Arama

İşletme mezunlarının iş olanakları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Kasım 2016 Gösterim: 427.842 Cevap: 15
hilal ş - avatarı
hilal ş
Ziyaretçi
23 Aralık 2008       Mesaj #1
hilal ş - avatarı
Ziyaretçi
Açık ögretim işletme okuyorum ama endişelerim var. Okusamda hiçbir işe yaramaz diye korkuyorum.Devir öyle bir devirki en iyi üniversiteleri bitirenler açıkta.Ama bana rahatlatıcı bişeyler söylemenizi umuyorum .Şu an ikinci sınıftayım ,okuyorum ama çok zorluk yaşıyorum dersler kolay degil,birde üstüne hiç bir sonuç alamama korkusu tüm hayallerimi yıkıyor.Bana yol gösterirseniz sevinirim .
EN İYİ CEVABI _EKSELANS_ verdi
İşletme Bölümü mezunları aldıkları eğitim programının çerçevesi gereği, her türlü işletmede iş bulma olanağına sahiptirler...

Sponsorlu Bağlantılar
Mezunlarımız sanayi kuruluşlarının yanı sıra hizmet sektöründe bankacılık, turizm, danışmanlık kuruluşları, denetim şirketleri, sigorta şirketleri, dış ticaret şirketleri, ulaştırma şirketleri vb özel sektör kuruluşlarında işe girebilirler....

Ayrıca mezunlar pazarlama,üretim,personel yönetimi,muhasebe,bütçe planlama ve finansman alanlarında çalişabilirler..

Özel söktürün yanı sıra Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sermaye Piyasası Kurulu, Sanayi ve Ticaret Odaları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Birimi gibi kamu kuruluşlarında da çalışma olanağı da bulabilirler...
İşletme Bölümü Mezunları günümüzde en çok bankalarda iş bulabilmektedir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Kasım 2016 23:38
Bakteri - avatarı
Bakteri
Ziyaretçi
23 Aralık 2008       Mesaj #2
Bakteri - avatarı
Ziyaretçi
İşletme programı fabrika, çiftlik, banka, sigorta, maden gibi mal ve hizmet üreten kuruluşlarda üretimin daha verimli bir biçimde yapılabilmesi için izlenecek yollar konusunda çalışacak elemanları yetiştirir.
İşletme okumak isteyen bir kimsenin üstün bir genel akademik yeteneğe ve sayısal düşünme yeteneğine sahip olması, matematik, sosyoloji, psikolojiye ilgi duyması ve bu alanlarda başarılı olması gerekir. Ayrıca, görevi gereği çalıştığı kurumdaki diğer personelle ve halkla sıkı ilişkiler içinde olduğundan bir işletmecinin sabırlı, anlayışlı, hoşgörü sahibi ve insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, fikirlerini başkalarına anlatabilme ve insanları inandırabilme gücüne sahip bir kimse olması, kısaca insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanması gereklidir.
Sponsorlu Bağlantılar
İşletme eğitimini bitiren öğrenciler "Lisans diploması" almaya hak kazanırlar ve "İşletmeci" ünvanı ile çalışılar.
Kendini iyi yetiştirmiş, sosyal yönü kuvvetli ve yabancı dil bilen bir işletmeci iş bulma sorunu yoktur. İşletme bölümü mezunları, özel sektörden kamu kuruluşlarına kadar her türlü teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisine sahip, işletmede pazarlama, planlama, örgütleme ve denetim bölümlerinde teknik eleman ve yönetici olarak çalışabilirler
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
MesirKentli - avatarı
MesirKentli
Ziyaretçi
23 Aralık 2008       Mesaj #3
MesirKentli - avatarı
Ziyaretçi

Îş Olanakları

İşletme Bölümü mezunları aldıkları eğitim programının çerçevesi gereği, her türlü işletmede iş bulma olanağına sahiptirler...

Mezunlarımız sanayi kuruluşlarının yanı sıra hizmet sektöründe bankacılık, turizm, danışmanlık kuruluşları, denetim şirketleri, sigorta şirketleri, dış ticaret şirketleri, ulaştırma şirketleri vb özel sektör kuruluşlarında işe girebilirler....

Ayrıca mezunlar pazarlama,üretim,personel yönetimi,muhasebe,bütçe planlama ve finansman alanlarında çalişabilirler..

Özel söktürün yanı sıra Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sermaye Piyasası Kurulu, Sanayi ve Ticaret Odaları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Birimi gibi kamu kuruluşlarında da çalışma olanağı da bulabilirler...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Kasım 2016 22:46
nötrino
Yasaklı
10 Eylül 2009       Mesaj #4
Yasaklı
açık veya örgün farketmiyordur iş kişinin kendisinde beyninde azminde bitiyordur anlatabildim mi arkadaşın biri bölümü terket temel bilimler oku insan ol demiş böyle saçmalık olurmu yahu hıı insanlık hangi bölüm olursa olsun okumayla değil kişilikle elde edilir kişinin kendisinde insanlık yoksa hangi bölümü okuduğu o kadarda önemli değildir kanımca bunun için şöyle bir söz vardır belki duyanlar bilirler adamın biri oğluna vali olmuşsun ama adam olamamışsın demiş saygısızlık ettiğinde zamanında. buna benziyordur sizinkisi ...!!! benim şahsi görüşüm herşey azimle çok çalışmayla elde edilir kişinin kendisinde biter olay irade işi birazda. bende iktisat mezunuyumdur ama çok çalışmak lazımdır siz verinki karşılığını alabilesiniz her zaman bir ümit vardır asla olumsuz düşünmeyin .......
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
5 Kasım 2009       Mesaj #5
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle şunu belirteyim, eğitim yıllarını olabildiği kadar dolu geçirin, derslerinizde başarılı olun, yabancı dilinizi ilerletin, yeni yabancı diller öğrenin, bilgisayar yazılımcılığında ilerleyin ve derslerinizin arasında da olduğunu sanıyorum, işletmeler için ufaklı büyüklü bilgisayar programları yazın. Tatillerde gerekli olmasa bile ücretli ya da ücretsiz staj yapın.
Yani kısaca "kendinizi donatın". Yeterince donanmış bir kişinin iş bulması daha kolaydır.
Master ya da ek eğitimlerle mesleğinizin çerçevesi dışına da çıkabilirsiniz. Kaymakam olamazsınız ama ek eğitimler alarak bankalarda müfettiş konumuna zamanla yükselebilirsiniz, sigortacılık sektöründe çalışabilirsiniz. Danışmanlık firmalarında, bilgisayar sektöründe, bankalarda, fabrika dahil büyük ya da orta işletmelerde yönetici ya da alt bölümlerde çalışabilirsiniz.
İktisat bölümleri sanırım biraz daha düşük puanla öğrenci alıyor ve mezunları finans sektöründe çalışabiliyor. İşletme ve İktisat bölümü mezunları sayı olarak çok da olsa donanımlı oldukça iş bulabilirsiniz. Kendinize güvenin.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Kasım 2016 22:56
Misafir merve - avatarı
Misafir merve
Ziyaretçi
9 Kasım 2009       Mesaj #6
Misafir merve - avatarı
Ziyaretçi
Kaymakamda olursun mali müşavirde olursun bankacıda olursun muhasebecide hepsinin stajı ve sınavı var zor belki ama zoru sevceksin ki üstesinden gelesin ben de işletme okuyorum mali müşavir olmak istiyorum araştırdım çoook zor koşulları var ama zoru severim inandığım içinde üstesinden gelirim gelmek içinde eşşek gibi çalışırm o sınavı başkası kazanabiliosa sende kazanırısn şahsen ben kendi adıma öyle düşünüyorum
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Kasım 2016 23:04
saka_laz - avatarı
saka_laz
Ziyaretçi
3 Şubat 2010       Mesaj #7
saka_laz - avatarı
Ziyaretçi
2008 yılında AÖF İşletme fakültesini bitirmiştim. Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümünden geçiş yapmıştım. İşletme diplomasını aldıktan sonra hemen askere gittim. Geldim ve tam 1 senedir işsizim. O kadar çok yere başvuru yaptım ki... O kadar mülakatlara girdim ama olmuyor. 3-4 yıllık muhasebe tecrübem olmasına karşın krizi bahane ediyorlar ve işe almıyorlar. Alsalar dahi ya asgari ücret veriyolar ya da haklarını kısıtlıyolar. Bayan işletmecilerin şansı daha fazla. Bizim yapabileceğimiz işler için genelde bayanlar tercih ediliyor. Onların şansı daha fazla.

Her tarafta iş bulma imkanımız var. Çünkü hangi iş yeri olursa olsun o iş yerinde muhakkak evrak takibi,dosyalama yada muhasebe türünden işler muhakkak yapılır. Bu yüzden her alanda çalışabiliriz

Fakat bir o kadarda mezun var. Üstelik kriz de bahane olunca ortaya çok kötü sonuçlar çıkıyor...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
nötrino
Yasaklı
26 Şubat 2010       Mesaj #8
Yasaklı
İşletme ve iktisat fakültesinden mezun olanlar kaymakam da ,müfettiş de(Banka müfettişi) olurlar.İktisat, İşletme,İktisadi ve İdari Bilimler,Siyasal Bilgiler,Hukuk Fakülteleri,Kamu Yönetimi bu fakültelerden mezun olanlar; ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) başarılı olmaları durumunda İçişleri Bakanlığınca yapılacak Kaymakamlık sınavına girebiliyorlardır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Kasım 2016 23:02
SUNU - avatarı
SUNU
Ziyaretçi
27 Nisan 2010       Mesaj #9
SUNU - avatarı
Ziyaretçi

İşletme

bölümünden mezun olan bir kişinin çalışma alanları gerçekten ama gerçekten çok fazla geniştir. Hatta birçok işletmecinin boş kalma nedeni çok fazla seçenekten hangisini tercih edeceklerine bir türlü karar verememeleridir. Bu seçeneklerden en önemlilerini iki ana başlıkta toplayacak olursak, Özel Sektör ve Kamu (devlet) Sektörü diyebiliriz. Devlet sektöründen başlayalım. Devletimizin kurumlarında çalışabilmek için KPSS sınavına girmek gerekir. Bu sınav zor bir sınavdır ancak (tüm İİBF mezunları gibi) bu sınavdan alacağınız puanla girebileceğiniz 120 çeşit alan vardır. Yani KPSS çok yüksek yerleri hedefleyenler için biraz zor bir sınav ama 120 alan çeşidinin 120’si de çok zor değildir. Bu bölümlerden yarısından fazlası çok yüksek olmayan puanlarla dahi rahatlıkla girebileceğiniz yerlerdir. Bir de KPSS’den 90 ve üstü (bazı yerler için 85 ve üstü de yeterlidir) alarak girebileceğiniz yerler vardır ki bu alanların özel sektörden çok çok daha iyi olduğu bilinmektedir. Başbakanlık, müsteşarlık, kaymakamlık gibi devletin önemli birimlerinde çok yüksek maaşlarla işe başlayabilir (2500-3500 TL), ayrıca devletin çalışanlarına sunduğu birçok imkandan yararlanabilir ve mesai koşulları yönünden çok daha az zorlanabilirsiniz. Bu mesleklerde yükseldikçe maaşınız 4000-4500 TL civarına gelecektir.
Devlet bana göre değil, devlet çok monoton (ki son saydıklarım için kesinlikle monoton denmez),devlette yükselme noktası bir yere kadar, ben özel bir şirkette üst düzey yönetici olmak istiyorum diyenler veya ben bir daha ÖSS gibi çalışıp o puanları almakla uğraşamam diyenler için şimdi özel sektörü de anlatayım.J Özel sektöre girmek, girdikten sonra tutunabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bunun için okurken kendinizi çok iyi yetiştirmiş olmanız, çeşitli eğitim programlarına katılıp, çeşitli sertifikalar almanız, İngilizce’yi Türkçe kadar iyi bilmekle kalmayıp, ikinci bir dili daha öğrenmeye başlamış olmanız gerekmektedir. Çünkü işletme kesinlikle sadece derslerde öğrenilen bilgilerin yeterli olduğu bir alan değildir. Bu koşullarda olan bir kişi evet iş bulabilir fakat bulduğu iş de çalışma temposu olarak oldukça yoğun ve zor olacaksa da alınan ücret çok tatmin edici bir rakam olmayacaktır. Ben kendimden örnek vereyim. Yukarıda saydığım koşulların çoğunu okurken kendime kattığım için mezun olur olmaz hatta son finalimi dahi olmadan işe girdim. İşe girdiğim yerin bir yeni mezunun girebileceği en iyi ortam olduğunu ve bana çok iyi davrandıklarını söyleyebilirim. Ancak arkadaşlar şunu unutmayın ki; özel sektörde 5000 TL de maaş alabilirsiniz ama bunu alabilmek için şirketinize en az 25000-30000 TL gibi bir para kazandırmanız gerekir. Yeni işe giren yeni mezun bir kişi de bu paraları kazandıramadığı gibi, deneyimsizliği de cabası olduğu için düşük bir ücret alabilecek ve bunu da hak etmesi için tabiri caizse süründürülecektir. Dediğim gibi ben çok iyi insanlarla çalıştım ama bu anlattıklarım özel sektörün acımasızlığıdır. İnsanlar çok iyi olsa da bu süreç çok fazla değişmiyor. Çünkü maalesef ki siz ben bu kadar işi yapamam dediğinizde veya ben bu iş için girmedim ki bu söyledikleriniz benim yapmam gereken işler değil dediğiniz anda yerinize başkasının bulunması an meselesidir. Hele bir de çok kurumsal bir şirkette değilseniz o zaman iş tanımınız ya da mesai saatiniz diye bir şey yoktur size söylenen her iş yapmak zorundasınızdır ama buna sesinizi çıkaramazsınız. İşte bu tip nedenlerden dolayı ben de işi bıraktım :) ve yüksek lisansıma yoğunlaştım.
Bunların haricinde işletme mezunu ne yapar derseniz; yüksek lisans ve doktora yaparak akademik bir kariyer çizmek de bir seçenektir. (bu sadece işletme için değil her bölümde mevcuttur.) Anadolu’da birçok yeni üniversitenin açılmasıyla bu konudaki kontenjanlar oldukça artmıştır.
Başka bir seçenek olarak da girişimciliği söyleyebilirim. Tabi ki bunun için de işletme mezunu olmak şart değildir ama girişimcilikle ve yeniliklerle ilgili dersler de görüldüğü için işletme mezunlarının ufku biraz daha genişleyebilir. Yukarıdakilerin içinde kararsız iseniz ve gerçekten ülkemizde olmayan yeni bir ürün fikrine sahip iseniz şartları uygun hale getirip (maddi-manevi), bu fikrinizi hayata geçirmenizi tavsiye ederim. Yani illa ki özel şirket hevesi olanların bu alanda daha çok maddi kazançla daha özgür bir şekilde çalışabileceğini ve aynı zamanda ülkemize de bir yenilik katarak gelişmemizi sağlayacağını söylemek mümkün. Yani işletme mezunu olup, yeni bir fikriniz varsa bunun peşinden gitmeniz de tavsiyelerim arasında tabi kazandıktan sonra. :)
Kamu sektöründeki ve özel sektördeki ücretlerden yukarıda bahsetmiştim. Girişimcilikte eğer ki ürün başarılıysa aklınızın almayacağı kadar çok para görebilirsiniz. Akademik kariyerde ise başlangıç maaşınız yaklaşık 1500 TL, eğer profesör olabilirseniz 3500-4000 TL arasında olup maaşınızın 4-5 katını özel şirketlere yaptığınız danışmanlıklar ile kazanabiliyorsunuz.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Kasım 2016 23:05
ByK - avatarı
ByK
Ziyaretçi
15 Haziran 2010       Mesaj #10
ByK - avatarı
Ziyaretçi
"İşletme Fakültesi mezunları, biraz da donanımlı iseler ülkemizde iş bulabilmektedirler. Günümüzün en popüler mesleklerinden biridir diyebiliriz.

Ancak şunu belirteyim, eğitim yıllarını olabildiği kadar dolu geçirin, derslerinizde başarılı olun, yabancı dilinizi ilerletin, yeni yabancı diller öğrenin, bilgisayar yazılımcılığında ilerleyin ve derslerinizin arasında da olduğunu sanıyorum, işletmeler için ufaklı büyüklü bilgisayar programları hazırlayın. Tatillerde zorunlu olmasa bile ücretli ya da ücretsiz staj yapın.
Yani kısaca "kendinizi donatın". Yeterince donanmış bir kişinin iş bulması daha kolaydır.
Master ya da ek eğitimlerle mesleğinizin çerçevesi dışına da çıkabilirsiniz. Kaymakam olamazsınız (bunu soranlar da vardı) ama ek eğitimler alarak bankalarda müfettiş konumuna zamanla yükselebilirsiniz, sigortacılık sektöründe çalışabilirsiniz. Danışmanlık firmalarında, bilgisayar sektöründe, bankalarda, fabrika dahil büyük ya da orta işletmelerde yönetici ya da alt bölümlerde çalışabilirsiniz.
İktisat bölümleri sanırım biraz daha düşük puanla öğrenci alıyor ve mezunları finans sektöründe çalışabiliyor. İşletme ve İktisat bölümü mezunları sayı olarak çok da olsa donanımlı oldukça iş bulabilirsiniz. Kendinize güvenin. "

Ben Örgün olarak dış ticaret okumayı düşünüyorum. Bu bölümü bitirdikten sonra işletmeye geçiş yapmayı ve lisansımı işletmede tamamlamayı planlıyorum. İyi derecede yabacı dilim var ve kendime güveniyorum. Başarı ona en çok ve en uzun süre inananındır... Ümitsiz olmayın, Hedeflerinizi çizin ve o hedefte azimle sabırla ilerleryin. HErşey kendimizde biter önce biz kendimize inanalım kendimize güvenelim . Karamsarlığa kapılıp maça 1-0 yenik başlamayalım.

AYRICA İNSANLARI YÖNLENDİRİRKENDE LÜTFEN KENDİ KARAMSARLIĞIMIZI BAŞKALARINA YANSITMAYALIM... Burada eminimki istedikten sonra bu bölümde başarılı olamayacak kimse yok yeterki isteyelim. Karamsar olan arkdaşlarla silkinip kendilerine gelsinler ve azimli bir şekilde çalışmaya başlasınlar. Allah kimsenin emeğini, anlının terini karsılıksız bırakmaz arkdaşlar. Bütün arkdaşlara başarılar diliyorum . Umarım azimli bir şekilde çalışır ve istediginiz yere gelirsiniz. İyi günler...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Kasım 2016 23:06