PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Sanat ile müzik arasındaki ilişki nedir?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi14:19, 21 Aralık 2008 
lütfen eğer bulursanız siteye acil biçimde gönderin
En iyi cevap MesirKentli tarafından gönderildi
Benzer Konular:
Etiketler:
  • muzik ile sanat arasindaki iliski
  • muzik ve sanat arasindaki iliski
  • sanat ve muzik arasindaki iliski
Cevap
MesirKentli23:13, 21 Aralık 2008 
Sanat Sosyolojisi Burayı İnceleyiniz...
Cevap
Misafir19:52, 26 Aralık 2009 
Sanat sosyolojisi adı verilen dal, sanatçının yaşadığı toplumla sanat kurumu arasındaki bağlantıları inceler. Çünkü, her insan gibi sanatçı da, diğer insanlarla ilişki halindedir, ortak bir yaşantı içindedir. Onun içinden çıktığı toplum, onun hedef aldığı kitleler ve sanat eseri arasındaki sayısız ilişkileri, sosyolojinin bir dalı olan sanat sosyolojisi inceler.
Sanat ve yaratma olayını, birkaç faktörün etkisi ve sonucu olarak düşünebiliriz. Bunlardan birkaçı : sanatçı kişiliği, kullanılan malzeme, teknik ve sanatçının içinde yaşadığı toplumsal ortamdır. İnsanın yarattıkları incelenirken, onun evrensel bir yaratık olması yanında, millî ve toplumsal bir varlık olduğu da göz önüne alındığından, bireyin anlaşılabilmesi için, onun bağlı olduğu toplumsal yapı’nın da anlaşılması gerekmiştir.
Sanat, doğrudan doğruya insanlara seslendiğine göre, sorunun çözümünü bir bakıma insan toplumunda aramak gerçekten yerinde olur. En basit tanımlamaya göre ; sosyoloji, toplumları ve toplum içindeki olayları inceler. Sanat ise, bütün toplumlarda yaygın bir olgudur. Sosyoloji, toplumlarda böylesine yaygın bir olaya ilgisiz kalamazdı. İşte bu düşünceler ışığında, sanatın insan toplumuyla olan ilgisini yorumlayabilme kaygısı, bazı sosyologları ve sanat tarihçilerini yeni bir bilim kurmaya yöneltmiş, böylece sanat sosyolojisi doğmuştur.
Halkın, ya da toplumun büyük çoğunluğunun, sanatı belirlemede payı olduğu düşüncesi, geç devirlerde kabul edilmiştir. Antik çağda, halkı, sanattaki değişme ve gelişmelerin temel etkeni olarak kabul etme eğilimi görülmez.
Sanat sosyolojisi, yüzyılımızın başında sanat tarihinin bir branşı olarak değil; sosyolojinin bir branşı olarak ortaya çıkar. C.Lalo’nun “sosyolojik estetik” dediği şey, sosyal sınıfların sanata olan ilgisini kritik eden bir görüştür. Yazar, kendinden önce benzer düşünceleri ortaya atan Guyau’nun izleyicisi gibidir.
Sanat faaliyeti, kalıcı ve evrensel değerleri bile amaçlasa, her zaman belirli bir topluma sunulur, arz edilir. Bir artistik faaliyete toplumun verdiği değer; eserin kabulü, onun anlaşılması, korunması ve elden ele geçişi bir toplum içinde olmaktadır. Ancak, bütün bunların dışında sanatçının özel bir işlevi de vardır. İşte bu noktadan sonra sosyoloji, teorilerini sanata açıklamakta yetersiz kaldığını görüyoruz. Çünkü, sanatla toplum yapısından başka bağlantılar da vardır.
Cevap
sen ve16:11, 28 Aralık 2009 
müzik sanat dalıdır müzik insana huyzur verır sanatda huzur verır sanat bır ağaç düşünelim sanat bu ağcın köküdür muzik ise bu agacın dalıdır ve birçok dal vardır örnegin resim vb. sanat genel anlam da müziği kaplar müzik santtan oluşur.
Cevap
Misafir16:17, 29 Aralık 2009 
müzik bir sanat dalıdır sanat ise bize etkinlik sağlar bu yönden sanat müzikle eşdeğerdir
Cevap
Misafir19:14, 8 Mart 2010 
müzik Ve mimaRi aRasındaki ilişkiyi araştırabiliRmisiniz
Cevap
Misafir23:06, 17 Mayıs 2010 
bence müzik bir sanat olduğu için aralarında bir ilişki vardır
Cevap
Misafir18:24, 15 Aralık 2010 
bu cevaplardan hıcbırı tam olarak sorunun cevabı değil
müzik performans ödezi için
Cevap
Misafir18:57, 14 Şubat 2011 
kardeş benimde ödevim var hemde çok acil yardımcı olursanız çooooooook sevinirim
Cevap
Misafir15:42, 17 Şubat 2011 
MÜZİK İNSANIN RUHUNU DİNGİNLEŞTİREN BİR HOBİ OLDUĞU İÇİN SANATIN BİR DALIDIR
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Su ile güneş arasındaki ilişki nedir?
Finans ile matematik arasındaki ilişki nedir?
Müzik ve diğer sanat dalları arasında nasıl bir ilişki vardır?
Klasik dönem Osmanlı minyatürü ve zihniyeti ile sanat eseri arasındaki ilişki nedir?
Kültürel zenginliklerimiz ile sanat arasındaki ilişki nedir?