Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Wilson hastalığı besin grubu nedir?

Gösterim: 3.460 | Cevap: 4
3
  • 1 Gönderen Keten Prenses
  • 1 Gönderen Keten Prenses
  • 1 Gönderen LeqoLas
Ziyaretçi
Cevaplanmamış   |    19 Aralık 2008 17:59   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Wilson hastalığı besin grubu nedir?

ekmek ve tahıl grubunda,trabzon ekmeği,kepekli ekmek,çavdar ekmeği gibi çeşitlerin serbestliği ile, fırınlanmış taneli tahılların taze halde pişirilerek tüketilme durumunda yasaklılığı,birde taze tatlıpatatesin yemeğinin veya kızartmasının tüketilebilirliği
19 Aralık 2008 21:03   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.237 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Wilson hastalığı besin grubu nedir?

WİLSON HASTALIĞI İÇİN “BAKIR SINIRLI DİYET” ÖNERİLERİLERİ
Bakır (Cu), bir çok besinde farklı miktarlarda bulunur. Bu nedenle Wilson’s Hastalığının kontrolünde tek başına bakır sınırlaması yeterli değildir. D-penicillamine gibi idrarla Cu atımına neden olan ilaçlarla birlikte Cu içeren besinlerden de mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
Cu düzeyi yüksek besinler; Organ etleri (Karaciğer, böbrek, yürek, beyin vb.) Kabuklu deniz hayvanları (Karides, istiridye, istakoz, yengeç, som balığı, ördek, kaz)
Kuru fasulye, bezelye, mercimek Soya eti, soya sütü, soya fasulyesi Fındık, ceviz gibi kuruyemişler Kurutulmuş meyveler (kuru üzüm, kuru erik, hurma, avakado, mantar) Buğday, yulaf, kepekli tahıllar Çikolata, kakao İçme suyu analiz edilmeli 100 mcg/Lt.den az Cu içeriyorsa şişe suyu kullanılabilir. Alkol almaktan kaçınılmalıdır. Pişirmede bakır kaplar kullanılmamalıdır. Besinlerin etiketleri okunmalıdır.
LrseRia bu mesajı beğendi.
19 Aralık 2008 21:04   |   Mesaj #3   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.237 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Wilson hastalığı besin grubu nedir?

Besin grupları olarak:

A) Et ve Proteinli Besinlerden: Sığır eti, yumurta, beyaz tavuk ve hindi eti serbestir. Organ etleri (sakadatlar: karaciğer, kalp, beyin, böbrek, dalak, yumurtalık vs), domuz eti, siyah tavuk ve hindi eti, kaz, ördek eti, somon balığı, midye, istiridye, deniztarağı, yengeç, karides, istakoz yasaktır.

B) Sebzelerden: domates dâhil bütün sebzeler serbesttir. Mantar ve sebze suları yasaktır.

C) Meyveler: meyvelerin çoğu [ticari amaçlı kurutulmuş meyveler (fındık, kuru üzüm, hurma, kuru erik) ve avakado hariç] serbesttir.

D) Ekmek ve Tahıllar: rafine undan yapılmış ekmek ve pasta, pirinç, yulaf ezmesi serbestir. Fırınlanmış taneli tahıllar (fasulye, mercimek, soya fasulyesi, darı, arpa, cereal), taze tatlı patates yasaktır.

E) Yağlar: tereyağı, mayanoz, kaymak, sıvı yağlar ve salata sosları (kapsamını inleyin) serbestir.

F) Süt ve süt ürünleri: Çikolata sütü, soya sütü ve kakao hariç tüm süt ve süt ürünleri serbesttir. (bazı ithal peynirlerin etiketi incelenmelidir)

G) Tatlılar: Fındık, çikolata ve kakao içerenler hariç genellikle serbesttir.

H) İçki ve meşrubatlar: kahve, çay, meyva suları, limonata serbestir. Bira, mineral suları, soya katkılı içkiler, bakır eklenmiş içkiler yasaktır.


Hastalığın Prognozu Nedir?
Eğer erken tanı konmaz ve uygun tedaviye başlanmazsa, Wilson hastalığı genellikle 30 yaşlar civarında hayatı tehlikeye sokabilie. Erken yaşlarda başlayan tedavi ile normal yaşam süresi beklenir.
LrseRia bu mesajı beğendi.
Misafir
7 Ekim 2010 19:08   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Wilson hastalığı besin grubu nedir?

biraz ayrıntılı bilgiler rica ediyorum.
LeqoLas
7 Ekim 2010 20:05   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Wilson hastalığı besin grubu nedir?

Wilson Hastalığı Nedir?

Karaciğer, beyin ve gözde daha belirgin olmak üzere, vücutta aşırı miktarda bakır birikimiyle seyreden kalıtsal bir hastalıktır. Her ne kadar bakır birikimi doğuştan itibaren başlarsa da hastalık bulguları ileri yaşlarda (6 ve 40 yaşlar) ortaya çıkmaktadır. Tanı konmuş en yaşlı hasta 70 yaş üzerindedir. Dünyada yaklaşık olarak her 30.000 kişide bir görülmektedir. Hastaların %40'ı karaciğere ait bulgularla başvurur. Diğer hastalarda ilk semptomlar ya nörolojik veya psikolojik yada her ikisi ile; dalgınlık, kasılmalar, titremeler, konuşma bozuklukları, ani kişilik değişmeleri uygunsuz davranışlar ve okul performansında bozukluklar, nöroz ve psikoz ile ortaya çıkar. Beyinin her iki yarısında bakır birikimi olmasına rağmen semptomatik bulgular beynin bir yarısıyla ilgili olarak ortaya çıkabilir. Bir çok hastada Keiser- Fleicher halkası adı verilen gözün kornea tabakasında bakır birikimine bağlı bir halka gelişebilir. Bakır metabolizmasındaki bu bozukluklarda ATP7B gen mutasyonu suçlanmaktadır. Bu gen otozomal resesif olarak geçmektedir. İçme sularında 0.1 ppm den fazla bakır bulunuyorsa bu su Wilsonlu hastalarında riskli olabilir. Wilson hastaları hepatit A ve B aşısı olabilirler. Wilsonlu bayanlarda adet düzensizlikleri de gözlenebilir. Bayan hastalarda doğum kontrolü için bakır içeren rahim için araç kullanımı önerilmez.

Tedavisi Nedir?

Tedavi vücuttan bakırı atan ve yeniden depolanmasını engelleyen ilaçların kullanılması ve bakır içeren besinleri yenmemsi (diyet) ile olur. Bir çok hasta çinko asetat, trientine veya penisilamin ile tedavi edilir. Penisilamin ve trientine bakırın idrarla atılışını arttırır ve yan tesirleri vardır. Trienten bu gün için en çok tercih edilen ve eğer çinko preparatı ile birlikte kullanılırsa çok daha tesirli olan bir ilaçtır. Şiddetli karaciğer ve nörolojik arazlı hastalarda ilk birkaç ayda bu 2 ilacın birlikte kullanımı tercih edilir. Çinko asetat bakırın emilimini bloke eder, dışkı ile atılımını sağlar ve ciddi yan tesirleri yoktur, sıklıkla tercih edilen ilaçtır. Tetrathiomolybdate, ümit verici deneysel bir ilaçtır. Nadir vakalarda karaciğer transplantasyonu gereklidir. Wilson hastalarının %5’inde karaciğer transplantasyonu gerekli olmaktır.
Wilson Hastaları İçin Diyet

Bir besin ürünün oluştuğu toprakta ve besin olana kadar geçtiği aşamalarda işlendiği yerlerdeki bakır içeriği ürünün içindeki bakır kapsamını belirler. Bakırsız diyet genellikle bakırdan zengin besinlerin yenmemesi ile olur. Bu besinler genellikle sakadatlar (karaciğer, dalak vs), kabuklu deniz hayvanları (midye, istiridye, yengeç, istakoz, karides vs.), saf buğday, kurutulmuş çekirdekler, bezelye ve çikolatadır. İçilen sudaki bakır miktarı eğer litrede 100 mikrogramdan fazla ise demineralize su (1 mikrogram/lt bakır içermelidir) kullanılmalıdır. Alkol kullanımı kesinlikle yasaktır. Alkol karaciğerdeki zararlanmayı iyice arttırır. Besinlerin üzerindeki etiketleri iyice okuyunuz. Yemekleri pişirmek için bakırlı kapları kesinlikle kullanmayınız. Bakır içeren rahim içi araç kullanımına da ayrıca dikkat edilmelidir.

Besin grupları olarak:

A) Et ve Proteinli Besinlerden:
Sığır eti, yumurta, beyaz tavuk ve hindi eti serbestir. Organ etleri (sakadatlar: karaciğer, kalp, beyin, böbrek, dalak, yumurtalık vs), domuz eti, siyah tavuk ve hindi eti, kaz, ördek eti, somon balığı, midye, istiridye, deniztarağı, yengeç, karides, istakoz yasaktır.

B) Sebzelerden:
domates dâhil bütün sebzeler serbesttir. Mantar ve sebze suları yasaktır.

C)
Meyveler: meyvelerin çoğu [ticari amaçlı kurutulmuş meyveler (fındık, kuru üzüm, hurma, kuru erik) ve avakado hariç] serbesttir.

D)
Ekmek ve Tahıllar: rafine undan yapılmış ekmek ve pasta, pirinç, yulaf ezmesi serbestir. Fırınlanmış taneli tahıllar (fasulye, mercimek, soya fasulyesi, darı, arpa, cereal), taze tatlı patates yasaktır.

E) Yağlar: tereyağı, mayanoz, kaymak, sıvı yağlar ve salata sosları (kapsamını inleyin) serbestir.

F) Süt ve süt ürünleri: Çikolata sütü, soya sütü ve kakao hariç tüm süt ve süt ürünleri serbesttir. (bazı ithal peynirlerin etiketi incelenmelidir)

G)
Tatlılar: Fındık, çikolata ve kakao içerenler hariç genellikle serbesttir.
LrseRia bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Wilson hastalığı besin grubu nedir? benzer konular

1A grubu elementleri alkali metal olduğu halde 2A grubu elementleri neden değildir?
1A ve 2A metal grubu, alkali ve toprak alkali metaller, 1A ve 2A grubu elementleri arasındaki farklar nelerdir? 1A grubu elementleri alkali metal olduğu halde 2A grubu elementleri neden değildir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Mart 2014 11:53
Wilson İlkeleri (Wilson Prensipleri)
Wilson İlkeleri Vikipedi, özgür ansiklopedi WİLSON İLKELERİ: Wilson ilkeleri ileride Milletler Cemiyeti'nin temelini oluştura­caktır.(Ermeniler ve Gürcüler Wilson'u kendilerine yorumla­yarak doğuyu işgal edecekler.) . ABD'nin dünya...
Forum: Siyasal Bilimler Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Haziran 2010 10:48
Ekosistemde besin zinciri ve besin ağının önemi nedir?
Ekosistemde besin zinciri ve besin ağının önemi nedir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 23 Mart 2009 20:28
Wilson hastalığında besin grupları nedir?
A-Trabzon,çavdar,yulaf ekmeğinin durumu B-Paket halindeki kuru fasulye ve mercimek ve patatesin yemeklerinin yasak olup olmadığı C-Ceviz yasak mı ...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Aralık 2008 17:24
Wilson Hastalığı
Wilson Hastalığı Nedir? Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir. Karaciğer, beyin ve gözde daha belirgin olmak üzere, vücutta aşırı miktarda bakır birikimiyle seyreden kalıtsal bir hastalıktır. Her ne kadar bakır...
Forum: Hastalıklar Cevap: 1
Son Mesaj: 25 Ağustos 2007 18:45
 
Sayfa 0.261 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu