Arama

Uygarlığın gelişmesinde sanat mı yoksa bilim mi ön plandadır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Ocak 2020 Gösterim: 77.453 Cevap: 18
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
20 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Uygarlığın gelişmesinde sanat mı yoksa bilim mi ön plandadır?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Bunları bu kadar keskin çizgiyle ayırmak olası mı?
Her ikisi de birbirine karşı önceliği olan değil, destekleyen, dengeleyendir.
Sponsorlu Bağlantılar
Sanat duygu dili olarak tanımlanır. Bu anlamda denge, duygu ile bilgi dili arasında kurulursa gelişimden sözedilebilir.

Sanatçı olabilmenin önkoşulu içinde yetenek sadece %30.
%70' i bilgi, eğitim Sözün özü; bilgi ve teknoloji olmadan sanat yapmaya çalışmak, ilk insanların mağara duvarlarına yaptıkları resimlerin ötesine geçmez.

'Şuan dünyayı bırakıp sadece ülkemize bakarsak sanatın ne kadar etkin olduğunu görürüz..''

Tiyatroların seyirci toplayabilmek için iki ekmek fiyatına bilet sattığı, devlet tiyatrolarında kadrolaşma sonucunda, ahbap- çavuş ilişkileriyle repertuvar seçtiği, iyi bir resim sanatçısının sergi açabilmek için parası ya da ismi yoksa galeri bulamadığı, caz eğitimi gören sanatçıların para kazanmak için popüler kültüre yöneldiği, her gece sanatçı adı altında onlarca kişinin üretim bantlarından kucaklarımıza fırlatıldığı, sinema sanatında şaklabanlığın prim yaptığı, yaratılan karakterlerle toplumun daha da yozlaştığı bir ülkede açıkçası çok merak ettim sevgili RABELAUS, sanatın toplumsal gelişmeye katkısı bağlamında örnekler verebilir misiniz?
Son düzenleyen Safi; 8 Ocak 2020 17:25
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bunları bu kadar keskin çizgiyle ayırmak olası mı?
Her ikisi de birbirine karşı önceliği olan değil, destekleyen, dengeleyendir.
Sponsorlu Bağlantılar
Sanat duygu dili olarak tanımlanır. Bu anlamda denge, duygu ile bilgi dili arasında kurulursa gelişimden sözedilebilir.

Sanatçı olabilmenin önkoşulu içinde yetenek sadece %30.
%70' i bilgi, eğitim Sözün özü; bilgi ve teknoloji olmadan sanat yapmaya çalışmak, ilk insanların mağara duvarlarına yaptıkları resimlerin ötesine geçmez.

'Şuan dünyayı bırakıp sadece ülkemize bakarsak sanatın ne kadar etkin olduğunu görürüz..''

Tiyatroların seyirci toplayabilmek için iki ekmek fiyatına bilet sattığı, devlet tiyatrolarında kadrolaşma sonucunda, ahbap- çavuş ilişkileriyle repertuvar seçtiği, iyi bir resim sanatçısının sergi açabilmek için parası ya da ismi yoksa galeri bulamadığı, caz eğitimi gören sanatçıların para kazanmak için popüler kültüre yöneldiği, her gece sanatçı adı altında onlarca kişinin üretim bantlarından kucaklarımıza fırlatıldığı, sinema sanatında şaklabanlığın prim yaptığı, yaratılan karakterlerle toplumun daha da yozlaştığı bir ülkede açıkçası çok merak ettim sevgili RABELAUS, sanatın toplumsal gelişmeye katkısı bağlamında örnekler verebilir misiniz?
Son düzenleyen Safi; 8 Ocak 2020 17:26
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

Şuan dünyayı bırakıp sadece ülkemize bakarsak sanatın ne kadar etkin olduğunu görürüz..'
tamamiyle katılıyorum, ülkemizin doğusunda bilim, teknoloji yok mu?
televizyon - çamaşır, bulaşık makineleri - telefon - bilgisayar ve benzerleri.

bunlar doğuda da var ama gel gelelim kütüphane yok! müze yok, sanat eserleri yok! sanatla alakaları yok! çok mu uygarlar şimdi onlar! alakası yok..

ünlü düşünce adamı montesqieu "Bir milletin mü******likteki meyline önem verilmezse o milleti ilerletmek mümkün olmaz" diyerek güzel sanatlardan müziğin uygarlık ilerlemesinde ki etkili rolünü açıkça belirtmiştir.Montesqieu'nin sözünü tasdik eden Atatürk 1 Kasım 1934 tarihinde TBMM'nin açış nutkunda montesqieu'nün görüşüne yakın şu cümleyi söylemiştir: "Bir milletin yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir."

üstelik bir de şu var dünyada uygarlıkların yeniden yapılanmasına, değişmesine ve gelişmesine katkıda bulunan bilim adamlarının temellerinde de sanatı görüyoruz: Ünlü italyan rönesans dönemi mimarı michelangelo aynı zamanda ressam, heykeltraş ve şairdir de..

bu arada ilk yazdığım yazıda deniz altı örneğim tamamiyle yanlış oldu.. tekrar dikkatli araştırdım ve denizaltı 1640 yılında icat edilmiş jules verne yokmuş bile o zamanlarda... gelgelelim denizaltı yapılırken Leonarda Da Vinci tarafından resmi çizilmiş ve daha sonra william bourne tasarımını yapmış 1560 yılında... 40 yıl fark var arada...

aslında demek istediğim bilimden bir adım önce sanatın olması sanatın hayal gücünü geliştirmesi yada hayal gücünün sanatı geliştirmesi...

sonuçta bilim; düşünce ile ortaya çıkar, düşünce gücünü geliştiren hayal gücü değil midir ?

uygarlığın gelişmesinde bilim etkisizdir demiyorum - sanat daha önemli ve etkilidir diyorum !

..
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2008       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

öncelikle uygarlık-sanat ve bilim in birer tanımlamasını yapmanın faydaları var sanırım.

uygarlık:insanlığın yerleşik hayata geçmesi ile ortaya çıkan bir lüküs hayatın başlangıcıdenebilir.fakat bu lüks hayat için sadece ne bilim yeterlidir tek başına nede sanat.
bir uygarlıktan bahsetmek gerekiyor ise o uygarlıkta bilim,sanat,düşünce-felsefe,teknoloji vs bunların hepsinin olması gerekir.eğer bunlar yoksa zaten uygarlıktan bahsetmek pek bir komik olsa gerek.çok fazla binaların olduğu yer uygarmıdır sorusuna verile bilecek cevap sanırım olumsuz olur.
diğer bir şekilde tanımlamak ta gerekirse elin sıcak sudan soğuk suya girmeMEsi için çabalayan, bulunduğun yopluluk-devlet içerinde tüm kültürel etklinlikleri yapma olanağın bulunacak bunun yanında başkaları gibi düşünmediğin için kimse sana saldırmayacak,sataşmayacak,yaşamına saygı duyacak vs.tüm bunların olduğu bir topluluk için uygar denilmesi mümkün olur sanırım.

şimdi sanata değinelim.sanırım en zoru sanat olsa gerek.insanlık tarihi kadar eski olan,din mitolojilerinde bile geçen,insanların hayatına renk katan o yüce değer.ama tanımsal olarak hep bir tartışma söz konusu.kimileri sanatın doğası gereği hiçbir tanımın onu tam olarak karşılayamayacağını düşünüyor.akademik kesim ise ona bir kıyafet bulup giydirmenin peşinde.zaten bunu onu birçok parçaya bölüp gerçekleştirmiş bir durumdada.kalıplara koyup şekiller vermiş bir sıvıya kalıplara koyup şkillendirir gibi.
ama snat kişinin duygusunu-düşüncelerini belli materyaller ile ifade etmesi olarak tanımlıyorum ben.

bilim ise kökeni sanattan gelir.insanları daha iyiye taşımak için vardır temelinde merak haliyle nasıl sorusu yatar.toplumların var olmayan olguları bulmasına ve yeni şeyler öğrenmesine ön ayak olmuştur bilim.

şimdi soruya dönelim belli bir uygarlıktan bahsetmenin şartı bilimnde sanatında olmasında geçer.amahangisi daha ağır basar dersek ikisininde kökeninin nereden geldiğine bakmak gerekir.sanat insanlar var oldu olalı vardı.mağaralarda ki el resimlerini hayvan resimlerini sadece yaptıkları işin nasıl yapıldığını anlatmak olduğunu sanmıyorum ilk çağlarda yaşayan insanların.
öte yandan bilime gelince,bilim sanattan doğmuştur.zaten bilimin beslendiği yer yaratıcılıktır.eğer birşeyler tasarlamaya karar verdiyseniz bunun diğer adı sanat yapmayada karar verdiğiniz anlamına gelir.hayal gücünün olduğu her yerde sanat vardır.albert einstein çok iyi bir hayal perest olarak tanımlıyor du kendini.yoksa izafiyetin varlığı hiçbir zaman bulunamazdı.

sanatın bir çocuğu oldu adını bilim koydular.sanat olmadan bu hayat sıkıcı olur hatta yaşamak için bir sebep kalmaz.ama bilim olmadan sadece gelişmişlik seviyesi düşer.çamaşır makinasında değilde elde yıkanır çamaşırlar,otomobille değilde at arabası ile ulaşum yapılır,cep telefonu değil de mektup kullanılır bide biz bu şekilde bir tarışmayapmazdık bilim olmasaydı.

umarım anlata bilmişimdir.

..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir uygarlığın gelişiminde eğitim kadar sanat da önemlidir. Sanat bir ülkenin temelidir. Eğitim bile aslında bir sanattır. Eğitim insanları eğitme, yola getirme sanatıdır. Atamızın da dediği gibi “Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” Etrafımıza bir bakalım. Şu sıralarımızın yapımı, perdelerin işlenmesi, hepsi bir sanat. Bu yazdığımız el yazısı bile. Okullarımızda sanat eğitimi veriliyor. Bu eğitim sayesinde de ülkemiz gelişiyor ve güzelleşiyor. Sanatın bize sunduğu bu güzellik ve yararları görmezden gelemeyiz. Sanat olmasaydı hayal gücümüz olmazdı. Hayal gücümüz olmasaydı da yaratıcı fikirler, icatlar, yeni buluşlar olmazdı. Belki de şimdiki teknolojiye ulaşamazdık. Görüyorsunuz ya, bir uygarlığın gelişmesinde sanatın ne kadar önemli olduğunu...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Şubat 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Aslına Bakarsanız Bilim Daha Önde Çünkü Bu Dünyada Bale Veya Resim Yapan İnsan Yeni Birşey Keşfetmiş Kadar İyi Görülmüyor. Evet Biliyorum Onca Sanatçı Yaratıcılığını Kullanarak Eserler Yapmıştır Fakat Bunlar Bilim Olmadan Bir İşe Yaramaz . Mesela Leonardo Da Vinci Bilim ve Sanatla Aynı Anda İlgilenirdi . Bilim Olmasa Ne Mona Lisa Bulunacaktı Nede O Sırları Ortaya Çıkacaktı Bu Önemli Bir şey . Üstelik Bilim Siyasi Ve Milli Kuvvet Tarafımızı Geliştirir Önemli Olanda Budur Çünkü Dünyanın En İyi Ülkeleri Hiç bir zaman Kültürleriyle Öne Çıkmamıştır . Mesela Çin Halk Cumhuriyeti Genelde Bilimi İle Dünyada Önemli Yer Kaplar , Amerika Bilimi Olmasa Sadece Kültürle Çıksa Oldukça Yoksun Ve Soyutlanmış Bir Ülke Olurdu . Demek İstediğim Sanat Önemsizdir Değil Bilimin Yüksek Uygarlık İçin Daha Ön Plandadır.
woltka1001 - avatarı
woltka1001
Ziyaretçi
11 Şubat 2012       Mesaj #7
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
Ben ikisini birbirinden ayıramam.

Bence tarih de ayırmamıştır. Uygarlık tarihine baktığımızda; ileri diye niteleyebileceğimiz her uygarlık; yapısında bu ikisini de bulundurmaktadır. Yani bilim sepeti dolu uygarlığın sanat sepeti de doludur. Ya da; sanat sepeti dolu olan uygarlığın bilim sepeti de doludur.

Bu arada bilimle teknolojiyi birbirine karıştırmamak gerekir. Bir uygarlığın bilimi geri olabilir ama teknolojisinin ileri seviyede olması mümkündür. O yüzden; tarihten; bilimi gelişmiş ama sanatının esamesi okunmayan bir uygarlık örneği verirseniz; bu aslında o uygarlığın biliminin değil teknolojisinin gelişmişliğini gösterir.

Örneğin İran atom bombası yapabilir. Atom bombası bir teknolojidir. Ama İran'ın atom fiziği konusunda bilimi yoktur. Olamaz da. İsveç'te dört üniversitede atom fiziği üzerine kürsü bile varken; İran'da bu yoktur. İsveç'te de atom bombası yoktur. Ya da en azından ben öyle biliyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bilimle sanat aynı eşitliktedir ama karşılaştırma yaptığımızda sanat daha önemlidir.Mesela jules verne aya yolculuk kitabından sonra aya gidildi ve ilk insanlar bile duvarlara resim çizdiler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilimi şöyle düşünelim şu anda kullandığımız bir bilgisayardan tut kıyafete kadar bir insan böyle birşey düşünmüş aklında bir bilimsel çalışma yapmış yani aslında bir bilim yapmıştır ayrıca bilim olmadan sanat olmaz çünkü ressamın fırçasından müzisyenini kemanına kadar düşünen bir insan ve onu hayata geçiren bir insan vardır
cece - avatarı
cece
Ziyaretçi
18 Şubat 2012       Mesaj #10
cece - avatarı
Ziyaretçi
bence bilim bilim olmadan sanat olmaz sanatçının mikrofonundan tutun boya fırçasına kadar herşey bir düşünce ve bilim içerir yani bilim sanatı doğurur ama size şunu söyliyim taş devrine dönelim taş devrinde bulunan tekerlek mi çağa kazanç sağlayıp çağ atlamaya yardım etti yoksa duvara çizilen o resimler mi? Ayrıca bir şeye ihtiyaç duyulduğu için bilim yaılır ama sanat öyle değil ayrıca şuanda çoğu sanat para için yapılıyor ben buna örnek olarak her hangi bir resim tablosunun anca paraya satıcaklarını örnek verebilirim ayrıca kimi sanat ırkçılık gibi kötü şeyleri belirtiyor ve bunlara yol gösteriyor