Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Termometre nasıl yapılır?
İlk...234 56
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:06, 22 Kasım 2010 
termometre fabrikalarda nası yapılır
Cevap
Misafir19:12, 10 Aralık 2010 
Sıcaklığı ölçmek için termometre yapmak çok kolay. Bir sürahi içinde 1 lt’den biraz fazla suya birkaç damla mürekkep karıştırın. Bundan başka 1 lt’lik pet şişe ve pipet gerekiyor. Şişenin kapağına pipeti geçirin. Pet şişeye daha önce hazırladığınız mürekkepli suyu koyduktan sonra kapağı ağzına takın. Yalnız şişede hiç hava kalmasın. Kapaktaki delikle içindeki pipet arasındaki boşluğu biraz mum damlatarak kapatabilirsiniz. Bir damlalığın yardımıyla mürekkepli sudan biraz alıp pipette belirli bir su seviyesi elde edin. Suyun buharlaşmasını engellemek için 1 damla yağ da ekleyebilirsiniz. Pipetin üzerine 7 x 13 cm boyutunda beyaz kartonu bantla yapıştırınca termometreniz hazır. Sıvılar ısınınca genleşir, soğuyunca büzülür. Termometre de aynı ilkeyle çalışır. Normal bir termometreden hava sıcaklığına bakın ve bu değeri pipetin içindeki su seviyesinin karşısına yazın. Hazırladığınız düzeneği buzdolabında 2 saat kadar termometreyle bekletin. Sonra termometrede okuduğunuz sıcaklığı kendi yaptığınız termometrede işaretleyin. İki değer arasındaki ortalama sıcaklıkları belirleyin.
Cevap
misaf firrrr18:35, 15 Aralık 2010 
Bütün cisimler ısı ile genişler ve hacimlerini artırırlar. Soğuma ile de büzülür ve hacimlerini küçültürler. Termometreler çoğunlukla metallerin ve sıvıların sıcaklıkla orantılı olarak genleşmelerinden yararlanılarak yapılır. AB arasındaki hava ısınma ile genleşir. Tüpteki su yüzeyine basınç yapar. Bu basınç, renkli sıvıyı ince boruda yükseltir veya tam tersi hava soğursa, tüpteki hava da büzülür su yüzeyine basıncı azalır ve ince borudaki renkli su seviyesi düşer, termometre küçük rakamlar gösterir. Burada havanın (gazın) genleşme ve büzülme miktarları sıcaklıkla orantılıdır.

Malzemeler

1 adet şişe
1 adet cok ince cam tüp
1 az renklendirilmiş su
1 adet Mantar
1 adet fabrikasyon termometreAlt kısmı balonlu ve balonsuz 30 cm kadar ince boru alınır.

- Civalı için daha ince kanallı, ispirtolu termometre için biraz daha geniş kanallı daha uygundur.
- İki ucu açıksa bir ucu ispirto ocağı alevinde kapatılır.
- Boru içine 10 – 15 cm yüksekliğinde civa veya ispirto konur.
- Termometre buza daldırılır. 10 dakika kadar bekletilir.
- Civa veya ispirtonun geldiği düzeye 0° işaretlenir.
- 100° için : deniz seviyesinde iseniz kaynar suyun buharı üzerinde termometrenin haznesini 10 dakika kadar tutunuz.
- Sıvının geldiği yere 100 rakamını işaretleyiniz.
- 0 ile 100 arasını 100 eşit parçaya bölünüz.
- Her iki bölme 1°C sıcaklığı gösterir.
- Termometrenizin derecelenmeside tamamdır.
- Aynı bölmeleri 0’ın altında ve 100’ün üstünde de devam ettirebiliriz.Çünkü civa ve ispirto eşit sıcaklık değişmelerinde eşit miktarda yükselir ve alçalır.
Cevap
Misafir17:56, 16 Aralık 2010 
ya termometrenasıl yapılır
Cevap
Misafir13:01, 18 Ocak 2011 
yha termometre nasıl yapılır lütfen yha söyleyin !! çok aciL !!!
Cevap
berkatay17:47, 19 Ocak 2011 
of yha şu seyi soleyin rahatlayım ama özetleyerek termometre nasıl yapıldığı ve sıcaklığı nasıl ölçtüğü bir dosya sayfasının %75 ini kaplasın istiyorum ve doğru olmasını istiyorum hadee bana yardım edin performans odevim bu benim yarın istiyorum acillllll
Cevap
Misafir22:17, 28 Ocak 2011 
termometrede kullanacağımız ince cam borunun her iki ucu da açık mı olacak nasıl olacak o kısmı anlayamadığım için yapamıyorum acil cevapppp lütefen daha detaylı anlatım istiyorum özelliklede yapan varsa daha detaylı anlatabilirmi acilllll
Cevap
Misafir10:49, 8 Mart 2011 
ama evde bunları yapamıyoruz ewde mantar tıkacı nasıl buluruz
aslında benim 1 projem war oku ses yüksek olunca maximum olması lazım ama olmuyor
Cevap
Dj_hAnEdAnN19:42, 14 Mart 2011 
alkol olması şartmı acaba.
Cevap
Misafir14:20, 2 Mayıs 2011 
sıvı termometrenin yapılışını bilen varmı yaaaaaaaaaaaaaaaa
Cevap
İlk...234 56
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları