Arama

Öğretici metin nedir, örnek verir misiniz? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Kasım 2013 Gösterim: 63.917 Cevap: 15
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mayıs 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir kaç örnek eser;

Sponsorlu Bağlantılar
Ziya’ya Mektuplar, Cahit Sıtkı Tarancı
Piraye’ye Mektuplar, Nazım Hikmet
İclal, Samipaşazade Sezai
Handan, Halide Edip Adıvar
Şehir Mektupları, Ahmet Rasim
Magosa Mektupları - Hususi Mektuplar, Namık Kemal
Malta Mektupları - Limmi Mektupları , Ziya Gökalp
Muhaberat ve Muhaverat, M.Naci
Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin

Kaynak: Öğretici metin nedir, örnek verir misiniz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana bu cevaplar yeterli gelmedi lütfen bir bilen varsa daha iyi cevaplayabilirmi,?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Nisan 2012       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
öğretici metin örneği istiyorum lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ekim 2012       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ÖĞRETİCİ METİNLER

1-Toros dağlarının etekleri ta Akdeniz’den başlar. Kıyıları döven ak köpüklerden sonra doruklara doğru yavaş yavaş yükselir. Akdeniz’in üstünde daima, top top ak bulutlar salınır. Kıyılar dümdüz, cilâlanmış gibi düz killi topraklardır.

2-Tabiat ile hayat, insanoğlunun şekil vererek güzel ve faydalı eserler vücuda getirebileceği muazzam bir malzeme deposudur. Resim mi yapmak istiyorsunuz? Dünyada renkten ve boyadan çok ne var? Hakiki bir ressam konu bakımından da bir sıkıntı çekmez.
3-Yalınlık:
Yalınlık; sadelik, gösterişsizlik, bir düşünceyi herkesin anlayabileceği bir açıklıkla anlatma; süssüz ve kısa, anlamı kuvvetli ve kesin sözdür. Hiçbir özentiye yer vermeyen cümle; gereksiz süslerden, eskimiş, anlamı iyi bilinmeyen kelimeleri kullanmaktan çekinme yalınlık için gereklidir.
4-

EDEBİ METİNLER
Ağaç

Ağaç mıydı onlar? Evet. Ağaçların yeşili gecenin karanlığında bile seçiliyordu: İki servi. Ağaçların dışındaki her şey karanlığın tülüyle örtülü, hayaletler gibi usul usul deviniyorlardı. Hareketsizdi ağaçlar ve yeşil. Öylece konuşmadan, birbirlerinden habersiz iki insan gibiydiler.

Kedi

Kedi ve yavrularını, hemen hemen her gün, aynı saatlerde, o kapıyı çalarken görmeye alışmıştı. Kedi hep "tııııııs" diye sesler çıkarıyordu, yavrularına bir zarar vereceği sanısına kapılarak. Bu kediyle barışmanın yolunu bulmalıydı.

Bardak

Bardak boştu. Boş muydu? Evet boştu. "Öyleyse doldurmak gerek." diye geçirdi içinden. Bardağın doldurulmasına karar verilmişti verilmesine de, neyle doldurulacaktı ki? Evet, bütün sorun buydu. Olmak ya da olmamak gibi bir şeydi bu.

Sözcükler

sözcükler insanı anlamaya ve anlatmaya yetmez çoğu zaman. çoğu zaman, yaşamlarımızdaki gerçekleri ifade etmeye yarar ve bir de düşlerimizi, duygularımızı anlamaya ve anlatmaya; sözcüklerin yetersiz ya da yorgun düştüğü durumlarla onun yerini davranışlarımız almaz mı? yan yana yürümek, koşmak ya da bilmediğimiz yollarda yürümek hiç anlamlı gelmiyor mu sana?

Ev

Ev her zamankinden sesliydi. Sanki tüm elektrikli aletler çalışıyordu. Dışardan gelen gürültüler de cabasıydı. Bir tek insan sesi yoktu içerde. Bağıra bağıra şarkı söylemeye başladı. Susturmak istiyordu onları. bildiği tüm şarkıları söyledi. Sınırlıydı bilebildiği şarkı sayısı. Anlamsız sözcüklerle bağıra bağıra ezgiler düzüyordu
_A.L.I.N_S.İ.Z.E _Ö.R.N.E.K_
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ekim 2013       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mektup,günce,anı,biyografi,gezi yazısı,söyleşi,haber yazıları,fıkra,deneme,makale,eleştiri birer örnek verin lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Kasım 2013       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aynı konu üzerinde öğretici ve sanatsal metin örnekleri verin lütfen uzun oolsun !!! pleaseeee .ss