Arama

Hikayesi olan bir türkü örneği verir misiniz? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Mart 2015 Gösterim: 67.614 Cevap: 47
Bydeagle - avatarı
Bydeagle
Ziyaretçi
12 Ocak 2012       Mesaj #31
Bydeagle - avatarı
Ziyaretçi
hikayeli türkü yazarmısınız arkadaşlar
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ocak 2012       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ßunlar çk uzun kısa yokmu ? yha türkce performans ödevim vr yha tiyatro şeklinde sunucm Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2012       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hastane Önünde İncir Ağacı

Komşu kızı ile beşik kertmesi olan bir genç askerde vereme yakalanır. Hava değişimi olarak Yozgat'a (Akdağmadeni) gelir. Sözlüsünün ailesi gence kızlarını göstermek istemez. Genç tedavi için İstanbul'da hastaneye yatar, pencereden gördüğü incir ağacından aldığı ilhamla aşağıdaki türküyü söyler.Yakalandığı amansız hastalıktan kurtarılamayarak hastanede ölür. Ailesi cenazesini Yozgat'a getiremez., İstanbul'da kalır.

HASTANE ÖNÜNDE İNCİR AĞACI

Hastane önünde incir ağacı
Doktor bulamadı bana ilacı
Baş tabib geliyo zehirden acı

Garip kaldım yüreğime dert oldu
Ellerin vatanı bana yurt oldu
Mezarımı kazın bayıra düze

Benden selam söyleyin sevdiğim gıza
Başına koysun, karalar bağlasın
Gurbet elde kaldım diye ağlasın

Kaynak: Hikayesi olan bir türkü örneği verir misiniz?
ßy-Sago44 - avatarı
ßy-Sago44
Ziyaretçi
12 Mart 2012       Mesaj #34
ßy-Sago44 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar bir türkü ve hikayesini bulabilir misiniz mümkünse kısa olsun
burakcan95 - avatarı
burakcan95
Ziyaretçi
28 Mart 2012       Mesaj #35
burakcan95 - avatarı
Ziyaretçi
Bilinen (Tanınmış) türkülerin hikayeleri ? Lise düzeyinde olacak acil lazım yıllık ödevim için...
Şimdiden teşekkürler...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Nisan 2012       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sivasın yollarına türküsünün hikayesini bulurmusunuz?bide ceviz oynamaya gelmiş odama türküsünüde bulurmusunuz?şimdiden teşkür.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2012       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ne olur kısa öz bir türkü ve hikayesi Msn Sad Msn Sad Msn Sad Msn Sad Msn Sad Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2012       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çanakkale Türküsü

Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı kimimiz evli
Of gençliğim eyvah

Çanakkale üstünü duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde toplar kuruldu
Vay bizim uşaklar orda vuruldu
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi
Analar babalar umudu kesti
Of gençliğim eyvah

Anadolu halkının kahramanlığını destanlaştırdığı savaşlardan biri de Çanakkale cephelerinde olur. Büyük imkansızlık içinde verdiği bu çetin mücadelede, bağımsızlığı için gerektiğinde çok şeyler yaratabileceğini bütün Dünyaya bir kez daha anlatmıştır.

Birinci Dünya Savaşı İtilaf Devletleri dediğimiz İngiltere, Fransa ve Rusya ile, İttifak Devletleri dediğimiz Almanya, Avusturya ve İtalya'nın birbirleriyle savaşmasıyla başlar. Almanya'ya saldırabilmesi için Rusya'nın silah ve cephane ihtiyacı vardı. Bunun için Boğazlar yoluyla Rusya'nın İngiliz ve Fransız kuvvetleriyle birleşmesi gerekiyordu. Oysa ki Osmanlı Devletinin harbe girmesi üzerine Çanakkale boğazını geçmek için Osmanlı Devletine Çanakkale'de cephe açmaları gerekti. İtilaf Devletlerine ait bir donanma 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı'nı geçmeye kalkıştı. Burada kahramanca çarpışan Türk kuvvetleri karşısında büyük kayıplar vererek geri çekildi. Bu sefer Gelibolu yarımadası'nın çeşitli yerlerine kuvvetler çıkararak karadan İstanbul'a yürümeyi denediler. Ne yazık ki yapılan sayısız hücumlar Türk süngüsü karşısında eriyip gidiyordu. Son olarak büyük bir taarruzla Gelibolu yarımadası üzerinden Marmara'ya ulaşmayı denediler. Ansızın yaptıkları bu taarruz da Anafartalar ve Arıburnu, bölgelerinde benzeri görülmemiş bir müdafaa ile durduruldu. Türkleri bu cephelerde yenemeyeceklerini anlayan düşman buraları terk ederek çekilmek mecburiyetinde kaldı.

Yüzbinlerce şehit verdiğimiz bu savaşın bütün Anadolu'da heyecan uyandırması, bu savaşa doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden hasılı yurdun dört bucağından gönüllü asker gitmesindendir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2012       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir Türkü Örneği verebilir misiniz çok lazım şimdiden teşekkürler...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Kasım 2012       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya mizik ödevim kısa ve öz hikayesi olan güzel türkü bulun lütfen> >>