PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Organel nedir?
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:13, 22 Eylül 2011 
Alıntı:
sentriyoller nedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Nöron, olgun ovum, çizgili kas hücresi hariç tüm hayvan hücreleri, bitkilerden sadece alg, ve mantar hücrelerinde bulunup, hücre bölünmesinde görev yaparlar. Hücre sitoplazmasında birbirine dik olarak bulunan ve matriksle çevrili olan sentriyol çiftleri ```sentrozom``` adını alır. Her sentriyol enine kesitte dairesel olarak dizilmiş 9 fibrilden oluşur. Her fibril 3 subfibril (mikrotubulus) ihtiva eder. Fibriller bir matriksle sarılıdır.
Cevap
Misafir11:38, 9 Ekim 2011 
organellerle ilgili hikaye yaz lütfen kısa olson
Cevap
tatlımeleq20:09, 12 Kasım 2011 

Hücrenin temel kısımları :Hücre zarı, sitoplazma ve çekirdektir. Çekirdek içerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların vardır.

Bazı ilkel hücrelerde ise çekirdek yoktur, kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların sitoplazmada dağınık olarak bu ilkel canlılarda bulunur. Hücre organellerinden mitokondri, kloroplast ve kofulun sadece görevlerini bilmeniz yeterlidir.Ökaryot Hücreler: Bu tip hücrelerin zarla çevrili çekirdeği, zarla çevrili organelleri, hücre zarı ve sitoplazması vardır. Örneğin protistler, mantarlar, hayvanlar, bitkiler ökaryot hücrelidir.
Ökaryot bir hücre dıştan içe doğru üç kısımdan oluşur:
I- Hücre zarı II- Sitoplazma III- Çekirdek


1-Prokaryot Hücreler2-: Bu hücrelerin zarlı organelleri ve belirgin bir zarla çevrili çekirdeği yoktur. Yalnızca hücre zarı, sitoplazma ve zarsız organel olan ribozom taşırlar. Kalıtım maddeleri (DNA) sitoplazmada bulunur. Örneğin bakteri, mavi- yeşil alg prokaryot
SİTOPLAZMA Hücre zarı ile çekirdek arasını dolduran, renksiz, yarı saydam, yumurta akı kıvamında bir sıvıdır. Sitoplazma canlıdır ve hücrenin bütün hayatsal faaliyetleri burada oluşur.
Büyük bir çoğunluğu sudan oluşan sitoplazmada, sudan başka, organik, inorganik maddeler, organeller, madensel tuzlar, hormonlar ve vitaminler de bulunur.


İnorganik Madde: hem canlıların, hem de cansızların yapısında bulunabilen su ve madensel tuzlar bu grubu oluşturur.
Organeller: Sitoplazmanın içinde yapıları ve görevleri birbirinden farklı küçük parçacıklar vardır. Bunlara organel denir.


Cevap
Misafir16:11, 25 Şubat 2012 
Admin acil bana ulaş lütfen nolur bakteri hücresinin bitki hücresine benzer olan taraflarını arıyorum arıyorum bulamıom nolur Ahmet Ylmz | Facebook face linkim lütfen admin ödevi acil yetiştirmem lazım.
Cevap
Misafir10:02, 8 Şubat 2013 
Organeller Nedir
Yapısı
Genellikle sitoplazmadan etraflarını çeviren çift zarla ayrılmışlardır. Çekirdek zarı geçiş olanağı veren porlara(deliklere) sahiptir. Çekirdeğin içini dolduran çekirdek plazması sitoplazmanın devamı gibidir. İçinde çekirdekcik (nükleolus) bulunur.
Fonksiyonu
Sahip olduğu kromozomlar sayesinde yöneticilik görevini üstlenir. Ayrıca hücre bölünmesinde denetim merkezi olma özelliğine de sahiptir.
Cevap
Misafir13:12, 21 Eylül 2014 
Arkadaşlar acele kısa ve düz bi bilgi istiyorum lütfen;(
Cevap
TUĞÇE6013:53, 21 Eylül 2014 
bitki hücresi ve hayvan hücresi farklı organel ne
Cevap
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Kaç tane organel vardır ve bunlar nelerdir?
Çekirdeği olmayan hücrelerde çekirdeğin görevini hangi organel yapar?
Bir canlının farklı hücrelerindeki organel sayısı farklı mıdır?
Tek hücreli canlılarda niçin organel bulunmaz?