Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Organel nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 22 Aralık 2008 (20:43) tarihinde açılmıştır.
37283 kez görüntülenmiş, 16 cevap yazılmış ve son mesaj 21 Eylül 2014 (13:53) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 22 Eylül 2011, 19:13

Organel nedir?

#11 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı:
sentriyoller nedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Nöron, olgun ovum, çizgili kas hücresi hariç tüm hayvan hücreleri, bitkilerden sadece alg, ve mantar hücrelerinde bulunup, hücre bölünmesinde görev yaparlar. Hücre sitoplazmasında birbirine dik olarak bulunan ve matriksle çevrili olan sentriyol çiftleri ```sentrozom``` adını alır. Her sentriyol enine kesitte dairesel olarak dizilmiş 9 fibrilden oluşur. Her fibril 3 subfibril (mikrotubulus) ihtiva eder. Fibriller bir matriksle sarılıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 9 Ekim 2011, 11:38

Organel nedir?

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
organellerle ilgili hikaye yaz lütfen kısa olson
Rapor Et
Eski 12 Kasım 2011, 20:09

Organel nedir?

#13 (link)
tatlımeleq
Ziyaretçi
tatlımeleq - avatarı

Hücrenin temel kısımları :Hücre zarı, sitoplazma ve çekirdektir. Çekirdek içerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların vardır.

Bazı ilkel hücrelerde ise çekirdek yoktur, kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların sitoplazmada dağınık olarak bu ilkel canlılarda bulunur. Hücre organellerinden mitokondri, kloroplast ve kofulun sadece görevlerini bilmeniz yeterlidir.

Ökaryot Hücreler: Bu tip hücrelerin zarla çevrili çekirdeği, zarla çevrili organelleri, hücre zarı ve sitoplazması vardır. Örneğin protistler, mantarlar, hayvanlar, bitkiler ökaryot hücrelidir.
Ökaryot bir hücre dıştan içe doğru üç kısımdan oluşur:
I- Hücre zarı II- Sitoplazma III- Çekirdek

1-Prokaryot Hücreler2-: Bu hücrelerin zarlı organelleri ve belirgin bir zarla çevrili çekirdeği yoktur. Yalnızca hücre zarı, sitoplazma ve zarsız organel olan ribozom taşırlar. Kalıtım maddeleri (DNA) sitoplazmada bulunur. Örneğin bakteri, mavi- yeşil alg prokaryot
SİTOPLAZMA Hücre zarı ile çekirdek arasını dolduran, renksiz, yarı saydam, yumurta akı kıvamında bir sıvıdır. Sitoplazma canlıdır ve hücrenin bütün hayatsal faaliyetleri burada oluşur.
Büyük bir çoğunluğu sudan oluşan sitoplazmada, sudan başka, organik, inorganik maddeler, organeller, madensel tuzlar, hormonlar ve vitaminler de bulunur.

İnorganik Madde: hem canlıların, hem de cansızların yapısında bulunabilen su ve madensel tuzlar bu grubu oluşturur.
Organeller: Sitoplazmanın içinde yapıları ve görevleri birbirinden farklı küçük parçacıklar vardır. Bunlara organel denir.

Rapor Et
Eski 25 Şubat 2012, 16:11

Yardım

#14 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Admin acil bana ulaş lütfen nolur bakteri hücresinin bitki hücresine benzer olan taraflarını arıyorum arıyorum bulamıom nolur Ahmet Ylmz | Facebook face linkim lütfen admin ödevi acil yetiştirmem lazım.
Rapor Et
Eski 8 Şubat 2013, 10:02

organeller ne işe yarar?

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Organeller Nedir
Yapısı
Genellikle sitoplazmadan etraflarını çeviren çift zarla ayrılmışlardır. Çekirdek zarı geçiş olanağı veren porlara(deliklere) sahiptir. Çekirdeğin içini dolduran çekirdek plazması sitoplazmanın devamı gibidir. İçinde çekirdekcik (nükleolus) bulunur.
Fonksiyonu
Sahip olduğu kromozomlar sayesinde yöneticilik görevini üstlenir. Ayrıca hücre bölünmesinde denetim merkezi olma özelliğine de sahiptir.
Rapor Et
Eski 21 Eylül 2014, 13:12

Organel nedir?

#16 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar acele kısa ve düz bi bilgi istiyorum lütfen;(
Rapor Et
Eski 21 Eylül 2014, 13:53

Bitki hücresi ve hayvan hücresi

#17 (link)
TUĞÇE60
Ziyaretçi
TUĞÇE60 - avatarı
bitki hücresi ve hayvan hücresi farklı organel ne
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Organel nedir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Ocak 2014 08:15
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Son Mesaj: 27 Eylül 2013 12:06
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 13 Kasım 2009 17:15
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: 8 Ekim 2009 12:57
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.166 saniyede (69.48% PHP - 30.52% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 04:24
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi