PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Uygur Devleti'ne komşu olan devletler hangileriydi?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi19:23, 25 Aralık 2008 
Arkadaşlar lütfen hemen acil olarak Uygur Devletinin komşu devletlerni yollar mısınız bana lütfen çok acill????
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Orhun Uygur Kağanlığı ve Komşuları
Orhun Irmağı kıyısında başkenti kentini kuran ilk Uygur kağanı Kutlug Bilge Kül iki yıllık bir hükümdarlıktan sonra 747'de öldü. Yerine oğlu (747-759) kağan oldu.Moyen-çor'un etkinliklerini Orhun-Selenga ırmakları arasındaki Gölü yakınında diktirdiği'tan izlemek mümkündür. Buna göre öncelikle aralarında hep yakın ilişkiler olan Dokuz Oğuz boylarını derledi.Ardından Orhun-Ötüken bölgesinin etrafında konan göçen ve Türkçe konuşan boyları denetimi altına alma politikası gütmeye başladı.Bu çerçevede,kuzeyde Yenisey Irmağı havalisindeki Kırgızlar'la, ile arasında bulunan Karluklar ve onlara yardım eden daha batıdaki Türgişler'le, Yenisey,Obi ve İrtiş ırmakları arasında bulunan Basmıl,Dokuz Tatar ve Çikler'le savaşmış,bunların tamamını kendi kağanlığına bağlamıştır.Bu arada savaştığı boylar arasında belirtilen Sekiz Oğuzlar'ın Gök Türkler'in etrafa dağılma sürecine giren asal budunu olma olasılığı yüksektir.Böylece Türk soylu boy ve bodunları denetimine alan Moyen-çor Uygur Kağanlığını sağlam temellere oturtmuş bulunuyordu.
Benzer Konular:
Cevap
Ziyaretçi19:35, 25 Aralık 2008 
Arkadaşlar lütfen hiç mi kimse yok?? bu arkdaşınıza damı yardım yok?* lütfen çok rica ediyorum kısa bir cevap sadece lütfennn!!!!
Cevap
Keten Prenses19:45, 25 Aralık 2008 
Orhun Irmağı kıyısında başkenti kentini kuran ilk Uygur kağanı Kutlug Bilge Kül iki yıllık bir hükümdarlıktan sonra 747'de öldü. Yerine oğlu (747-759) kağan oldu.Moyen-çor'un etkinliklerini Orhun-Selenga ırmakları arasındaki Gölü yakınında diktirdiği'tan izlemek mümkündür. Buna göre öncelikle aralarında hep yakın ilişkiler olan Dokuz Oğuz boylarını derledi.Ardından Orhun-Ötüken bölgesinin etrafında konan göçen ve Türkçe konuşan boyları denetimi altına alma politikası gütmeye başladı.Bu çerçevede,kuzeyde Yenisey Irmağı havalisindeki Kırgızlar'la, ile arasında bulunan Karluklar ve onlara yardım eden daha batıdaki Türgişler'le, Yenisey,Obi ve İrtiş ırmakları arasında bulunan Basmıl,Dokuz Tatar ve Çikler'le savaşmış,bunların tamamını kendi kağanlığına bağlamıştır.Bu arada savaştığı boylar arasında belirtilen Sekiz Oğuzlar'ın Gök Türkler'in etrafa dağılma sürecine giren asal budunu olma olasılığı yüksektir.Böylece Türk soylu boy ve bodunları denetimine alan Moyen-çor Uygur Kağanlığını sağlam temellere oturtmuş bulunuyordu.
Cevap
Ziyaretçi19:49, 25 Aralık 2008 
Keten Prenses süpersin çok ama çooookkk sağol... İyiki varsın arkadaşım... =))))
Cevap
Keten Prenses20:10, 25 Aralık 2008 
rica ederiz
Cevap
gülçin15:26, 21 Ocak 2009 
inin
Cevap
Keten Prenses16:02, 21 Ocak 2009 
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı:
gülçin adlı kullanıcıdan alıntı:
inin
..
Cevap
Misafir14:09, 8 Aralık 2009 
kaşgar taklaman çölü çin imparatorluğu ceyhun,seyhun da komşuları içindedir
Cevap
Misafir17:16, 14 Aralık 2009 
arkdaslar köktürk kaç yılında kuruldu lütfennn söylemeyinnnnnnnnnnnnnnnnnn neolurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr sil lerrrrrrrrr
Cevap
Misafir19:14, 13 Mart 2010 
nolur uygur devletinin coğrafi yapısını yazarmısınız. öpcük sizi çok seviyorum.
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama