Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Formasyon alma şartları nedir, başvuru merkezleri nerelerde vardır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 27 Aralık 2008 (14:23) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
82735 kez görüntülenmiş, 62 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Haziran 2014 (16:13) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.00  |  Oy Veren: 1      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 27 Aralık 2008, 14:23

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
ZİRAAT MÜHENDİSİYİM ÖĞRETMENLİK İÇİN FORMASYON ALMAK İSTİYORUM ANKARADA OTURUYORUM FORMASYON ALMA KOŞULARI NEDİR NERELERE BAŞVURABİLİRİM.TEŞEKKÜRLER
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Formasyon, Eğitim Fakültesinde okuyanlara normal eğitim süreci içerisinde verilen öğretmenlik dersleridir (Bu kısmı biliyorsunuzdur ama ben ileride sıfırdan araştırmak isteyenleri düşünerek başından alıyorum konuyu). Ancak Fen Edebiyat Fakültesinde okuyanlar akademik ihtiyaçlar için yetiştirildiğinden bu dersleri almazlar. Bu nedenle öğretmenlikde yetkinleşmek için formasyon dersleri ihtiyaçlarını ayrıca lisansüstü eğitimi ile tamamlarlar. Bu eğitimlerde görülen dersler; Eğitim Bilimleri, Öğretmenlik Meslek Bilgisi, Eğitim Psikolojisi, Staj Uygulamaları...gibi derslerdir.

Ancak MEB'in uygulamış olduğu kurallar gereği örneğin dershanelerde çalışabilmek için Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarından formasyon şartı aranmaz. Oysa MEB kadrolarına atanmak isteyen bir kişiden formasyon derslerinin alınmış olması istenir. Lisans eğitiminde bu dersleri almamış kişiler için tezsiz yüksek lisans çerçevesinde formasyon dersleri verilmektedir. Bu programlara başvurabilmek için Lisans mezunu olmak ve ALES'e girmiş olmak gerekmektedir. Üniversiteler kendi öğrenci alım şartlarını kendileri belirledikleri içn ALES puanına kendilerine göre sınır isteyebilmektedirler. Benzer şekilde diploma notu sınırı koyan üniversiteler de bulunmaktadır. Tezsiz yükseklisansa başvuru esnasında genelde üniversiteler diploma notunun %40'ını, ALES notunun da %60'ını kullanıp başvuru sahiplerini başarı sırasına aldıktan sonra kontenjan dahilindeki en iyi adayları programa dahil edebilmektedirler.

Formasyon programı kimi üniversitelerde 1 yıl (örneğin Çukurova Unv) kimi üniversitelerde ise 1,5 yıl (örneğin Mersin Ünv) sürebilmektedir. Tabi bu durum da üniversitenin kendi kararına bağlıdır.

Kaynak
Rapor Et
Reklam
Eski 27 Aralık 2008, 14:28

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Formasyon, Eğitim Fakültesinde okuyanlara normal eğitim süreci içerisinde verilen öğretmenlik dersleridir (Bu kısmı biliyorsunuzdur ama ben ileride sıfırdan araştırmak isteyenleri düşünerek başından alıyorum konuyu). Ancak Fen Edebiyat Fakültesinde okuyanlar akademik ihtiyaçlar için yetiştirildiğinden bu dersleri almazlar. Bu nedenle öğretmenlikde yetkinleşmek için formasyon dersleri ihtiyaçlarını ayrıca lisansüstü eğitimi ile tamamlarlar. Bu eğitimlerde görülen dersler; Eğitim Bilimleri, Öğretmenlik Meslek Bilgisi, Eğitim Psikolojisi, Staj Uygulamaları...gibi derslerdir.

Ancak MEB'in uygulamış olduğu kurallar gereği örneğin dershanelerde çalışabilmek için Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarından formasyon şartı aranmaz. Oysa MEB kadrolarına atanmak isteyen bir kişiden formasyon derslerinin alınmış olması istenir. Lisans eğitiminde bu dersleri almamış kişiler için tezsiz yüksek lisans çerçevesinde formasyon dersleri verilmektedir. Bu programlara başvurabilmek için Lisans mezunu olmak ve ALES'e girmiş olmak gerekmektedir. Üniversiteler kendi öğrenci alım şartlarını kendileri belirledikleri içn ALES puanına kendilerine göre sınır isteyebilmektedirler. Benzer şekilde diploma notu sınırı koyan üniversiteler de bulunmaktadır. Tezsiz yükseklisansa başvuru esnasında genelde üniversiteler diploma notunun %40'ını, ALES notunun da %60'ını kullanıp başvuru sahiplerini başarı sırasına aldıktan sonra kontenjan dahilindeki en iyi adayları programa dahil edebilmektedirler.

Formasyon programı kimi üniversitelerde 1 yıl (örneğin Çukurova Unv) kimi üniversitelerde ise 1,5 yıl (örneğin Mersin Ünv) sürebilmektedir. Tabi bu durum da üniversitenin kendi kararına bağlıdır.

Kaynak
Rapor Et
Eski 6 Eylül 2009, 12:31

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
iktisat fakultesi mezunuyum.formasyon almak istiyorum ne yapmam gerekiyor.formasyon alma imkanım varmı.
Rapor Et
Eski 8 Eylül 2009, 22:50

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
formasyon için ÜDS ye gırmek gereklımı
Rapor Et
Eski 29 Eylül 2009, 22:48

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben sosoloji okuyorum formasyon kaldırıldı diye duydum dogrumu
Rapor Et
Eski 30 Eylül 2009, 00:51

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
formasyon kaldırıldı diye mi duydunuz?

aksine bu yıl yöke başvuran 4 üniversitenin fen-edebiyat bölümlerine okul devam ederken formasyon dersleri verilmesi kararı çıktı ##
Rapor Et
Eski 30 Eylül 2009, 14:40

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
4 ÜNİVERSİTENİN FORMASYON KARARI DERKEN BUNLAR HANGİ ÜNİVERSİTELER.AYRICA DERSLER DEVAM EDERKEN FORMASYON ALINABİLİR KARARI UYGULAMAYA GEÇTİ Mİ YOKSA SADECE KARAR MI.LÜTFEN Bİ CEVAP.
Rapor Et
Eski 30 Eylül 2009, 17:15

#8 (link)
mayıs..
Ziyaretçi
mayıs.. - avatarı
Başvuruda bulunan üniveristeler İstanbul,Marmara,Uludağ ve Atatürk Üniversitesi

Evet karar uygulamaya geçti bu üniversitelerde okuyan 2, 3 ve 4.sınıf öğrencileri okullarında işlemlerini halledip dersleri görmeye başlayacaklar.
Rapor Et
Eski 1 Ekim 2009, 19:17

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
MRB SEVGİLİ ARKADAŞLAR.3.YILIMIZDA ALESE GİREBİLİYOMUYUZ YARDIMCI OLAN BİRİ ÇIKARSA MİNNETTAR KALIRIM.LÜTFEN Bİ CVP.
Rapor Et
Eski 1 Ekim 2009, 21:28

3.YILIMIZDA ALESE GİREBİLİYO MUYUZ

#10 (link)
NEVŞEHİR01
Ziyaretçi
NEVŞEHİR01 - avatarı
3.YILIMIZDA ALESE GİREBİLİYO MUYUZ.BİLEN VARSA YARDIMCI OLSUN LÜTFEN.ALESİN GEÇERLİLİK SÜRESİ 2YIL OLDUĞUNDAN 3. YILIMIZDA GİREBİLİYORMUYUZ.BU BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ARKADAŞLAR LÜTFEN ÇOK ACİL LÜTFEN.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.183 saniyede (73.84% PHP - 26.16% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 10:01
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi