Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yıkandıktan sonra kıyafetler neden çeker?

Gösterim: 20092 | Cevap: 2
4
  • 1 Gönderen fadedliver
  • 3 Gönderen MaRCeLLCaT
DilhanxD
Cevaplanmamış   |    22 Aralık 2008 18:05   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Yıkandıktan sonra kıyafetler neden çeker?

Kumaşlar yıkandıktan sonra nie çekerler
fadedliver
22 Aralık 2008 18:08   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yıkandıktan sonra kıyafetler neden çeker?

Kumaşlar yıkanınca niçin çekiyorlar acaba? Islandıklarında mı çekiyorlar, yoksa kururken mi? Pantolonun boyunu ayarlamadan önce kaç kere ıslatmalıyız? Sıcak suda mı daha çok çekerler, soğuk suda mı?

Yünlü kumaşların veya giysilerin ıslanınca çekme olayı şu şekildedir: Nem ve ısı şartları kumaşları oluşturan liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirirler. Kumaş ıslanınca yün lifleri şişerler. Liflerin bu genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir eder ve iplerin boylarının kısalmasına neden olur.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama ve sabun hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırırlar. Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşır ve bundan sonra ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmaz.

Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır. Bu durumda kumaşın çekmesi sorun olacak ölçüde gerçekleşmez.

Yünlü kumaşların veya giysilerin ıslanınca çekme olayı biraz karışıktır, çünkü nem ve ısı şartlan liflerin sadece boylarını değil çaplarını da değiştirirler. Ham iplik, kot kumaşı olmak üzere dokunurken dayanıklılığını arttırmak için tabii boylarındaki liflere bükümler, yani bir çeşit düğümler ilave edilir. Kumaş ıslanınca yün lifleri şişerler. Liflerin bu genişlemesi ipliklerdeki bükümler arasındaki açıya da tesir eder ve iplerin boylarının kısalmasına neden olur.

Aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden boyunun az bir miktar uzaması gerekir ama bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır.

Kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk ölçülerine dönemez. Su, yüksek ısı, çalkalama ve sabun -ki burada lifler arasında yağlayıcı görevi görür- hepsi birden kumaşın çekmesini kolaylaştırırlar. Kumaş birkaç kere yıkandıktan sonra ölçüleri dengeye ulaşır ve bundan sonra ne kadar yıkanırsa yıkansın boyca kısalmaz.

Kumaşın çekme miktarı ipliklerin boyutlarına, miktarlarına, dokunma şekillerine, kıvrımlarına ve kumaşın geçmişine bağlıdır. Bazen kumaşa giysi olarak dikilmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır. Bu durumda kumaş ilerde yüzde birden fazla çekmez.
Alıntı
Bakteri bu mesajı beğendi.
MaRCeLLCaT
22 Aralık 2008 18:15   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yıkandıktan sonra kıyafetler neden çeker?

kumaşın çekmezlik değerleri eğer boya işlemi esnasında doğru uygulanırsa kumaşta çekme görülmez...
penye kumaşlarda lycranın esnemesi birden fazla giyilmede çoğalır ve kumaşta sarka görülür yıkandığında normal değerlerine döner.Viskon ipliktede aynı durum sözkonusu....

yünlü kumaşlarda ipliğin cinsine bağlı olarak esneme yada çekme olabilir....
Bakteri, iraLoS ve _cesminaz_ bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yıkandıktan sonra kıyafetler neden çeker? benzer konular

Şimdiki kıyafetler ile eski kıyafetler arasındaki farklar nelerdir?
şimdiki kıyafet ile eski kıyafetin arasındaki fark
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Haziran 2015 01:14
Şubat neden 28 çeker?
şubat neden 28 gündür
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 21 Haziran 2015 01:09
Atomlar birbini neden iter ve neden çeker?
atomlar birbini neden iter neden çeker ? arkadaşlar acil....
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Ekim 2011 16:58
Ağaçlar Neden Yıldırım Çeker?
http://bp0.blogger.com/_8afSsw3jYp8/Rt6Be_5F_aI/AAAAAAAABDg/JO7D47kCG4s/s320/agaclar.JPG Genelde bulutun üst kısmı pozitif, alt kısmı negatif olarak elektrik yüklenmiştir. Bu farklı yükler birbirlerini etkiler. Bulutun alt kısmındaki negatif yükler, bulutun altındaki yeryüzüyünün üzerinin...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Aralık 2008 04:11
Kumaşlar Yıkandıktan Sonra Neden Çeker?
Aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden kumasın az biraz uzaması gerekmektedir. Ama-bükümlerin açılarındaki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır. kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumlarına gelirler. Ama kumaş ilk...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Ekim 2008 16:42
 
Sayfa 0.173 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu