırlanan yüzeyler üzerinde boyaları karıştırarak istediği rengi oluşturur, - Seçilen yüzey üzerine ezkiz (taslak resim) çalışmaları yapar, - Hazırlanan boyaları yüzey üzerine fırça ile sürer veya karakalemle çizer, - Eserlerini galeri ve sergilerde teşhir eder.
- Resim sehpası, palet, tuval, - Sentetik ve su bazlı boyalar, akrilik, guaş boya, çeşitli ebatta fırçalar, - Kağıt üzerine yapılan çalışmalarda karakalem, pastel, gazlı ve mürekkepli kalemler.
Ressam olmak isteyenlerin; - El becerisi gelişmiş, - İmgelem (Bir nesneyi, o nesne olmaksızın tasarlama gücü) gücü yüksek, - Şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen, - Renkleri ayırdedebilen, - Yaratıcı, yeniliklere açık kimseler olmaları gerekmektedir. El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.
Ressamlar çalışmalarının büyük bölümünü atölyede gerçekleştirirler. Zaman zaman dışarıda da çalışabilirler. Çalışma ortamlarında kullandıkları boyaların kokusu vardır. Çalışmaları sırasında genellikle yalnızdır. Meslektaşları, müşterileri, resim galerileri yetkilileri ile iletişim içindedir.
Resim dalında öğrenim yapmış kişiler, serbest sanatçı olarak çalışabilirler. Ülkemizde bugün geçmişe oranla sanat pazarı-resim piyasası oluşmuştur. Ayrıca bu kişiler Kültür Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde veya kamu ve özel sektör kuruluşlarında sanat danışmanı olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası almış olanlar ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler.
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Güzel Sanatlar Fakültelerinin “Resim” bölümlerinde verilmektedir.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan lise son sınıf öğrencileri ve mezunlarının katıldığı öğrenci seçme sınavından gerekli baraj puanı alması ve üniversitelerin ilgili bölümlerince yapılacak olan özel yetenek sınavında başarılı olunması gerekmektedir.
Eğitim süresi 4 yıldır. Meslek eğitimi hem teorik hemde uygulamalı olarak yapılır. Teorik dersler; sanat tarihi, fotoğraf, teknik resim, Türk ve dünya resim tarihi, uygarlık tarihi, antik çağdan günümüze sanatın tüm estetik kurumlarının genel çizgileri ile tanıtılması ve kuramlar arası ilişkiler. Temel resim eğitimi, mesleki bilgisayar, temel grafik eğitimi, tipoğrafi özgün baskı resim, mitoloji, sanat sosyolojisi, resim (öz.bas.res.) ana sanat dalı, sanat eserlerini inceleme. Pratik dersler; Atölye dersleri, resim, fresko, özgün baskı, vitray, insan vücudunun anatomik ve optik görüntüsünün çizgi, leke yolu ile araştırılarak kavranması.
MESLEKTE İLERLEME
Dört yıllık lisans eğitiminden sonra kendi alanlarında master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler.
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu kredilerinden yararlanabilirler. Ressamlar çalıştıkları işletmelerin yapısı ve kendi özelliklerine göre asgari ücretin 3-5 katı ücret alabildikleri gibi, özgün çalışmaları neticesinde yaptıkları tablolarına yüksek fiatlarla alıcı bulabilirler.
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana beyinin nasıl çalışacağı hakkında bilgi verirmisiniz ben hayır diyemiyor ve kararları mantığımı kullanarak değilde duygularımla cevep veriyorum bunun için ne yapmalıyım teşekkürler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bir inşat işcisiyim 30 yaşındayım kırsal bir kesimde yaşıyorum resim yapıyorum atölyem var 300 ytl aydat ödüyorum.ama ilk okul mezunuyum iyi bir egitim almak istiyorum antalyaya gidiyorum bazı zaman ama uzak oldugu için herzaman gidemiyorum maddi durumum yok.resim sanatını resim yapmayı seviyorum.ülkemide seviyorum ama burada hıçbır aktivide yok ne belediyeden ne kaymakamlık tan. manevide olsa bir desdek yok.kapıları yüzüme kapatıyorlar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mart 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bir öğrenciyim orta bire gidiyorum ve ressam olmak istiyorum ama kararlı değilim mesleği tam kavrayamamakla birlikte kararsızım.siz bana çok yardımcı oldunuz teşekkürler.....Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben ressam olmak istiyorun ama nere gidecegimi bilmiyorum yardımcı ola bilirmisiniz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ekim 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ressamlıgın yaşamımızdaki yerini ögrenme istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ocak 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ressamlık Mesleği ve Özellikleri
GÖREVLER
- Yapacağı resmin konusu ve niteliğine uygun araç ve gereçleri hazırlar,
- Çizeceği objeye göre ışık yönünü ayarlar,
- Palet veya değişik maddelerden hazırlanan yüzeyler üzerinde boyaları karıştırarak istediği rengi oluşturur,
- Seçilen yüzey üzerine ezkiz (taslak resim) çalışmaları yapar,
- Hazırlanan boyaları yüzey üzerine fırça ile sürer veya karakalemle çizer,
- Eserlerini galeri ve sergilerde teşhir eder.
- Resim sehpası, palet, tuval,
- Sentetik ve su bazlı boyalar, akrilik, guaş boya, çeşitli ebatta fırçalar,
- Kağıt üzerine yapılan çalışmalarda karakalem, pastel, gazlı ve mürekkepli kalemler.
Ressam olmak isteyenlerin;
- El becerisi gelişmiş,
- İmgelem (Bir nesneyi, o nesne olmaksızın tasarlama gücü) gücü yüksek,
- Şekiller arasındaki fark ve benzerlikleri görebilen,
- Renkleri ayırdedebilen,
- Yaratıcı, yeniliklere açık
kimseler olmaları gerekmektedir.
El ve gözlerdeki özürler mesleğin yürütülmesini engeller.
Eğitim süresi 4 yıldır.
Meslek eğitimi hem teorik hemde uygulamalı olarak yapılır. Teorik dersler; sanat tarihi, fotoğraf, teknik resim, Türk ve dünya resim tarihi, uygarlık tarihi, antik çağdan günümüze sanatın tüm estetik kurumlarının genel çizgileri ile tanıtılması ve kuramlar arası ilişkiler. Temel resim eğitimi, mesleki bilgisayar, temel grafik eğitimi, tipoğrafi özgün baskı resim, mitoloji, sanat sosyolojisi, resim (öz.bas.res.) ana sanat dalı, sanat eserlerini inceleme. Pratik dersler; Atölye dersleri, resim, fresko, özgün baskı, vitray, insan vücudunun anatomik ve optik görüntüsünün çizgi, leke yolu ile araştırılarak kavranması.
MESLEKTE İLERLEME
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu kredilerinden yararlanabilirler.
Ressamlar çalıştıkları işletmelerin yapısı ve kendi özelliklerine göre asgari ücretin 3-5 katı ücret alabildikleri gibi, özgün çalışmaları neticesinde yaptıkları tablolarına yüksek fiatlarla alıcı bulabilirler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ocak 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ressam olmak için görsel sanatlar veya güzel sanatlara gitmek gerekiyor sanırım.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mart 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şu an lise ikinci sınıf öğrencisiyim ve yeteneğim olduğuna inandığım için ressam olma yolunda ilerlemek istiyorum öysaki anadolu lisesinde okuyorum Neypabilirim