Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Termometre nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 24 Aralık 2008 (20:01) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
117654 kez görüntülenmiş, 53 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Mart 2014 (14:22) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.43  |  Oy Veren: 14      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 22 Kasım 2010, 19:06

#31 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
termometre fabrikalarda nası yapılır
Rapor Et
Reklam
Eski 10 Aralık 2010, 19:12

#32 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sıcaklığı ölçmek için termometre yapmak çok kolay. Bir sürahi içinde 1 lt’den biraz fazla suya birkaç damla mürekkep karıştırın. Bundan başka 1 lt’lik pet şişe ve pipet gerekiyor. Şişenin kapağına pipeti geçirin. Pet şişeye daha önce hazırladığınız mürekkepli suyu koyduktan sonra kapağı ağzına takın. Yalnız şişede hiç hava kalmasın. Kapaktaki delikle içindeki pipet arasındaki boşluğu biraz mum damlatarak kapatabilirsiniz. Bir damlalığın yardımıyla mürekkepli sudan biraz alıp pipette belirli bir su seviyesi elde edin. Suyun buharlaşmasını engellemek için 1 damla yağ da ekleyebilirsiniz. Pipetin üzerine 7 x 13 cm boyutunda beyaz kartonu bantla yapıştırınca termometreniz hazır. Sıvılar ısınınca genleşir, soğuyunca büzülür. Termometre de aynı ilkeyle çalışır. Normal bir termometreden hava sıcaklığına bakın ve bu değeri pipetin içindeki su seviyesinin karşısına yazın. Hazırladığınız düzeneği buzdolabında 2 saat kadar termometreyle bekletin. Sonra termometrede okuduğunuz sıcaklığı kendi yaptığınız termometrede işaretleyin. İki değer arasındaki ortalama sıcaklıkları belirleyin.
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2010, 18:35

termometre nasıl yapılır????????:D :D xD

#33 (link)
misaf firrrr
Ziyaretçi
misaf firrrr - avatarı
Bütün cisimler ısı ile genişler ve hacimlerini artırırlar. Soğuma ile de büzülür ve hacimlerini küçültürler. Termometreler çoğunlukla metallerin ve sıvıların sıcaklıkla orantılı olarak genleşmelerinden yararlanılarak yapılır. AB arasındaki hava ısınma ile genleşir. Tüpteki su yüzeyine basınç yapar. Bu basınç, renkli sıvıyı ince boruda yükseltir veya tam tersi hava soğursa, tüpteki hava da büzülür su yüzeyine basıncı azalır ve ince borudaki renkli su seviyesi düşer, termometre küçük rakamlar gösterir. Burada havanın (gazın) genleşme ve büzülme miktarları sıcaklıkla orantılıdır.

Malzemeler

1 adet şişe
1 adet cok ince cam tüp
1 az renklendirilmiş su
1 adet Mantar
1 adet fabrikasyon termometreAlt kısmı balonlu ve balonsuz 30 cm kadar ince boru alınır.

- Civalı için daha ince kanallı, ispirtolu termometre için biraz daha geniş kanallı daha uygundur.
- İki ucu açıksa bir ucu ispirto ocağı alevinde kapatılır.
- Boru içine 10 – 15 cm yüksekliğinde civa veya ispirto konur.
- Termometre buza daldırılır. 10 dakika kadar bekletilir.
- Civa veya ispirtonun geldiği düzeye 0° işaretlenir.
- 100° için : deniz seviyesinde iseniz kaynar suyun buharı üzerinde termometrenin haznesini 10 dakika kadar tutunuz.
- Sıvının geldiği yere 100 rakamını işaretleyiniz.
- 0 ile 100 arasını 100 eşit parçaya bölünüz.
- Her iki bölme 1°C sıcaklığı gösterir.
- Termometrenizin derecelenmeside tamamdır.
- Aynı bölmeleri 0’ın altında ve 100’ün üstünde de devam ettirebiliriz.Çünkü civa ve ispirto eşit sıcaklık değişmelerinde eşit miktarda yükselir ve alçalır.
Rapor Et
Eski 16 Aralık 2010, 17:56

termometre nasıl yapılır

#34 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya termometrenasıl yapılır
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2011, 13:01

#35 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yha termometre nasıl yapılır lütfen yha söyleyin !! çok aciL !!!
Rapor Et
Eski 19 Ocak 2011, 17:47

fen ve teknoloji

#36 (link)
berkatay
Ziyaretçi
berkatay - avatarı
of yha şu seyi soleyin rahatlayım ama özetleyerek termometre nasıl yapıldığı ve sıcaklığı nasıl ölçtüğü bir dosya sayfasının %75 ini kaplasın istiyorum ve doğru olmasını istiyorum hadee bana yardım edin performans odevim bu benim yarın istiyorum acillllll
Rapor Et
Eski 28 Ocak 2011, 22:17

#37 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
termometrede kullanacağımız ince cam borunun her iki ucu da açık mı olacak nasıl olacak o kısmı anlayamadığım için yapamıyorum acil cevapppp lütefen daha detaylı anlatım istiyorum özelliklede yapan varsa daha detaylı anlatabilirmi acilllll
Rapor Et
Eski 8 Mart 2011, 10:49

#38 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ama evde bunları yapamıyoruz ewde mantar tıkacı nasıl buluruz
aslında benim 1 projem war oku ses yüksek olunca maximum olması lazım ama olmuyor
Rapor Et
Eski 14 Mart 2011, 19:42

mesaj ortalama

#39 (link)
Dj_hAnEdAnN
Ziyaretçi
Dj_hAnEdAnN - avatarı
alkol olması şartmı acaba.
Rapor Et
Eski 2 Mayıs 2011, 14:20

#40 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sıvı termometrenin yapılışını bilen varmı yaaaaaaaaaaaaaaaa
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Termometre nasıl yapılır? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 14
Son Mesaj: 7 Nisan 2014 17:58
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Mühendislik Bilimleri
Cevap: 3
Son Mesaj: 20 Ağustos 2013 16:24
Cevap: 70
Son Mesaj: 9 Mart 2013 16:48
Cevap: 59
Son Mesaj: 25 Nisan 2012 18:13
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 7
Son Mesaj: 5 Ocak 2011 18:16
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.205 saniyede (76.54% PHP - 23.46% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 08:47
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi