PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Yıkandıktan sonra kıyafetler neden çeker?
«Önceki KonuSonraki Konu»
DilhanxD18:05, 22 Aralık 2008 
Kumaşlar yıkandıktan sonra nie çekerler
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kiyafet nasil ceker
  • viskon kumas ceker mi
  • viskon kumas esner mi
Cevap
fadedliver18:08, 22 Aralık 2008 
Kumaşlar yıkanınca niçin çekiyorlar acaba? Islandıklarında mı çekiyorlar, yoksa kururken mi? Pantolonun boyunu ayarlamadan önce kaç kere ıslatmalıyız? Sıcak suda mı daha çok çekerler, soğuk suda mı?

Yünlü kumaşların veya giysilerin ıslanınca çekme olayı şu şekildedir: Nem ve ısı şartları kumaşları oluşturan liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirirler. Kumaş ıslanınca yün lifleri şişerler. Liflerin bu genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir eder ve iplerin boylarının kısalmasına neden olur.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama ve sabun hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırırlar. Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşır ve bundan sonra ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmaz.

Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır. Bu durumda kumaşın çekmesi sorun olacak ölçüde gerçekleşmez.

Yünlü kumaşların veya giysilerin ıslanınca çekme olayı biraz karışıktır, çünkü nem ve ısı şartlan liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirirler. Ham iplik, kot kumaşı olmak üzere dokunurken dayanıklılığını arttırmak için tabii boylarındaki liflere bükümler, yani bir çeşit düğümler ilave edilir. Kumaş ıslanınca yün lifleri şişerler. Liflerin bu genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir eder ve iplerin boylarının kısalmasına neden olur.

Aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden boyunun az bir miktar uzaması gerekir ama bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama ve sabun -ki burada lifler arasında yağlayıcı görevi görür- hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırırlar. Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşır ve bundan sonra ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmaz.

Kumaşın çekme miktarı ipliklerin boyutlarına, miktarlarına, dokunma şekillerine, kıvrımlarına ve kumaşın geçmişine bağlıdır. Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır. Bu durumda kumaş ilerde yüzde birden fazla çekmez.
Alıntı
Cevap
MaRCeLLCaT18:15, 22 Aralık 2008 
kumaşın çekmezlik değerleri eğer boya işlemi esnasında doğru uygulanırsa kumaşta çekme görülmez...
penye kumaşlarda lycranın esnemesi birden fazla giyilmede çoğalır ve kumaşta sarka görülür yıkandığında normal değerlerine döner.Viskon ipliktede aynı durum sözkonusu....

yünlü kumaşlarda ipliğin cinsine bağlı olarak esneme yada çekme olabilir....
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Şimdiki kıyafetler ile eski kıyafetler arasındaki farklar nelerdir?
Atomlar birbini neden iter ve neden çeker?
Şubat neden 28 çeker?
Ağaçlar Neden Yıldırım Çeker?
Kumaşlar Yıkandıktan Sonra Neden Çeker?